Strona Główna Ogród Co robić, gdy zwijają się liście pomidorów?

Co robić, gdy zwijają się liście pomidorów?

autor Ogarnij Ogród

Niemal wszyscy uwielbiają smak pomidorów. A jak wiadomo, najsmaczniejsze i najzdrowsze są te z własnej uprawy. Czasami nasze pomidory nie wyglądają jednak tak pięknie, jakbyśmy chcieli. Martwimy się wtedy, że coś im dolega. Dlaczego następuje zwijanie liści pomidora? Jak temu zapobiegać i co robić, jeśli nie udało się tego uniknąć?

Przyczyny zwijania się liści pomidora

Najczęściej przyczyną zwijania się liści pomidory są problemy fizjologiczne. Wynikają one z niewłaściwego nawożenia, niedoboru wody, wahań temperatury lub zbyt niskiej wilgotności powietrza. Inną przyczyną jest atak mszyc, który można łatwo zidentyfikować, ze względu na to, że owady te widoczne są gołym okiem. Dużo rzadziej zwijanie się liści tego lubianego przez nas warzywa jest objawem groźnego raka bakteryjnego. Czasami wystarczy jednak odpowiednio zadbać o warunki naszej rośliny, by pozbyć się problemu.

Jak zapobiegać zwijaniu się liści pomidora? Odpowiednie warunki uprawy

Stanowisko i temperatura

Oczywiście pomidory sadzimy w miejscach, gdzie mają zapewnione pełne nasłonecznienie. Czasem jednak tego słońca może być za dużo i objawem zbyt silnego jego oddziaływania na krzaczki pomidorów będzie właśnie skręcanie się jego liści ku górze. To sygnał, by zastosować jakieś osłony, choćby biała agrowłóknina przyczepiona do kilku palików, która stworzy daszek.

Powodem poparzenia słonecznego i związanego z tym zwijania się liści może być również sadzenie pomidorów bez wcześniejszego ich zahartowania. Wyniesione po zimie krzaczki wprost na słońce, choćby wczesnowiosenne spowoduje natychmiastowe nekrotyczne zmiany na liściach.

Zwijanie liści pomidora - poparzenie słoneczne

Zwijanie liści pomidora – poparzenie słoneczne, autor: voyta/flickr.com

Roślina ta lubi słońce i ciepło, a idealna dla niej temperatura oscyluje między 25 a 30 stopni w dzień i 15 a 20 stopni w nocy. Trzeba tutaj dodać, że pomidor nie lubi zbyt dużych jej wahań między tymi porami doby i właśnie one często powodują zwijanie się jej liści. Sprawdzimy je za pomocą zwyczajnego termometru zewnętrznego. To właśnie przez te wahania, pomidory w szklarni lepiej udają, bo te nie tylko zapewniają optymalną temperaturę, ale też zmniejszają jej wahania w cyklu dobowym. Jeśli mamy tylko kilka doniczek z pomidorami, można zaopatrzyć się w niezwykle estetyczne, dostępne aktualnie na rynku mini szklarnie. Poezja ogrodnictwa! 

Podlewanie

Zwijanie się liści pomidora jest również typowym objawem zbyt małej ilości wody. Rośliny te powinny być podlewane codziennie, choć nie należy z tym przesadzać. Wykonując tę czynność, pamiętajmy, aby nie polewać liści i pędów pomidora, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Jeśli liście nie tylko są zwinięte, ale też zaczynają brązowieć na brzegach, jest to ostatni dzwonek, by dostarczyć roślinom solidną dawkę wody. W przeciwnym z pewnością one uschną.  

Zwijanie liści pomidora - niedobór wody

Zwijanie liści pomidora – niedobór wody, autor: Brave Heartflickr.com

Jeśli zwijają się, żółkną i zasychają liście te najbliżej ziemi, należy je usunąć. Nie są już roślinie potrzebne. Obrywanie liści pomidorów jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Gleba i składniki mineralne

Pomidor lubi lekko kwaśną lub ewentualnie obojętną glebę o dużej przepuszczalności. Jak pozostałe warzywa, potrzebuje on, by było w niej sporo składników odżywczych. Warto zmierzyć pH gleby i jeśli jest ono niższe niż 5, zwapnować ją. Aby utrzymywać ziemię odpowiednio żyzną, warto zasilać ją organicznymi nawozami, na przykład kompostem lub gnojówką z pokrzyw. Można posłużyć się także zakupionym w sklepie nawozem mineralnym. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste używanie nawozów sztucznych, a zwłaszcza przenawożenie azotem doprowadza do zmniejszania przyswajania wapnia przez pomidory. Jego objawem jest zwijanie i odbarwianie się starszych liści rośliny.

Pomoże zaprzestanie używania nawozu mineralnego, a sięgniecie po wapniowy, na przykład własnoręcznie zrobiony nawóz ze skorupek jajek lub szklanki popiołu zmieszanego z litrem wody i podlanie roślin. Podobne objawy występują także przy niedoborze miedzi

Zwijanie liści pomidora - przenawożenie

Zwijanie liści pomidora – przenawożenie, źródło: depositphotos.com

Istnieje jeszcze jeden niezbędny pomidorom pierwiastek, na którego niedobory są one narażone. Jest to mangan, a objawami jego niedoboru jest, poza zwijaniem się młodych liści, pojawiający się na nich szarawy odcień. Ten niedobór po raz kolejny może wynikać ze zbyt dużej ilości podawanych nawozów mineralnych, więc w razie jego wystąpienia należy zastąpić je zasilaczami manganowymi. 

Zwijania się liści pomidorów po ataku mszycy

Atak mszyc zauważymy łatwo, ponieważ jak już wspomnieliśmy, owady te widoczne są gołym okiem na spodzie liści. Ponadto pokrywają je spadzią, czyli lepką, widoczną w słońcu wydzieliną. Pomidory atakuje najczęściej mszyca brzoskwiniowa lub ziemniaczana. Brzegi zaatakowanego liścia zwijają się do środka, co w efekcie nadaje mu łyżkowaty kształt. Wszystkie te zmiany w wyglądzie rośliny świadczą o ataku tego niemiłego gościa. Sięgnijmy wtedy czym prędzej po środki zwalczające te szkodniki.

Zwijanie liści pomidora - mszyce

Zwijanie liści pomidora – mszyce, źródło: depositphotos.com

Jak walczyć z mszycami na pomidorze?

Z mszycami walczy się przy pomocy oprysków. Generalnie unikamy chemicznych preparatów, a sięgamy po naturalne, wykonane samodzielnie, które są nie tylko skuteczne ale również neutralne dla pożytecznych owadów i uprawnych roślin. Można użyć tu własnoręcznie wykonanego ekooprysku z czosnku lub sięgnąć po sklepowy preparat o nietoksycznym składzie. 

Zwijanie liści pomidora po ataku raka bakteryjnego

Jeśli wykluczyliśmy chorobę fizjologiczną, zarazę ziemniaczaną  i atak mszyc, istnieje niestety prawdopodobne, że naszego pomidora zaatakował groźny rak bakteryjny, którego wywołują bakterie Clavibacter. Aby upewnić się, że to właśnie on, przyjrzyjmy, jak postępuje zwijanie się liści pomidora. Bakterie, które wywołują tę chorobę, znajdują się w glebie, mogą być również zainfekowane nasiona pomidorów, dlatego zawsze więdniecie zaczyna się od dołu rośliny, a następnie wędruje do góry.

Często zdarza się, że obumiera tylko jedna strona pomidora, a druga wciąż wygląda na zdrową. Rak pojawia się najczęściej podczas zawiązywania się owoców lub tuż po przesadzeniu rośliny do nowej ziemi. Nie ma niestety możliwości dostrzeżenia, że znajdują się w niej bakterie wywołujące tę chorobę. Kiedy na więdnących liściach dodatkowo zauważymy pęknięcia i nieładne, wycieki, możemy być pewni, że to rak bakteryjny. 

Zwijanie liści pomidora - rak bakteryjny

Zwijanie liści pomidora – rak bakteryjny, autor: Eric Allix Rogers/flickr.com

Zwalczanie raka bakteryjnego u pomidorów

Niestety, aktualnie nie ma sposobu na wyleczenie tej choroby pomidorów. Oznacza to, że dotknięty nią krzaczek najlepiej jest jak najszybciej usunąć z korzeniami, i zniszczyć (nie wrzucać do kompostu!), aby choroba nie przeniosła się na inne rośliny. Po tym zabiegu należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować narzędzia, których używaliśmy do wykopania rośliny.

Należy pamiętać, że sąsiednie, ale zdrowe jeszcze rośliny prawdopodobnie i tak nie unikną choroby, dlatego po wydaniu przez nie owoców, je też dobrze będzie usunąć, a następnie całe miejsce po uprawie (szklarnie, grządki) zdezynfekować bakteriobójczym preparatem nieszkodliwym dla roślin. 

Żółta kędzierzawość – zwijanie się liści pomidora

Żółta kędzierzawość, która jest kolejną jednostką chorobową, tym razem wirusową, również skutkuje m.in. zwijaniem się liści pomidorów. Przybierają one kształt misy, zwijając się ku górze. Z czasem struktura liści staje się pomarszczona i zanika. Ale nie tylko. Dodatkowo z krzewów masowo opadają kwiatuszki a owoce słabo się zawiązują. Wirus jest przenoszony przez mączlika szklarniowego. Nie odnotowano przypadków by przemieszczał się wraz z deszczem czy wiatrem. Do naszych warzywników trafia z chwastów należących do rodziny psiankowatych.

Zwijanie liści pomidora - żółta kędzierzawość

Zwijanie liści pomidora – żółta kędzierzawość, autor: Scot Nelson/flickr.com

Zwalczanie żółtej kędzierzawości u pomidorów

Gdy żółty wirus kędzierzawy zaatakuje roślinę, należy ją szybko usunąć wraz z korzeniem częścią i gleby. Takich zainfekowanych roślin w żadnym wypadku nie umieszcza się w kompostowniku, najlepiej jest je zutylizować.

By uchronić nie porażone jeszcze pomidory należy nawadniać je roztworem nadmanganianu potasu (w kolorze różowym). Środek ten ma działanie bakteriobójcze i chroni pomidory.

Ważne jest również by jednocześnie rozpocząć zwalczanie mączlika szklarniowego, który nie tylko roznosi choroby ale niszczy również uprawy warzyw.

Zwijanie się liści pomidorów to pierwszy sygnał dla ogrodnika, że coś się z nimi niepokojącego zaczyna dziać i uprawa pomidorów jest zagrożona. Ale wiedząc już, jakie są przyczyny zwijania się liści pomidora, nie będzie nam ono dużej straszne. Jak najszybciej podejmijmy działania, w celu jego wyleczenia, a w przypadku raka, usuńmy porażone krzewy, by choroba nie przeniosła się na pozostałe rośliny.

Fot. główna źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz