Uprawa współrzędna pietruszki

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) jest warzywem korzeniowym, dwuletnim, należącym do rodziny selerowatych. Zarówno jej korzeń jak i liście są niezwykle aromatyczne i smaczne, nie można więc sobie wyobrazić, by pietruszki korzeniowej albo pietruszki naciowej zabrakło w kuchni. I właśnie m.in uprawa współrzędna pietruszki w połączeniu choćby z płodozmianem i permakulturą pozwala uzyskać zdrowe i obfite plony bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych.

Uprawa współrzędna pietruszki
Płodozmian warzyw

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw, ale nie tylko warzyw bo i kwiatów, ziół czy innych roślin polega na tym by sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie te, które pozytywnie na siebie oddziałują. Np. poprzez wydzielanie związków chemicznych odstraszają szkodniki albo zapobiegają rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Oddziaływania chemiczne roślin nazywają się Allelopatią roślin. Oprócz uprawy współrzędnej warto również stosować zmianowanie, czyli sadzenie konkretnego warzywa, lub grypy warzyw w tym samym miejscu po co najmniej 4 latach. To również pomaga eliminować szkodniki i choroby roślin.

Uprawa współrzędna pietruszki – obok czego sadzić pietruszkę

Dobrym sąsiadem pietruszki, tak jak większości warzyw będzie m.in. czosnek, z którego warto stworzyć obwódkę grządki. Będzie odstraszał zarówno szkodniki jak i chronił przed chorobami. Można go posadzić na przemian z cebulą dymką, która ma podobne właściwości. Obydwa warzywa będą stanowiły barierę dla połyśnicy marchwianki oraz chorób grzybowych. Przed tym groźnym szkodnikiem chronić będą pietruszkę również warzywa psiankowatepapryka, bakłażany oraz pomidory.

Uprawa współrzędna pietruszki – co uprawiać obok pietruszki
Uprawa współrzędna pietruszki – co uprawiać obok pietruszki, źródło: depositphotos.com

Obok pietruszki można również uprawiać kapustę pekińską, rzepę, szpinak, cykorię i kalarepę. Warzywa te wzajemnie sobie nie przeszkadzają. Jeśli natomiast zdecydujemy się na warzywa strączkowe jako towarzystwo dla pietruszki, będzie to słuszny wybór, gdyż pobierają one azot z powietrza, po czym przetwarzają i pozostawiają go w glebie. A takiego łatwo przyswajalnego azoty bardzo chętnie skorzysta pietruszka. Zatem sadzenie obok fasoli czy grochu będzie dobrym posunięciem.

Nie można zapominać o sadzeniu w warzywniku kwiatów. Tak, kwiatów, które doskonale radzą sobie choćby z nicieniami. A są to aksamitki i nasturcje. Jeśli do tego zadbamy o zioła, których silny aromat odstrasza lub dezorientuje szkodniki, to są duże szanse, że nasze warzywa będą dorodne i zdrowe. Warto więc zasiać bazylię, tymianek czy kolendrę.

Uprawa współrzędna pietruszki – co uprawiać obok pietruszki
Uprawa współrzędna pietruszki – co uprawiać obok pietruszki, źródło: depositphotos.com

Czego nie sadzić obok pietruszki

Pietruszka może rosnąć obok w zasadzie większości warzyw. Bo nawet jeśli pozytywnie na nią nie oddziałują to nie stanowią dla niej konkurencji. Są jednak warzywa, których obok pietruszki sadzić się nie powinno. A mianowicie por, ziemniaki oraz bób.

Fot. główna: depositphptos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz