Strona Główna Ogród Uprawa pomidorów w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni

autor Ogarnij Ogród

Uprawa pomidorów może być realizowana na wiele sposobów, a jedną z wyjątkowo ciekawych jest ta wykonywana w szklarni. Uprawa szklarniowa daje o wiele większe możliwości w zakresie pozyskiwania tych niesamowitych warzyw w porównaniu do uprawy gruntowej, a także tej w tunelach foliowych. Pomidory w szklarni dojrzewają dużo szybciej i znacząco można przedłużyć sezon wegetacyjny, a to dodatkowo pozwala uzyskać lepsze warunki dla szerszego wachlarza odmian pomidorów. 

Wymagania pomidorów

Ponieważ pomidory mają duże wymagania cieplne, szczególnie w okresie zawiązywania i wybarwiania owoców, potrzebują one optymalnych warunków, które pozwolą uzyskać ich obfity plon. Temperatura idealna to ta w granicach 18-27°C – a już ta powyżej 30°C może sprawić, że w owocach nie wykształci się odpowiednia ilość likopenu odpowiedzialnego za barwę i połysk owoców. Niskie temperatury z kolei powodują zamieranie sadzonek lub hamują ich wzrost. 

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: Amanda Slater/flickr.com

W kwestii podłoża niezbędnego do uprawy pomidorów w szklarni warto zadbać o zapewnienie gleby żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe, która zapewni jednocześnie umiarkowaną wilgotność. Pomidory lubią glebę lekko kwaśną lub obojętną o pH 5,5 do 6,5. Kwaśne i podmokłe podłoża nie są zatem wskazane. Idealna gleba do pomidorów powinna być wcześniej wymieszana z nawozami organicznymi (obornikiem i kompostem). Dobrze jest również postawić na ściółkowanie np. z wykorzystaniem sieczki ze słomy lub korę. Pozwalają one na odbijanie promieni światła, a przy tym pozytywnie wpływają na fotosyntezę. Jest to metoda, dzięki której już w początkowej fazie uprawy można zauważyć widoczne rezultaty. 

 Sadzenie pomidorów w szklarni

Pomidory z sadzonek o około 15 cm wysokości można przesadzać do przestrzeni pod osłonami jak właśnie szklarnia. Powinny mieć one około 7-8 liści właściwych. Podczas sadzenia pomidorów dobrze jest wykorzystywać zasadę dobrego sąsiedztwa warzyw. Najlepiej sadzić je w towarzystwie papryki, ogórków czy kalarepy, ale nie służy im sąsiedztwo ziemniaków. 

Przeczytaj więcej: Co sadzić obok pomidorów?

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: Nenad Stojkovic/flickr.com

Podlewanie pomidorów w szklarni 

Ponieważ pomidory należą do roślin o wysokich wymaganiach wodnych, należy zadbać o to, aby nie zostały przesuszone. Najlepiej jest je regularnie podlewać z wykorzystaniem odstanej, ciepłej wody. W szklarniach dobrze jest wykorzystać w tym celu automatyczny system nawadniania np. kropelkowy. W okresie letnim podlewanie należy wykonywać praktycznie codziennie, a poza sezonem optymalnie będzie je przeprowadzać co 4 do 5 dni. Zasadą jest jednak, iż pomidorom najlepiej służy rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie. Jeżeli pomidory uprawiane są w szklarni w donicach, warto pomyśleć o ich częstszym podlewaniu. 

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: timlewisnm/flickr.com

Nawożenie pomidorów w szklarni

W uprawie pomidorów nie można zapominać również o ich regularnym nawożeniu. Najlepiej korzystać w tym wypadku z nawozów mineralnych, które dopełnią nawozy organiczne zawarte w glebie. Warzywa te posiadają duże potrzeby względem fosforu, wapnia czy magnezu, a dodatkowo niezbędny jest im bor. Uprawiając pomidory w szklarni dobrze jest się zatem zaopatrzyć w nawozy specjalistyczne i wieloskładnikowe z mikroelementami, dzięki czemu owoce pomidorów będą ładniejsze i zyskają lepsze walory smakowe. 

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: zdenet/pixabay.com

Pielęgnacja pomidorów w szklarni

Pomidory w uprawie szklarniowej można uprawiać na trzy pędy główne, a pędy boczne dobrze jest usuwać aby nie pobierały niezbędnych dla wzrostu owoców składników pokarmowych. Pozwala to także uzyskać większe i bardziej dorodne zbiory. Jak podwiązać pomidory? Nie trzeba tutaj stosować palików, bowiem w szklarni można postawić na podwiązywanie na sznurkach. W drugiej połowie sierpnia warto wykonać na pomidorach zabieg znany jako ogławianie, czyli usuwanie wierzchołków pędów pozostawiając 2-3 liście nad kwiatostanem. 

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: World Bank Photo Collection/flickr.com

Niezwykle ważnym dla rozwoju i prawidłowego wzrostu obfitej ilości owoców jest zapylanie pomidorów, które warto wspomóc poprzez potrząsanie roślinami, aby ich pyłek mógł opaść na niżej umiejscowione kwiatostany. Można również wykonać ten zabieg rozprowadzając pyłek pędzelkiem, co może wyraźnie poprawić owocowanie. Czas letnich upałów wymaga również zadbania o odpowiednie wietrzenie szklarni i jej zacienienie (dobrym sposobem jest wykorzystanie wapna lub siatki cieniującej). 

Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni, autor: Dwight Sipler/flickr.com

Ponieważ pomidory szklarniowe mogą zapadać na choroby pomidorów takim jak; zaraza ziemniaczana na pomidorach, mączniak prawdziwy, szara pleśń, sucha plamistość liści, zgorzel podstawy łodygi i brunatna zgnilizna owoców pomidora oraz rak bakteryjny, warto przeciwdziałać ich występowaniu poprzez odpowiednią rozstawę sadzenia, zrównoważone nawożenie, regularne wietrzenie szklarni i w razie potrzeby stosowanie ekologicznych preparatów.

Fot. główna: holmespj/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content