Tawuła śliwkowa – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
1 minut czytania
Tawuła śliwkowa, autor: danutaniemiec/pixabay.com

Tawuła śliwkowa (Spirea prunifolia)

Wysokość 1,5-2 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, cała roślina
Pokrój krzaczasty

Tawuła śliwkowa (Spirea prunifolia) to szybko rosnący, luźny krzew z cienkimi i łukowato wygiętymi pędami. Dorasta do 1,5-2 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości. Jej roczny przyrost wynosi 15 centymetrów. Roślina pochodzenia japońskiego. Tawuła śliwkowa należy do rodziny różowatych. Liście rośliny są ciemnozielone, błyszczące (pod spodem omszone), jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. Tawuła śliwkowa pod koniec kwietnia pokrywa się białymi, pełnymi kwiatami, zebranymi w większe grono po 3-6 sztuk. Tawuła śliwkowa polecana jest na niskie żywopłoty, do ogrodów orientalnych, a także na rabaty.

Uprawa Tawuły śliwkowej

Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego i ciepłego. Tawuła śliwkowa najlepiej rozwija się na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej, próchniczej i lekko kwaśnej. Wiosną można zasilić krzew kompostem lub zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy. Tawuła śliwkowa w czasie ostrych zim może przemarzać, szczególnie młode egzemplarze, dlatego warto roślinę osłonić. Cięcia wykonujemy wiosną po kwitnieniu, sprzyja to zagęszczaniu krzewu. Tawułę śliwkową na miejsca stałe najlepiej sadzić od późnego lata do wczesnej jesieni. W okresie przedłużającej się suszy należy roślinę nawadniać.

Fot. główna: danutaniemiec/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz