Czy w 2024 roku warto rozważyć pracę w branży nieruchomości?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Czy w 2024 roku warto rozważyć pracę w branży nieruchomości

Obsługa rynku nieruchomości – sprzedaż, kupno i wynajem mieszkań – to kompleksowy proces wymagający odpowiedniej wiedzy technicznej, przepisów prawnych, jak i umiejętności negocjacyjnych. Najlepsi w tej dziedzinie mogą liczyć na spore zarobki. Czy w 2024 praca w tym sektorze wciąż się opłaca? Na jaką pensję można liczyć i jakimi cechami i kompetencjami powinny wyróżniać się osoby planujący karierę w tej branży?

Czym zajmuje się specjalista ds. nieruchomości?

Zadania, które wykonują osoby na stanowisku specjalisty ds. nieruchomości, polegają m.in. na monitorowaniu rynku nieruchomości. Agenci wykonują szeroki zakres działań związanych z poszukiwaniem potencjalnych inwestycji. Prowadzą negocjacje, przygotowują oferty sprzedaży i kupna zarówno mieszkań, jak i gruntów. Pośredniczą też w najmie i dzierżawie, a także prezentują lokale. Zajmują się również obsługą dokumentacji, prognozowaniem trendów rynkowych i doradztwem.

Praca w branży nieruchomości – perspektywy zatrudnienia

Rządowe programy mieszkaniowe zapoczątkowane kredytem 2% w roku 2023, jak i Program Mieszkanie na Start 2024, przyczyniają się do ożywienia rynku nieruchomości. Duże zainteresowanie kupnem mieszkań przekłada się na sprzedaż, pojawiają się kolejne inwestycje.

Wyspecjalizowani agenci nie muszą obawiać się braku ofert. Według danych zawartych w Barometrze Zawodów w tej branży utrzymuje się równowaga popytu i podaży zatrudnienia – liczba ofert pracy jest podobna do liczby chętnych, by objąć stanowiska w tym obszarze zawodowym. Od 2014 roku agenci nieruchomości nie muszą posiadać licencji.

Kariera w nieruchomościach – jakie cechy powinien mieć dobry agent?

Branża nieruchomości jest otwarta na specjalistów, którzy wyróżniają się kompetencjami z zakresu wiedzy technicznej, ale też wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi. Karierę w tej dziedzinie mogą zrobić osoby, które są samodzielne, zdeterminowane, nastawione na cel, mobilne – zazwyczaj wymagane jest posiadanie prawa jazdy. Odpowiednie wykształcenie nie jest tak ważne, jak umiejętności. Dobrą inwestycją w siebie jest ukończenie kursu agenta lub pośrednika nieruchomości (chociaż licencja nie jest wymagana).

W tym segmencie rynku ważna jest także kultura osobista, cierpliwość, pozytywne nastawienie, dyspozycyjność i elastyczność. Liczy się także wiedza branżowa z zakresu prawa mieszkaniowego, budowlanego, cywilnego oraz zamówień publicznych.

Jak wyglądają zarobki w tej branży?

Według serwisu Wynagrodzenia.pl mediana płac osób na stanowisku agenta nieruchomości wynosi 6400 zł brutto, a powyżej 25% pracowników z tego sektora otrzymuje zarobki wyższe niż 9450 zł brutto. Jako benefity pozapłacowe wymieniana jest prywatna opieka medyczna oraz finansowanie kursów i szkoleń zawodowych.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem kariery w 2024 w branży nieruchomości, zastanawiają się, czy przygotowanie do pracy w tym sektorze to dobra inwestycja. Zarobki specjalistów są mocno zróżnicowane. Bardzo często firmy podejmują współpracę z agentami na zasadzie B2B, wynagrodzenie zależne jest od prowizji i indywidualnego wkładu w realizowany plan i osiągane cele. Im wyższa wartość transakcji, tym większe zarobki. Standardowa prowizja wynosi 2-3% ceny nieruchomości.

Poszukując ofert pracy z tego obszaru, warto przejrzeć opinie o firmach świadczących usługi najmu i zarządzania nieruchomościami – https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-najmu-i-zarzadzania-nieruchomosci;kat, rekomendacje pracowników i osób, które były związane z danym miejscem zatrudnienia, mogą pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej kariery zawodowej.

Fot. główna: materiał Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz