Jakie rośliny posadzić pod świerkiem

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Ziemia pod świerkiem kaukaskim, autor: Zeynel Cebeci, commons.wikimedia.org

Zachodzimy w głowę co posadzić pod świerkiem, gdy po latach z małej choinki wyrośnie nam wielkie drzewo, któremu obcięliśmy zajmujące zbyt dużo miejsca dolne gałęzie i nagle ujrzeliśmy straszącą gołą ziemia. Nic dziwnego, pod gęstą koroną panują wyjątkowo niekorzystne warunki dla rozwoju roślin. Brak tam światła i wody a podłoże najczęściej jest mocno zakwaszone i dość ubogie w składniki pokarmowe. Do tego płytko rosnące korzenie, które mocno poprzerastały cały okoliczny teren co przy próbie posadzenia innych roślin może skutkować ich uszkodzeniem.

Co posadzić pod świerkiem - jagodowiec wielkokwiatowy
Co posadzić pod świerkiem – jagodowiec wielkokwiatowy, autor: Paul Cooper/flickr.com

To wszystko niezwykle mocno ogranicza możliwości zasadzenia pod świerkiem innych roślin. Wybór powinien paść na te mało wymagające, które nie wytwarzają zbyt inwazyjnych systemów korzeniowych i nie wymagają wykopywania ani po roku ani nawet po kilku latach. W miejscu tym przyjmą się rośliny, jeśli dociera tam choćby niewielka ilość światła (na jaką wysokość podcięte są dolne gałęzie) oraz jest nieco wilgoci (o tę możemy zadbać). Ale i tak nie ma gwarancji, że przy samym pniu nie zostanie nieco pustego miejsca.

Rośliny, które można posadzić pod świerkiem 

Tzw. byliny runa, czyli fiołek wonny (Viola odorata), kokorycz pusta (Corydalis cava) oraz pełna (C. solida), ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna). Wszystkie te rośliny kwitną wiosną a po wydaniu nasion znikają. Podobnie jest z jagodowcem wielkokwiatowym (Uvularia grandiflora), który po intensywnym wiosennym wzroście zanika i odradza się dopiero kolejnej wiosny. Dorasta do 60 cm wysokości, ma piękne, intensywnie żółte kwiaty, ale potrzebuje nieco więcej światła niż pozostałe byliny runa.

Ziarnopłon wiosenny
Co posadzić pod świerkiem – Ziarnopłon wiosenny, autor: 01234lukeorom, commons.wikimedia.org

Cieniolubne paprocie to również te rośliny, które powinny dać radę żyć pod świerkiem. Może to być języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium), onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis), wietlica samicza (Athyrium filix-fe-mas), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) a także narecznica mocna (D. affinis).

Pod świerkiem powinny sobie również poradzić byliny zadarniające, które stworzą zwartą, zieloną okrywę podłoża, a wśród nich: jasnota plamista (Lamium maculatum), gajowiec żółty (Galeobdolon luteum), poziomkówka indyjska (Duchesnea indica) oraz ozdobne odmiany podagrycznika pospolitego (Aegopodium podagraria).

Fot. główna: Zeynel Cebeci, commons.wikimedia.org

Co posadzić pod świerkiem? Odpowiedź w tabeli

Co posadzić pod świerkiem? Poniżej każdy Ogrodnik znajdzie rośliny odpowiednie do Swojego ogrodu 🙂

Jakie rośliny można sadzić pod świerkami
Co posadzić pod świerkiem, opracowanie: Ogarnij Ogród
Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz