Strona Główna Ogród Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Dlaczego magnolia nie kwitnie?

autor Ogarnij Ogród

Magnolia (Magnolia) jest krzewem, który niezwykle urzeka wiosną przepięknymi kwiatami, pojawiającymi się często już w marcu, zanim roślina rozwinie pierwsze zielone liście. Nierzadko to właśnie ona staje się pierwszą oznaką wiosny. Niestety bywają magnolie, które z niewiadomych przyczyn nie kwitną. Dlaczego magnolia nie kwitnie? Czy można temu jakoś zaradzić?

Dlaczego magnolia nie kwitnie

Dlaczego magnolia nie kwitnie, autor: Jusotil_1943/pixabay.com

Przemarznięcie krzewu

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla której magnolia nie kwitnie jest przemarzanie pąków. Krzewy te zawiązują pąki już w okresie od późnego lata do wczesnej jesieni, aby kwiaty rozwinąć wiosną kolejnego roku. Przemrożone w okresie zimowym pąki, mogą zatem stanowić powód, dla którego nasza roślina nie zakwitnie. W zależności od gatunku oraz odmiany magnolii ich mrozoodporność jest bardzo zróżnicowana. W rejonach narażonych na silne mrozy i zimne wiatry uprawa magnolii może być niezwykle trudna.

Aby zadbać o kwitnienie krzewu, dobrze jest sadzić go w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, a wiosenną porą pamiętać o nawożeniu nawozami bogatymi w azot. Natomiast od sierpnia zastosować nawozy jesienne , ubogie w azot, natomiast zasobne w potas i fosfor. Ich niedobory znacznie utrudniają magnolii zawiązywanie pąków, zwiększają natomiast podatność rośliny na przemarzanie. 

Dlaczego magnolia nie kwitnie - przemarznięcie pąków

Dlaczego magnolia nie kwitnie – przemarznięcie pąków, autor: jggrz/pixabay.com

Wysiewanie z nasion

Krzewy magnolii wysiewane z nasion wymagają dłuższego czasu na rozwinięcie pąków – często jest to nawet kilka lat. Czas, w którym dana roślina zakwitnie zależy jednak od jej gatunku oraz odmiany, jak i sposobu rozmnażania. Magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana) kwitnie już w drugim roku uprawy, jednak z reguły rośliny te – rozmnażane przez szczepienie – potrzebują od 2 do 4 lat na pierwsze kwitnienie. W przypadku starszych roślin, które nadal nie zakwitnęły, możliwe jest zatem, że zakupiona przez nas sadzonka była otrzymana z siewu nasion jak np. magnolia japońska (Magnolia kobus), która do pierwszego kwitnienia potrzebuje nawet dziesięciu lat. W tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość, a efekty z pewnością zachwycą. 

Dlaczego magnolia nie kwitnie

Dlaczego magnolia nie kwitnie, autor: Megan Hansen/pixabay.com

Niewłaściwa uprawa magnolii

Powodami, dla których magnolia nie kwitnie mogą być również błędy w uprawie i pielęgnacji. Rośliny te preferują ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska, a przy tym cenią żyzną, wilgotną glebę o pH wynoszącym średnio 5-6. Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, należy zadbać o odpowiednie nawożenie krzewów. Niezwykle ważne jest także podlewanie – sucha gleba sprawia, że nowo zawiązane pąki kwiatowe schną, przez co nie są w stanie przeistoczyć się w piękne kwiaty. 

Dlaczego magnolia nie kwitnie - niewłaściwe przycinanie

Dlaczego magnolia nie kwitnie – niewłaściwe przycinanie, autor: G Witteveen/flickr.com

Inną z przyczyn powodującą brak kwitnienia magnolii mogą być również nieprawidłowe zabiegi przycinania. Złe cięcie może spowodować zaprzestanie kwitnienia dlatego nie należy przycinać rośliny zbyt często i nazbyt radykalnie. Pielęgnacyjne cięcia zalecane są po zakończeniu kwitnienia – najczęściej w okolicy maja. Warto zadbać, aby przycięte zostały jedynie wierzchołki gałęzi, najlepiej za trzecim liściem pod przekwitniętym kwiatem. Aby odmłodzić starą roślinę można przycinać także stare, ogołocone pędy, jak również fragmenty uszkodzone lub przemarznięte. Młode magnolie najlepiej jednak pozostawić w spokoju, ograniczając przycinanie do minimum, a najlepiej zrezygnować z niego całkowicie. 

 

Fot. główna: ADD/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz