Strona Główna Ogród Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie

autor Ogarnij Ogród

Ekologiczna uprawa pomidorów w gruncie, w przydomowym ogródku, to najlepszy sposób na uzyskanie smacznych i zdrowych owoców. Uprawianie bez dodatku chemii, będą idealnym źródeł wielu witamin i minerałów, a przyrządzone z nich przysmaki z pewnością będą rajem dla naszego podniebienia. Jednym z najpopularniejszych sposobów uprawy pomidorów jest wysadzanie ich do gruntu. Istnieje wiele odmian tych roślin, które nie są wymagające i można z powodzeniem postawić na samodzielne sadzenie pomidorów. Odpowiednie warunki uprawowe oraz systematyczna pielęgnacja dać mogą ogromną satysfakcję i smakowite plony. 

Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie, źródło: depositphotos.com

Uprawa  pomidorów w gruncie – najlepsze stanowisko

Pomidory wręcz uwielbiają słoneczne miejsca, najlepiej osłonięte od wiatru. Jeżeli planujemy uprawiać je w gruncie, warto zadbać zatem o ich dobre nasłonecznienie, wówczas zyskają błyszcząca skórkę i soczysty miąższ. Idealnym podłożem dla młodych pomidorów jest gleba piaszczysto-gliniasta, w ciepłej lokalizacji, wilgotna i o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5

Dla uzyskania zadowalających efektów upraw, warto pamiętać o odpowiednim płodozmianie warzyw. Pomidory w tym samym miejscu można posadzić ponownie dopiero po 4 latach. Nie należy ich również sadzić po warzywach z tej samej rodziny botanicznej, czyli po ziemniakach, papryce czy oberżynie. Najlepszym przedplonem dla pomidorów będzie np. rzodkiewka, kalarepa czy sałata – rośliny o krótkim okresie wegetacji. Lepszy wzrost pomidorów zapewnić może odpowiednie sąsiedztwo warzyw czosnku, pietruszki, bazylii, selera naciowego i szparagów. Co więcej ich towarzystwo pomoże skutecznie przeciwdziałać szkodnikom takim jak mączlik. Staranne zaplanowanie uprawy pomidorów oraz pozostałych warzyw w ogródku, pozwoli zadbać o ich naturalna ochronę przed chorobami i atakami insektów. 

Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie, źródło: depositphotos.com

Sadzenie do gruntu

Pomidory przeznaczone do gruntu najlepiej sadzić w drugim roku po zastosowaniu obornika bydlęcego, a jeżeli podłoże nie jest odpowiednio kwaśne, dobrze jest rok wcześniej przeprowadzić wapnowanie gleby. Sadzonki przenosimy do gleby w drugiej połowie maja, gdy przymrozki przeminą. Przed samym sadzeniem warto je przehartować ograniczając podlewanie i wystawiając na zewnątrz na kilka godzin dziennie. Najlepiej sadzonki rozmieszczać w rzędach 50×45 cm, idealnie jeżeli będzie to miało miejsce w nieco pochmurny dzień. Sama w sobie gleba pod uprawę powinna być wilgotna i ciepła, dlatego najlepszą porą dnia na sadzenie pomidorów jest popołudnie

Przeczytaj także: Co sadzić obok pomidorów?

Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie, autor: Dwight Sipler/flickr.com

Podlewanie pomidorów w gruncie 

W pierwszych dni po posadzeniu pomidorów należy je obficie podlewać, aby sadzonki mogły się dobrze przyjąć. Podlewanie jest dla nich niezwykle ważne, gdyż brak wody w tym okresie może powodować słabe ukorzenienie się pomidorów. Najlepszą porą nawadniania jest poranek, jednak należy zadbać o to, aby woda nie dostawała się do górnych części rośliny – liści i nadziemnych pędów.

Najwięcej wody młode pomidory potrzebują w okresie kwitnienia i związywania owoców, dlatego należy podlewać je regularnie (nie za często), ale obficie. Jeżeli chcemy na dłużej zachować odpowiednie nawodnienie gleby, na powierzchnie pod pomidorami warto zastosować ściółkowanie np. słomą lub korą. O ile pomidory lubią być dobrze podlewane, nie należy z tym przesadzać. Nie służą im ponadto obfite opady deszczu, gdyż narażają je na gnicie i choroby pomidorów, również grzybowe. Jeżeli w danym okresie przypada zbyt dużo dni deszczowych, dobrze jest okryć pomidory tunelem foliowym, który przy okazji uchroni je przed chłodem. 

Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie, źródło: depositphotos.com

Pielęgnacja pomidorów w gruncie

Podczas pielęgnacji pomidorów warto zadbać o regularne odchwaszczanie podłoża. Niezwykle ważnym aspektem jest także należyte nawożenie – poza obornikiem lub kompostem, można zastosować nawóz z pokrzywy ale dobrze jest również zasilić glebę pod rośliny nawozami mineralnymi z fosforem, potasem i wapniem. Należy to jednak robić z rozsądkiem, dawkując je w zależności od zapotrzebowania – najlepiej przeprowadzając analizę gleby. 

Ważnym aspektem uprawy jest palikowanie i przycinanie pomidorów. W zależności od odmiany pomidorów – wysokich, niskich, wczesnych, średnich, późnych, gruntowych, karłowatych, szklarniowych, samokończących, o miękkich lub sztywnych łodygach, pielęgnacja ta może być odmienna. Odmiany niskie nie potrzebują przycinania i podpierania, z kolei wysokie czy o wiotkich łodygach bez tego się nie obejdą. Podpory należy umieszczać w gruncie bezpośrednio po posadzeniu, aby nie uszkodziły później rozrastających się korzeni. Paliki nie mogą być wyższe aniżeli 2 metry i niższe niż 1 metr. Rośliny należy delikatnie przywiązać do palików w miesiąc po zasadzeniu, wykorzystując do tego miękki sznurek lub kawałek materiału. 

Jak przycinać pomidory

Uprawa pomidorów w grun, źródło: depositphotos.com

Jak przycinać pomidory? Przycinanie polega na usuwaniu pędów bocznych (tzw. wilków) i liści, które nie są niezbędne do owocowania. Tym sposobem roślina może wykorzystać składniki pokarmowe pobierane z gleby do rozwoju owoców. Dodatkowo usunąć należy wszystkie elementy zarażone chorobami grzybowymi (należy je później spalić). Tym sposobem można zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Dla uzyskania większych plonów warto również usunąć część gron kwiatowych – najlepiej na każdym pędzie pozostawić do 5 sztuk. W uprawie gruntowej pomidorów można stosować także ogławianie, które polega na ścinaniu wierzchołka rośliny nad piątym gronem, powyżej drugiego liścia. 

Choroby i szkodniki w uprawie gruntowej pomidorów

Niewłaściwa pielęgnacja roślin, jak również ataki szkodników to prosta droga do zakażenia pomidorów różnymi chorobami. Choroby grzybowe (np. alternarioza pomidora, szara pleśń, zaraza ziemniaczana na pomidorach, antraknoza) dotykają najczęściej rośliny źle usytuowane, przelane lub nieprzycinane. Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki chorób warto szybko działać. Dobrze zrobi również ograniczenie podlewania, usunięcie chorych pędów i stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych. Doskonale sprawdzi się również oprysk z drożdży na pomidory. Również mączka bazaltowa, którą można obsypać krzaczki pomidorów chroni rośliny przed chorobami. 

Uprawa pomidorów w gruncie

Uprawa pomidorów w gruncie, źródło: depositphotos.com

Młode pomidory bywają również narażone na choroby bakteryjne i wirusowe przenoszone przez insekty. Niestety w przypadku ich wystąpienia konieczne jest usunięcie całych roślin wraz z wymianą podłoża, na którym rosły. Uprawa pomidorów może być chroniona przed atakami insektów poprzez stosowanie preparatów owadobójczych, jednak najlepiej postawić na naturalne metody, sadząc w sąsiedztwie pomidorów bazylię lub czosnek. 

Fot. główna: źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content