Co sadzić obok pomidorów

autor Ogarnij Ogród

Pomidory to warzywa wymagające w uprawie, gdyż dla pięknego wzrostu, potrzebują odpowiedniej przestrzeni i warunków. No i dobrze jest wiedzieć, co sadzić obok pomidorów. Rośliny te sadzić należy w odpowiedniej odległości – średnio jest to około 40 cm odstępu. Jest to niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju i owocowania. Dzięki temu mają więcej miejsca dla rozwijających się gałązek, lepszy dostęp do światła i świeżego powietrza, które dostarczane jest poprzez regularne wietrzenie. Przestrzeń pomiędzy pomidorami i ich sąsiednie grządki możemy jednak wypełnić innymi roślinami, które będą wzajemnie współgrały i dobrze oddziaływały na siebie. 

Co sadzić obok pomidorów – dobre sąsiedztwo pomidorów

Dobierając rośliny do posadzenia w sąsiedztwie pomidorów warto zwrócić uwagę na te, które poprawiają strukturę gleby jak rośliny strączkowe, w tym w szczególności fasola. Doskonałym sąsiedztwem dla pomidorów będą również warzywa takie jak sałata, pietruszka, seler, szpinak czy szczaw, ale i liczne zioła w tym tymianek, mięta, szałwia oraz bazylia, której specyficzny zapach odstrasza szkodniki pomidorów. Ciekawym towarzystwem pomidorów mogą być również pokrzywy, które odstraszają szkodniki glebowe, a przy tym wydłużają przydatność pomidorów do spożycia i pozytywnie wpływają na ich smak. Dobrym sposobem na uzyskanie podobnych efektów będzie stosowanie nawozu z gnojówką z pokrzyw pod pomidory

Wśród warzyw, które dobrze współgrają z pomidorami zaliczyć możemy także kapustę, która dzięki towarzystwu pomidorów zyskuje ochronę przez szkodnikami kapustnych jak bielinek kapustnik. Ze względów praktycznych i estetycznych można wybrać do obsadzenia pomidorów kapustę pekińską. Rośliny, które sprawdzają się w sąsiedztwie pomidorów to także czosnek i cebula, które wspomagają je przed atakami patogenów chorób grzybowych za sprawą wydzielanych przez nie substancji. Zdatne w uprawie obok pomidorów będą również warzywa korzeniowe jak marchew, burak, rzodkiewka oraz rośliny dyniowate jak melon, arbuz i dynia. Wielu ogrodników stosuje również łączną uprawę pomidorów i truskawek – szczególnie ich odmian wczesnych, z których można pozyskać owoce zanim pomidory zdążą się rozrosnąć. Wśród kwiatów, doskonałym kompanem dla pomidorów będą aksamitki, którymi warto otoczyć grządki.

Rośliny, z którymi lepiej nie łączyć uprawy pomidorów

Pomidory to rośliny, które nie przepadają za ziołami takimi jak koper czy melisa, a wśród strączkowych, zdecydowanie nie służy im towarzystwo grochu. O ile kapusta jest mile widzianą sąsiadką, to już kapustowate jak kalafiory, brokuły czy kalarepy nie należą do grona ich ulubionych towarzyszy. Ważne jest także unikanie uprawy kukurydzy lub ziemniaków w pobliżu uprawy pomidorów, gdyż ich wymagania odnośnie składników odżywczych są bardzo wysokie, a ponadto ulegają one porażeniom przez te same choroby jak zaraza ziemniaczana i atakowane są przez te same szkodniki (stonki, drutowce), co może powodować znaczne straty w uprawach. 

Ponieważ pomidory mają ściśle określone wymagania, w ich uprawie pod osłonami (przeczytaj więcej o uprawie pomidorów pod folią) należy skupić się na doborze takich warzyw, ziół i innych roślin, które posiadają podobne potrzeby. Umiarkowane temperatury, suche powietrze, staranne nawożenie, regularna wentylacja czy podlewanie pod korzeń itp. sprawiają, że nie zaleca się uprawy szklarniowej łączącej pomidory i ogórki, które cenią zupełnie odmienne warunki. Ciekawym przykładem roślin o podobnych wymaganiach co pomidory są papryki, jednak z racji na łączące je choroby i szkodniki je atakujące, również lepiej uprawiać je oddzielnie np. w osobnych szklarniach. 

Jak widać, pomidory można sadzić w sąsiedztwie bardzo obszernej liczby różnych roślin, jednak niektóre z nich, nawet jeżeli mają podobne wymagania mogą być dla pomidorów szkodliwe. Podczas planowania uprawy, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, a obfitość pomidorów z pewnością wynagrodzi poświęcony temu czas. Widać bowiem, że ma duże znaczenia jakie warzywa uprawiać obok siebie.

Fot. główna: Pip Wilson/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz