Strona Główna OgródSad Pigwowiec japoński – uprawa i pielęgnacja

Pigwowiec japoński – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Wysokość 1-2 m
Kwitnienie III, IV
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój rozłożysty

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to pochodzący z Japonii krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Pigwowiec to roślina wieloletnia. Jest chętnie uprawiany w ogrodach na całym świecie, w tym w Polsce, głównie ze względu na jego atrakcyjny wygląd, ale również dla owoców. Warto wiedzieć, że pigwa a pigwowiec to nie ta sama roślina. Pigwowca japońskiego ze względu zarówno na pokrój jak i pięknie pachnące owoce nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie zmysłów.

Na temat różnic między pigwą a pigwowcem przeczytacie tutaj:

Pigwowiec japoński – jak wygląda

Pigwowiec japoński dorasta do 1– 2 metrów wysokości. Starsze pędy posiadają ostre kolce, młode natomiast są nagie, opadają kaskadowo na boki. Jego liście są jajowate, często o ostro piłkowanych krawędziach. Kwiaty pigwowca japońskiego są pięciopłatkowe, w różnych odcieniach różowo-czerwonego lub pomarańczowo-czerwonego koloru, ale są również odmiany o kwiatach barwy białej. Krzew kwitnie niezwykle intensywnie na przełomie marca i kwietnia, zanim rozwiną się liście. W październiku dojrzewają owoce, które są owalne, wielkości orzechów włoskich. Mają jasnożółtą barwę, zdarza się że na skórce pojawiają się czerwone plamki. Owoce pięknie pachną i są jadalne. Jednak owoców nie je się na surowo, gdyż są strasznie kwaśne. Jeśli nie zostaną zerwane, będą aż do wiosny zdobiły krzew.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński, autor: Daderot, CC0, commons.wikimedia.org

Pigwowiec japoński – uprawa

Pigwowiec japoński to krzew, który ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, ale może rosnąć w półcieniu. Dobrze radzi sobie na różnych typach podłoża. Jednak co ważne – nie lubi gleb zasadowych. Natomiast średnio żyzna, ogrodowa ziemia w zupełności mu wystarcza. Dojrzała roślina jest mrozoodporna i nie przeszkadzają jej susze.

Krzewy pigwowca sadzimy wiosną lub jesienią. Po posadzeniu sugerowane jest przycinanie pędów w celu lepszego krzewienia. Drugie cięcie przeprowadzamy wiosną, po przekwitnieniu rośliny.

Pielęgnacja pigwowca japońskiego

Pigwowiec japoński jest mrozoodporny, jednak w Polsce zalecane jest okrywanie młodych egzemplarzy przed silnymi mrozami. Młode krzewy podlewamy regularnie, natomiast starsze okazy dobrze znoszą suszę.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński, autor: Marek Kluszczyński, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Pigwowiec powinien być regularnie przycinany i ten zabieg pielęgnacyjny znosi doskonale. Usuwa się pędy chore i uszkodzone oraz te, które nie owocują. Można z niego formować owocowy żywopłot.

Zastosowanie pigwowca japońskiego

Owoce pigwowca japońskiego są jadalne, stanowią doskonała alternatywę dla cytryny, jest to bowiem prawdziwe bogactwo witaminy C. W Polsce powszechnie robi się z nich przetwory: dżemy, konfitury, soki, owoce w syropie i nalewki. Herbata z jego dodatkiem smakuje wybornie.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński – owoce, autor: Maddl79, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Pigwowiec może być również stosowany na nieformowany, kolczasty żywopłot lub żywopłot formowany. Dobrze radzi sobie również w uprawach na skarpach. Może również pięknie zdobić choćby trawnik jako soliter. Pigwowca japońskiego można również uprawiać w donicach.

Odmiany pigwowca japońskiego

W Polsce dostępnych jest kilka ciekawych odmian pigwowca japońskiego, wśród nich:

  • pigwowiec japoński 'Cido’ – odmiana ta to rozłożysty krzew, którego pędy dorastają do 1 m wysokości i 2 m rozpiętości. Ma ciemnozielone, skórzaste, jajowate liście. Kwitnie niezwykle intensywnie wczesną wiosną (III-IV), a kwity mają barwę pomarańczowo-czerwoną. Jesienią dojrzewają dość kwaśne, okazałe owoce barwy żółtej, nieco przypominające nasze jabłka. Idealne na przetwory, bogate w witaminę C. Wymaga przycinanie nadmiernie rozrastających się pędów. Lubi stanowiska słoneczne i ciepłe a podłoże dość żyzne o stałej, umiarkowanej wilgotności
  • pigwowiec japoński 'Red Joy’ – odmiana karłowa, dorastająca jedynie do 0,5 m wysokości, dzięki czemu bez problemu można ją uprawiać w małych ogrodach oraz w donicach. Pędy usiane są licznymi, bardzo ostrymi cierniami. Liście są ciemnozielone, drobniutkie, poskręcane w charakterystyczny sposób. Wytwarza w marcu i kwietniu duże jak na niewielki krzew ciemnoczerwone pełne lub półpełne kwiaty średnicy ok . 3 cm, które pojawiają się zanim krzew wypuści liście. Owoce są niewielkie, kuliste, ale nieco spłaszczone i pięknie prezentują się na krzewie. Niezerwane aż do wiosny. Ma niewielkie wymagania glebowe
Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński, autor: Hoodedwarbler12, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

  • pigwowiec japoński 'Sargentii’ – jego upstrzone gęsto cierniami pędy mocno się pokładają, może więc być rośliną okrywową, gdy nie będzie się ich mocno przycinało, dorasta bowiem do 08 cm wysokości i 1,5 rozpiętości. Toleruje większość podłoży, ale woli te bardziej wilgotne. Miejsce dla krzewu można wybrać słoneczne, ale toleruje również te zacienione. Jego liście są ciemnozielone, okrągłe i błyszczące, a kwiaty jasnopomarańczowe. Odmiana ta rodzi dość duże owoce, które intensywnie pachną, a ich skórka jest barwy zielonożółtej, czerwono nakrapiana. Idealne do konfitur i jako owoce w syropie, a także nalewki.

Fot. główna: Mars 2002, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz