Kalaminta mniejsza (Calamintha nepeta) |
|
Wysokość | 20-30 cm |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, IX, X |
Stanowisko | słoneczne, półcień |
Wilgotność gleby | umiarkowanie sucha |
Ozdobność | kwiaty |
Pokrój | wyprostowany, kępiasty |
Kalaminta mniejsza (Calamintha nepeta) jest byliną należącą do rodziny jasnotowatych, czasami traktowana jako zioło. W warunkach naturalnych rośnie na południowych wschodzie i południu Europy, w Azji oraz w Ameryce Północnej. Spotkać ją można w miejscach suchych, np. w kamienistych zaroślach. Nazywana Piękną Miętą, gdyż jej liście są do liści mięty bliźniaczo podobne, jednak kwitnie o wiele intensywniej, a kwiaty jej są dużo ładniejsze niż kwiaty mięty.
Rośliny tej bardzo nie lubią zwierzęta jeleniowate, dlatego mogą odstraszać sarny, które są często nieproszonymi gośćmi na nieogrodzonych posesjach.
Kalaminta mniejsza – jak wygląda
Kalaminta mniejsza to bylina, która ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, który z czasem zmienia się w kępiasty. Pędy mocno się rozgałęziają, często od dołu drewniejąc. Liście są ciemnozielone, odwrotnie jajowate, owłosione, o ząbkowanych brzegach. W kącikach liści od czerwca do października pojawiają się kwiatostany na które składają się niebieskofioletowe kwiatuszki. Kalaminta przyjemnie, miętowo pachnie i również tak smakuje. Dzięki długiemu okresowi wegetacji pięknie zdobi rabaty cały sezon letni aż do jesieni, jest przy tym rośliną miododajną. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. W zależności od odmiany dorasta do 20-30 cm. Jej kwiaty mogą mieć barwę niebieska, białą lub lawendowo-różową.
Uprawa kalaminty mniejszej
Kalaminta mniejsza jest rośliną mało wymagającą i prostą w uprawie. Preferuje podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne do suchego, wapienne. Jeśli ma być uprawiana jako zioło (dla liści), powinna rosnąć w półcieniu, jeśli jako roślina ozdobna, to najpiękniej kwitnie rosnąc w pełnym słońcu. Gdy dobrze się już ukorzeni staje się rośliną niezwykle odporną na suszę. Na niskie temperatury już tak odporna nie jest, dlatego wymaga okrycia przed zimą. Odpowiednio pielęgnowana i okrywana przed mrozami będzie się każdej wiosny odradzać.
Wiosną można roślinę rozmnażać dzieląc jej karpy na mniejsze.
Pielęgnacja kalaminty mniejszej
Kalaminta mniejsza nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Gdy już się dobrze ukorzeni to nawet nie trzeba jej podlewać. Oczywiście dobrze jest roślinę przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną, zasilić jakimś nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub organicznym, jak choćby Biohumus. Powinno się również roślinę ściółkować kompostem, który będzie nie tylko chronił powierzchnie ziemi przed nadmiernym odparowywaniem wody. Ściółkowanie podłoża materią organiczną, to również systematyczne zasilanie podłoża w składniki pokarmowe.
Kalaminta źle znosi przelewanie, dlatego uprawiając ją w donicach trzeba podczas sadzenia zadbać o to, żeby donica miała otwór w dnie oraz warstwę drenażową w postaci kamyczków, grubego żwiru albo keramzytu.
Kalaminta mniejsza – zastosowanie
Kalaminta mniejsza pięknie prezentuje się jako obwódka rabat kwiatowych czy trawnika. Można ją sadzić, najlepiej w dużych grupach, również wśród innych bylin oraz kwitnących roślin jednorocznych. Będzie przyciągała motyle oraz zapylacze. Ponieważ lubi kamieniste podłoża i nie przeszkadza jej pełne słońce, idealnie nadaje się do sadzenia w ogródkach skalnych. Można sadzić ją w pojemnikach, będzie zdobiła balkony i tarasy, ale przed zimą powinna trafić do chłodnego pomieszczenia, na zewnątrz w donicy przemarzną jej korzenie. Kalaminta prezentuje się pięknie również w wazonie.
Kalaminta mniejsza – odmiany
Do najbardziej popularnych odmian kalaminty dostępnych u nas należą:
- Kalaminta mniejsza ’Marvalette Blue’ – dorasta do 15-20 cm wysokości i 25-30 cm rozpiętości, jej kwiatki są fioletowo-niebieskie, a pędy wyprostowane, od dołu drewniejące. Pięknie, obficie i długo kwitnie, a jej wymagania uprawowe są naprawdę minimalne. Świetna na skalniaki i do doniczek, ale i na rabaty kwiatowe i obwódki. Jest to roślina bardzo odporna na suszę. Łatwa do rozmnażania, wystarczy wiosną podzielić jej kępki i zasadzić w nowym miejscu.
- ’Blue Cloud’ – dorasta do 30 cm wysokości i tak obficie kwitnie, że wygląda niczym niebieska chmurka unosząca się nad rabatą lub skalnikiem. Do tego pięknie pachnie i ma niewielkie wymagania. Kwitnie do pierwszych przymrozków. Można ją uprawiać w doniczkach.
- ’White Cloud’ – dorasta do 30-50 cm rozpiętości a jej kwiatuszki są barwy białej zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwitnie od maja do końca września. Polecana do sadzenia w dużych grupach.
Fot. główna: depositphotos.com