Rośliny zimozielone uprawiane na balkonie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
10 minut czytania
Rośliny zimozielone na balkon, autor: Timo Newton-Syms/flickr.com

Czasami zimą brakuje nam zieleni. Ogród w tym czasie jest ukryty pod warstwą śniegu, a drzewa pozbawione liści. Nie jesteśmy jednak zdani wyłącznie na rośliny, które trzymamy w pomieszczeniach. Istnieje grupa roślin, którą można uprawiać na balkonie przez cały rok! Które z nich są łatwe w uprawie? Jak cieszyć się zielonymi roślinami na balkonie przez 24 miesiące? Sprawdźcie, które rośliny zimozielone na balkon warto mieć u siebie.

Pnącza całoroczne na balkonie 

Spośród roślin możliwych do uprawy całorocznej na balkonie możemy wybrać np. pnącza, które z latami stają się cudowną oazą zieleni. Mogą w piękny sposób pokryć jego ściany i będą cieszyć oko licznymi, zielonymi liśćmi również zimą.

Bluszcz na balkonie

Bluszcz pospolity (Hedera helix) należy do pnączy, które wspinają się po kratkach czy czy wprost po ścianach za pomocą swoich korzeni. W efekcie otrzymujemy piękną, ciemnozieloną ścianę, tak charakterystyczną dla starej architektury. Ta zimozielona roślina nie będzie miała żadnego problemu z rośnięciem na naszym balkonie. Istnieje wiele jej odmian o ciekawych kolorach lub fakturze. Na przykład odmiana 'Profesor Seneta’ posiada marmurkowe liście. 

Rośliny zimozielone na balkon - bluszcz pospolity
Rośliny zimozielone na balkon – bluszcz pospolity, autor: Alexas_Fotos/pixabay.com

Wymagania i pielęgnacja bluszczu

Ten zielony należy posadzić tak, by znajdował się w miejscu, gdzie nie ma zbyt dużo światła słonecznego, a jego kolorowe odmiany można natomiast umieścić także w miejscach nasłonecznionych. Kiedy przygotowuje się donice do sadzenia bluszczy, warto je zaizolować. To dlatego, że w przypadku ostrych zim jego korzenie mogą przemarznąć. Robi się to, wykładając je odpowiednim materiałem, który ograniczy wahania temperatur w doniczce. Sprawdzi się tu na przykład styropian. Po sporządzeniu izolacji czas na ziemię. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia kwiatowa, z dodatkowym składnikiem wapniowym, na przykład pokruszoną skorupką jajka. Jeśli chodzi o pielęgnację, bluszczowi najczęściej wystarczy regularne podlewanie a wiosną zasilenie nawozem dedykowanym roślinom zielonym. 

Rośliny zimozielone na balkon – krzewy i krzewinki

Choć krzewy i krzewinki nie cechują się aż tak szybkim wzrostem jak pnącza, również będą cieszyć oko, będąc jednocześnie zielonymi przez całą zimę. Są to głównie rośliny należące do grupy wrzosowatych, ale nie tylko. Wybraliśmy kilka najciekawszych z nich.

Barwinek na balkonie

Barwinek pospolity (Vinca minor) jest rośliną, która rozrasta się, tworząc płożące pędy. Wyrastają na nich piękne, niewielkie listki, które błyszczą w słońcu. Ich barwa zależy od odmiany rośliny. Najczęściej są ciemnozielone, ale na przykład odmiana 'Illumination’, posiada liście żółte, jedynie o zielonej obwódce. Barwinek kwitnie późną wiosną, a najczęściej drugi raz w sierpniu. Wykształca wtedy śliczne, średniej wielkości kwiatki, których kolor ponownie zależy od odmiany rośliny. Biała nazywa się 'Gertrude Jekyll’, niebieska 'La Grave’, a fioletowa 'Atropurperea’. 

Rośliny zimozielone na balkon - barwinek zwyczajny
Rośliny zimozielone na balkon – barwinek zwyczajny, źródło: depositphotos.com

Wymagania i pielęgnacja barwinka

Barwinek lubi, w zależności od odmiany, stanowiska cieniste (odmiany o liściach zielonych) lub słoneczne (odmiany o liściach kolorowych). Dobrze rośnie na uniwersalnej ziemi kwiatowej. Jego pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu, ale nie wolno zapominać o podlewaniu, ponieważ nie lubi przesuszonej gleby. 

Trzmielina Fortune’a na balkonie

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) jest krzewem płożącym, a zatem przypomina nieco pnącza. Jest szczególnie ciekawa, ze względu na liście w różnych odcieniach. Przybierają one kolor szmaragdowo-zielony i w zależności od odmiany posiadają dodatkowo akcenty białe (odmiana 'Emerald Gaiety), żółto-białe (’Interbolwi’) lub żółte (’Emerald 'n’ Gold’, 'Sunspot’, 'Sunshine’). Te trzy ostatnie różnią się położeniem tego akcentu, każdy miesza zieleń z odcieniami żółtego w odmienny sposób. Warto przyjrzeć się więc zdjęciom i wybrać najlepszą odmianę dla siebie. Przecież balkon daje możliwość stworzenia małego ogrodu dla osób nieposiadających domu, każdy kolor i kształt liścia są na wagę złota, gdyż mamy do dyspozycji mniejszą przestrzeń do zagospodarowania. Niemniej jednak może ona być tak samo piękna, jak i niejeden wielki ogród. 

Rośliny zimozielone na balkon - Trzmielina Furtune'a
Rośliny zimozielone na balkon – Trzmielina Furtune’a, autor: K M/flickr.com

Wymagania i pielęgnacja trzmieliny

To raczej łatwa w uprawie roślina, której odpowiada zarówno stanowisko słoneczne, jak i półcieniste. Jest również tolerancyjna co do gleby, o ile jest ona w miarę żyzna. Nie jest jednak w pełni mrozoodporna, dlatego trzeba okrywać ją na zimę i osłaniać od wiatru. Należy ją podlewać, kiedy gleba w jej doniczce zacznie tracić wilgoć. Nie wymaga specjalistycznego nawożenia, ale warto podrzucić jej od czasu do czasu trochę kompostu.

Kiścień na balkonie

Kiścień (Leucothoe), to z kolei roślina z rodziny wrzosowatych. Jak każda roślina opisywana w naszym artykule, doskonale sprawdzi się do uprawy w doniczce na balkonie zimą. Posiada on pokrój krzewiasty o okrągławym kształcie. Wypuszcza łukowate pędy, które kształtem mogą przypominać literę „z”. Jego liście wybarwiają się w bardzo ładny sposób. Wygląda on zatem dość efektownie, dlatego jest tak pożądaną rośliną balkonową. Do najładniejszych należą odmiany 'Zeblid’ i 'Rainbow’. 

Rośliny zimozielone na balkon - Kiścień
Rośliny zimozielone na balkon – Kiścień, autor: aimee rivers/flickr.com

Wymagania i pielęgnacja Kiścienia

Ta roślina w przeciwieństwie do innych wyżej wymienionych wymaga stanowiska cienistego. W innym wypadku słońce może poparzyć jej liście, są one bowiem na to bardzo podatne. Podłoże do kiścienia powinno być kwaśne, na przykład torfowe i lekko wilgotne, nie zapominajmy więc o podlewaniu, ale z umiarem. 

Iglaki na balkonie

Jest całe mnóstwo roślin iglastych, które posadzone w dużych donicach będą zdobiły balkon przez cały rok. Można wybierać rośliny odmian karłowatych, ale można je również umiejętnie przycinać, tworząc np. niezwykle dekoracyjne drzewka bonsai.

Cyprysik groszkowy na balkonie

Cyprysik groszkowy (chamaecyparis pisifiera) to iglak o stożkowej koronie i łuskowatych liściach. Jeśli chcemy go hodować na balkonie, wybierzmy odmianą karłowatą. Dzielą się one według koloru igieł. Srebrno-niebieska jest odmiana 'Blue Planet’, zielono-żółta 'Nana Aureovariageta’, a złocistożółte są 'Plumosa Aurea Compact’ oraz 'Filifiera Aurea Nana’. 

Rośliny zimozielone na balkon - cyprysik groszkowy
Rośliny zimozielone na balkon – cyprysik groszkowy, autor: Drew Avery/flickr.com

Wymagania i pielęgnacja cyprysika

Cyprysik lubi słońce, ale poradzi sobie również w półcieniu. Niestety w przypadku postawienia go w miejscu całkiem ciemnym może zacząć tracić swoje igły i przestać się rozrastać. Wyrośnie praktycznie na każdej glebie, o ile tylko nie będzie ona miała odczynu zasadowego. Najlepsza będzie gleba torfowa, ponieważ na podobnej cyprysiki często wyrastają w naturze. Cyprysik wymaga podlewania wówczas, gdy górna warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Do jego zasilania odpowiednia będzie płynny nawóz do iglaków. Nawet przy regularnym nawożeniu, cyprysika trzeba przesadzać co około dwa lata, ponieważ szybko wchłania on składniki odżywcze z ziemi. Gdyby jednak przesadzanie go stało się kłopotliwe, wystarczy wybrać wierzchnią warstwę ziemi z donicy i zastąpić ją np. kompostem. 

Tuja na balkonie

Tuja (thuja) również pochodzi z rodziny cyprysowatych, a zatem jest iglakiem. Jest to niezwykle popularna roślina, którą można spotkać w wielu marketach budowlanych. Najczęściej spotykany odmiany to szybkorosnąca 'Tuja Brabant’ i elegancka 'Tuja szmaragd’. 

Rośliny zimozielone na balkon - tuja
Rośliny zimozielone na balkon – tuja, autor: WonderfulSnaps.com/flickr.com

Wymagania i pielęgnacja tui

Oczywiście, jeśli uprawiamy Tuję na balkonie, warto wybrać odmiany karłowate. Jeśli wybierzemy odmiany standardowe, również nie powinniśmy mieć z nimi większego problemu, jeśli oczywiście będziemy je regularnie przycinać. Tuja będzie dobrze rosnąć na balkonach słonecznych lub półcienistych. Potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby, o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Dobrze jest od razu wybrać dużą doniczkę, ponieważ to drzewko nie lubi przesadzania. Tuję podlewamy w miarę rzadko, ale obficie, aby ziemia stała się wilgotna w głębi. Kiedy na zewnątrz panują upały, zwiększamy częstotliwość nawadniania. Ta roślina wymaga regularnego nawożenia.

Świerk biały na balkonie

Świerk biały (Picea glauca) jest ostatnim iglakiem w naszym zestawieniu. Rośnie na kształt kulisty (odmiany 'Alberta Globe’ i 'Echniformis’, lub stożkowy (’Conica’ i 'Laurin’). Tępo jego wzrostu jest dość wolne, dlatego nie sprawia większych problemów, mieszkając na balkonie. 

Rośliny zimozielone na balkon - świerk biały
Rośliny zimozielone na balkon – świerk biały, autor: Jerry Norbury/flickr.com

Wymagania i pielęgnacja świerku białego

Świerk jest mniej kapryśny niż tuja, wyrośnie bowiem na każdej ziemi, o ile nie będzie zbyt mocno zasadowa (pH do około 8). Preferuje stanowiska słoneczne.  Dobrze znosi okresowe przesuszenia, dlatego można go podlewać, kiedy gleba całkiem przeschnie. Doskonale znosi mróz, ale warto ściółkować rośliny, aby nie dopuścić do przemarznięcia gleby. Daje sobie radę również z miejskimi zanieczyszczeniami.

Jak widać rośliny zimozielone na balkon są dostępne w całej gamie gatunków i odmian. Każdy więc, kto chce mieć żywą zieleń wokół siebie przez cały rok bez problemu znajdzie interesujące rośliny zimozielone.

Fot. główna autor: Timo Newton-Syms/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz