Strona Główna OgródTrawy ozdobne Trawa pampasowa – uprawa i pielęgnacja

Trawa pampasowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Trawa pampasowa vel Okolcz srebrzysty vel Kortaderia (Cortaderia selloana) jest rośliną należąca do rodziny wiechlinowatych. Jest jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach, a w naturze można ją spotkać rosnącą w rejonach Pampy (Ameryka Południowa). Swoją popularność zawdzięcza niezwykłemu urokowi, pięknie będzie się prezentowało zarówno w kompozycjach ogrodowych z innymi trawami czy bylinami, ale również jako soliter, posadzona choćby na środku trawnika.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa, autor: Lionel Allorge, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda trawa pampasowa

Trawa pampasowa nie ma innych zastosować jak tylko bycie rośliną ozdobną. W zależności od odmiany osiąga nawet do 3 m wysokości. Kwitnie we wrześniu i październiku. Jest rośliną dwupienną a kwiaty żeńskie są bardziej okazałe niż kwiaty męskie. Kwiatostany przybierają formę nawet metrowej długości wiech i zdobią roślinę przez wiele miesięcy. Przybierają, w zależności od odmiany, różne kolory, np. białe, różowe albo srebrzyste.

Tworzy ciekawe kompozycje w formie zwartych kęp szarozielonych liści. Przed kwitnieniem osiąga około 60-80 cm wysokości, gdy natomiast wypuści swoje piękne, puszyste, kremowe wiechy (20-40 cm długości) potrafi dorosnąć i do 2 metrów wysokości. Roślinę zdobią również liście, dorastające do nawet 1 metra długości. Są sztywne, lancetowate i wygięte łukowato. I w tym wypadku różnią się między odmianami ubarwieniem. Jedne są całe matowo zielone, inne mają pasy w różnych odcieniach, inne zdobią kremowe lub białe pręgi.

Trawa pampasowa 'Beale Arboretum'

Trawa pampasowa 'Beale Arboretum’, autor: Acabashi, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Trawa pampasowa – uprawa

Okolcz srebrzysty lubi stanowiska słoneczne, im więcej słońca, tym roślina będzie szybciej rosła i tworzyła większe kwiatostany. Miejsce sadzenia dobrze by było osłonięte od wiatru. Trawa na ma spore wymagania pokarmowe, dobrze więc by gleba była próchnicza, żyzna i zasobna w składniki pokarmowe, zwłaszcza wapń. Podłoże zawsze powinno być przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, roślina bowiem bardzo źle znosi zastoiny wodne i kiepsko wytrzymuje przesuszenie.

O tym kiedy i jak sadzić trawy ozdobne przeczytacie tutaj:

Najlepiej jest sadzić kortaderię wiosną.  Gdy już mamy wybrane odpowiednie miejsce, dobrze jest wykopać dołek sporo większy od bryły korzeniowej i wsypać do niego mieszankę kompostu i dobrze przekompostowanego obornika.  Teren wokół nasadzeń powinien zostać odchwaszczony. Trawę wkładamy do dołka nieco niżej niż rosła w donicy. Po zasadzeniu warto podłoże pokryć grubą warstwą ściółki. Ściółkowanie podłoża zatrzyma na dłużej wilgoć w podłożu, a zimą będzie doskonałym zabezpieczeniem przed mrozem dla korzeni trawy pampasowej.

Rozmnażanie trawy pampasowej

Jest kilka sposobów na rozmnażanie trawy pampasowej. Jeśli nie mamy jeszcze żadnej w ogrodzie, to możemy spróbować wyhodować roślinę z nasion. Trzeba mieć jednak mnóstwo cierpliwości, bo pierwsze kwiatostany zobaczyć można dopiero po 4-5 latach od wysiewu. Trzeba się wówczas liczyć również z tym, że połowę będą stanowiły dużo słabiej kwitnące osobniki męskie.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa, autor: Acabashi, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia, poddawszy je wcześniej zabiegowi stratyfikacji. Najprościej jest je włożyć do szuflady w lodówce i trzymać tam 4 tygodnie. Po kilku tygodniach pojawią się siewki, a gdy mają już co najmniej 4 liście można je przesadzić do pojedynczych doniczek i wstawić do tunelu foliowego lub rozsadnika. Przed zimą doniczki z roślinami tam zostają, ale szczelnie okrywamy je agrowłókniną i słomą lub sianem. Nie mogą przemarznąć. W ogrodzie sadzimy je pod koniec maja, wcześniej je hartując.

Dużo prostszym sposobem jest rozmnażanie trawy pampasowej poprzez podział kęp. Wystarczy wiosną najpierw ściąć całość na wysokości 30-40 cm, następnie trzeba wykopać całość, podzielić na mniejsze części ostrym szpadlem i od razy zakopać w miejscach docelowych. Im większe kawałki, tym szybciej się rozrośnie i zacznie kwitnąć.

Pielęgnacja trawy pampasowej

Trawę pampasową należy systematycznie podlewać, jeśli aura nie rozpieszcza deszczem. Do tego konieczne jest nawożenie. Wystarczy dwa razy w sezonie – wiosną (maj) i latem (lipiec). Nawozy mineralne, które stosujemy powinny być wiosną bogate w azot, a latem powinny być zasobne w fosfor i potas. Trawa będzie pięknie się rozrastać, jeśli co kilka lat zasilimy ją nawozem organicznym, może to być np. obornik granulowany i biohumus.

Przeczytaj również: Nawożenie traw ozdobnych

Gdy nadchodzi zima trawa wciąż kwitnie, co grozi jej przemarznięciem. Więc przed zimą dobrze jest ją osłonić, jest bowiem umiarkowanie odporna na niskie temperatury (strefa mrozoodporności 7B). Zaczynamy od jej dość ciasnego podwiązania, tworząc tzw. chochoł. Na powierzchni ziemi wokół dokładamy ściółki z kory albo okrywamy to miejsce grubą warstwą siana lub słomy. Trawa do wysokości 20 cm powinna być dobrze okryta. Całość można jeszcze okryć agrowłókniną.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

By trawa pampasowa pięknie się rozrastała i spektakularnie kwitła, konieczne jest jej umiejętne przycinanie. Trzeba to zrobić między lutym a kwietniem. Można kępę jedynie przerzedzić, wycinając ze środka część liści i usunąć wszystkie zeszłoroczne pędy. Oczywiście przy okazji usuwamy liście, chore, połamane czy porażone chorobą. Jednak co kilka lat (3-4) warto całą kępę radykalnie przyciąć na wysokości 15-20 cm. Po takim radykalnym cięciu konieczne jest zasilenie rośliny wartościowym nawozem.

Brzegi liści trawy pampasowej są ostre jak brzytwa, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać należy w rękawiczkach!

Odmiany trawy pampasowej

  • Trawa pampasowa 'Pink Feather’ – przepiękna odmiana o kwiatostanach koloru różowego, dorasta do 3 m wysokości,
  • Trawa pampasowa 'White’ – odmiana o biało-kremowych kwiatostanach i zielonych liściach, dorasta do 15-2 m wysokości,
  • Trawa pampasowa 'Rosea’ – odmiana o jasno różowych kwiatostanach, dorasta do 2 m wysokości,
  • Trawa pampasowa 'Silver Comet’ – odmiana o charakterystycznych liściach pokrytych białymi paskami,
  • Trawa pampasowa 'Sunningdale Silver’ – odmiana o pięknych, srebrzystych kwiatostanach.

Fot. główna: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz