Cebula wielopiętrowa vel Cebula egipska vel Cebula piętrowa (Allium cepa var. proliferum lub Allium × proliferum) to odmiana cebuli o bardzo charakterystycznym wyglądzie. U nas mało popularna, natomiast powszechnie stosowana w kuchniach orientalnych, japońskiej i koreańskiej.
Jak wygląda cebula wielopiętrowa
Cebule podziemne, z których wyrasta cała roślina są pozbawione regularnego kształtu i są barwy czerwonej lub fioletowej. Po ich zasadzeniu wyrasta z nich ciemnozielony, gruby szczypior, ot zwyczajne kępy szczypioru. Jest to roślina wieloletnia, więc szczypior ten pojawia się już bardzo wczesną i należy do najwcześniejszych warzyw, nie tylko warzyw cebulowych, ale w ogóle. Liście cebuli egipskiej są słodkawe i bardzo smaczne.
Z cebuli wyrastają liście asymilacyjne, szczypior właśnie, ale również pędy kwiatostanowe. I to właśnie na tych pędach obok niepozornych kwiatuszków pojawia się również 4-5 cebulek o średnicy 1-2 centymetra. Z tych właśnie cebulek często wyrasta kolejny pęd kwiatostanowy również otoczony cebulkami. Tych pięter może powstać trzy, stąd nazwa tej odmiany cebuli. Pędy kwiatostanowe z cebulkami dorastają do 1 metra wysokości i żeby się po pokładały, dobrze jest je podeprzeć.
Uprawa cebuli egipskiej
Wymagania uprawowe cebuli egipskiej są identyczne jak te cebuli zwyczajnej. Ziemia powinna wiec być żyzna, przepuszczalna i mieć stale umiarkowaną wilgotność.
Uprawia się ją sadząc wiosną lub jesienią cebulki do gruntu. Jeśli rośnie już w ogrodzie, wystarczy wykopać kawałek kępy i ją podzielić lub zasadzić cebulki powietrzne, również wiosną lub jesienią.
Stanowisko powinno być ciepłe i nasłonecznione. Cebulę egipską można uprawiać w gruncie, na podwyższonych grządkach, ale również w skrzynkach na balkonie.
Cebula piętrowa – zastosowanie
Cebulę piętrową można spożywać bezpośrednio – te, które wyrosły pod ziemią mają twarde łuski a w smaku są ostre. Szczypior doskonale sprawdza się przez prawie cały rok, dopiero mocniejszy mróz go ścina. Jest słodkawy w smaku, bardzo aromatyczny i smaczny.
Natomiast cebulki wyrastające na piętrach są delikatne w smaku i idealne do marynowania. Niestety są malutkie, więc trzeba mieć naprawdę sporą uprawę cebuli piętrowej, żeby zrobić kilka słoiczków. Średnio bowiem na jeden trzeba mieć dziesięć krzaczków.
Fot. główna: autor: Tony Alter, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org