Jak stworzyć ogród romantyczny? Rośliny do romantycznego ogrodu

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania
Ogród romantyczny, autor: Tama66/pixabay.com

Choć książką „Tajemniczy Ogród” brytyjskiej powieściopisarki Frances Hodgson Burnett wydana została w 1911, czyli już kilkadziesiąt lat po schyłku epoki nurtu romantycznego w Europie, przedstawiony w niej ogród romantyczny z pewnością ma cechy ogrodu romantycznego. Miejscem akcji przedstawionej historii jest bowiem stary, angielski park, a to właśnie takie miejsca są inspiracją do współczesnych ogrodów romantycznych. Jeśli w dzieciństwie czytaliśmy ową powieść, z pewnością zwróciliśmy uwagę na zawarte w niej opisy urokliwych alejek i półdzikich krzewów róż. Być może będąc już osobami dorosłymi i wciąż pamiętając niezwykły klimat owej książki, zapragnęliśmy urządzić własny ogród w podobnym stylu. Czym cechuje się ogród romantyczny? Jakie rośliny pasują do romantycznego ogrodu?

Jak stworzyć ogród romantyczny? Rośliny do romantycznego ogrodu
Ogród romantyczny, autor: Mark/flickr.com

Ogród romantyczny to miejsce pełne tajemniczych półdzikich zakątków, kolorowych kwiatów, a także subtelnych dodatków w stylu vintage. Nie tylko można w nim wspaniale wypocząć, ale też miejsce to skłania ku refleksji na bliskie sercu tematy. To eleganckie, ale nie minimalistyczne miejsce, które daje duże pole do popisu naszej wyobraźni. Z pewnością typową rośliną, która przychodzi nam do głowy w związku z ogrodem romantycznym, jest róża, ale warto przyjrzeć się także innym roślinom, które nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru rodem z XIX wieku.

Ogród romantyczny – jakie rośliny wybrać?

Wybierzmy przede wszystkim róże i inne rośliny pnące, drzewa o „płaczącym” wyglądzie, oraz kolorowe kwitnące byliny. Wpisują się one świetnie w klimat romantyzmu. Spędzanie czasu wśród owej roślinności może napełnić nas inspiracją, być może nawet do napisania tomiku wierszy. Kto wie. Warto spróbować.

Róże

Jak już wspomnieliśmy, róże są kwiatami nierozerwalnie kojarzącymi się z romantyzmem. Postawmy przede wszystkim na odmiany pnące róż, takie jak 'Lawinia’, 'Korflata’, 'Kortersen’, 'Sympathie’ ‘Heldoro’, 'Sympathie’. To właśnie one mogą uzupełnić żywopłot o łukowate ukwiecone bramy, które są tak charakterystyczne dla ogrodów romantycznych. Pozostałe odmiany róż, na przykład parkowe czy historyczne, może posadzić róże wzdłuż ogrodzenia, albo postawić na rozłożyste krzewy w pobliżu ławeczki czy altanki, aby cieszyć nimi oko podczas wypoczynku. W ogrodzie romantycznym róż nie może zabraknąć. 

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: Mark/flickr.com

Pnącza

Róże dobrze byłoby uzupełnić innymi pnącymi roślinami. Idealnie sprawdzają się one do obsadzenia altanek i kratek. Sprawdzi się tutaj bluszcz pospolity, powojnik wielokwiatowy, winobluszcz, a także glicynie – piękne rośliny o efektownym kwieciu, jednak potrzebujące solidnej podpory. Ten element jednak daje nam możliwość wyboru dekoracyjnych cech, możemy pokusić się o pięknie zdobione drewno o bajkowych kształtach.

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: Khajj/pixabay.com

Drzewa

W ogrodzie romantycznym, poza wspomnianymi różami i pnączami, bardzo pożądane są wszelkie drzewa o zwisających pędach. Nadają one ogrodowi tajemniczego i melancholijnego charakteru.

Istnieją różnorakie gatunki drzew, których odmiany nazywają się ‘Pendula’. Wszystkie one mają „płaczący wygląd” i właśnie dlatego tak nadają się do ogrodu romantycznego. Wśród nich można wymienić grab pospolity, jesion wyniosły, wiśnię zwisłą oraz wiąz górski. To właśnie wśród ich spływających gałęzi można ukryć ławeczkę lub inne miejsce odpoczynku.

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: JR P/flickr.com

Byliny

W ogrodach romantycznych używa się także klasycznych, kolorowych rabat kwiatowych, dlatego warto postawić również na byliny. Pamiętajmy jednak, że równe rządki i regularność powinny ustąpić tutaj miejsca pewnej szczypcie nieładu. Właśnie ona doda im tego romantycznego klimatu. Pasują tu takie gatunki jak piwonie, floksy wiechowate, firletki ogrodowe, jeżówki, hortensje ogrodowe, heliotropy, lilie, liliowce, kosmosy podwójnie pierzaste, naparstnice, dzwonki, przywrotniki oraz ostróżki. Zadbajmy o to, by wszystkie kwiaty wyrastały jak najobficiej, regularnie je nawożąc i odchwaszczając, aby nasz ogród wyglądał jeszcze bardziej poetycko. Trzeba też podkreślić, że romantyzm to często porywczość uczuć i ich chaos, dlatego chwasty, które przecież same charakteryzują się czasem pięknymi liśćmi czy drobnymi kwiatkami, mogą dodać charakteru.

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: ukgardenphotos/flickr.com.jpg1

Mała architektura, meble i ozdoby w ogrodzie romantycznym

Konstrukcje, które umieścimy w naszym ogrodzie, powinny być lekkie, ażurowe, ale zdecydowanie bardziej w stylu vintage niż nowoczesnym. Sprawdzą się więc drewniane lub kute, pomalowane na biało meble z efektem postarzenia. Dobrze by nie rzucały się zanadto w oczy, powinny być raczej schowane w cieniu roślin, na przykład pod zwisającymi konarami drzew. To samo tyczy się altany, która może być zakryta zwiewnym baldachimem. Można umieścić w niej huśtawkę, która będzie doskonałym miejscem do relaksu. Całość warto uzupełnić o kilka akcesoriów, na przykład nierzucającymi się w oczy gipsowymi figurkami zwierząt lub aniołków, czy starymi, metalowymi konewkami.

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: Mark/flickr.com

Ścieżki w romantycznym ogrodzie

Projektując gród nie możemy zapomnieć o ścieżkach. Tutaj warto postawić przede wszystkim na zasadę, że ścieżki nie powinny wyróżniać się zanadto z roślinności, a raczej wtapiać w nią i zachęcać do jej eksploracji w formie długich przechadzek przy wschodzie czy zachodzie słońca. Taki efekt uzyskamy, podsypując je drobnym żwirkiem i dbając, aby nie były przesadnie szerokie. Unikajmy kątów prostych, pozwólmy im wić się pomiędzy rabatami i drzewami, ukryjmy czasem zakręt za gęstym krzewem, dając pole do popisu wyobraźni odwiedzającego ogród. Zamiast żwirku, można użyć także schowanych w trawniku płytek brukowych.

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny, autor: Tama66/pixabay.com

Pamiętajmy, by tworząc ogród romantyczny kierować się nie tylko ścisłymi zasadami, ale także emocjami i wyobraźnią. Bez nich nie ma bowiem prawdziwego ogrodu romantycznego, który jest doskonałym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale też zadumy.

Fot. główna: Tama66/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz