Strona Główna Ogród Brązowienie iglaków po zimie

Brązowienie iglaków po zimie

autor Ogarnij Ogród

Brązowienie iglaków po zimie – na przedwiośniu lub późną zimą, należy do stosunkowo często spotykanych zjawisk. Najczęściej wynika ono z niewłaściwej pielęgnacji roślin iglastych, ich zmniejszonej odporności w okresie spoczynku, ale i zarażenia chorobami lub szkodnikami. Warto mieć na uwadze, że usychanie iglaków zimą jak i brązowienie wczesną wiosną nie musi być powodowane tym samym, dlatego zapobieganie im może wymagać odmiennych środków. Jakie są przyczyny żółknięcia i brązowienia iglaków i jak im zaradzić?

Zjawisko suszy fizjologicznej

Susza fizjologiczna to stan, w którym roślina posiada dostęp do wody, ale nie potrafi jej samodzielni pobrać i przyswoić, czego efektem jest jej przesuszenie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kilka sytuacji. Jedną z nich jest stan skupienia wody, która szczególnie zimą jest zmarznięta, co utrudnia korzeniom rośliny jej pobieranie z podłoża. Zimozielone rośliny poprzez powierzchnię liści lub igieł transpirują dodatkowo zgromadzoną w organizmach wodę, a mając przy tym problem z jej uzupełnieniem z podłoża stają się wiotkie, marnieją i więdną, co w efekcie je wysusza. Ich podlewanie może zapobiec temu procesowi. 

Brązowienie iglaków po zimie

Jeżeli chcemy przeciwdziałać brązowieniu iglaków, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań jeszcze przed jesienią i zimą. Kluczowe staje się obfite podlewanie roślin zanim pojawią się mrozy, co skutkuje lepszym nawodnieniem roślin, które będą w stanie zgromadzić odpowiednią ilość wody na trudny okres chłodów. Nie małe znaczenie ma tutaj również zminimalizowanie ryzyka utraty wody z rośliny poprzez zastosowanie odpowiedniej okrywy korzeni i podłoża np. poprzez zastosowanie okrywy z agrowłókniny. Doskonałym wsparciem w tym zadaniu (w tym określenie potrzeb roślin) będzie także skorzystanie z narzędzi takich jak miernik glebowy, które pozwolą określić pH i temperaturę podłoża, jego wilgotność i poziom nasłonecznienia w danym czasie. Taka pomoc pozwala na zaopiekowanie się iglakami w zależności od ich aktualnych wymagań. 

W okresach słabszych mrozów lub dodatnich temperatur warto nawadniać rośliny – dobrze jest zadbać o to także w okresie roztopów. Nie małe znaczenie będzie miało również ograniczenie nadmiernego zasolenia gleby w otoczeniu roślin – sypana na podłoże sól nie wpływa korzystnie na iglaki, które pod wpływem zasolonej gleby brązowieją. Mocne zasolenie nie sprzyja także pobieraniu wody, dlatego z tym większą uwagą należy zadbać o nawadnianie gleby pod iglakami. 

Zbyt duża transpiracja

Iglaki bardzo często mają zbyt dużą transpirację (parowanie), która przypada na okres zimowy lub przedwiośnie. Z momentem, gdy temperatury zaczynają systematycznie wzrastać, słońce pojawia się częściej, a wiatry owiewają rośliny, iglaki intensywniej parują, tracąc ogromne ilości wody. Gdy rośliny nie są odpowiednio nawodnione, problem ten może się nasilać, a w połączeniu z trudnością z uzupełnieniami zasobów wody z podłoża, może uwidaczniać się właśnie w brązowieniu igieł. Aby zapobiec temu procesowi, warto pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, ale i zastosowania oprysku z wykorzystaniem specjalnych preparatów olejowych, które zatrzymają transpirację zielonych elementów roślin.

Dzięki niemu iglaki zahamują utratę wody i w tym trudnym okresie wytrzymają na dłużej zachowując swój zdrowy i piękny wygląd. To prosty sposób na zatrzymanie zapasów wody w organizmie roślin. Najczęściej można spotkać preparaty z olejem rydzowym, który ochroni iglaki zarówno przed brązowieniem, jak i atakami szkodników. Będzie to także nieocenione wsparcie dla innych niż iglaki roślin ogrodowych. 

Problem z pozyskaniem składników pokarmowych

Żółknięcie lub brązowienie iglaków może być również związane z niedoborami składników pokarmowych w okresie jesienno-zimowym i tuż po nim. Zawarte w podłożu niewielkie ilości składników odżywczych są dodatkowo ograniczone przez wymycie ich przez wody gruntowe. Dla wsparcia roślin w tym problemie warto skorzystać ze specjalnych nawozów do iglaków, które zapewnią im odpowiednią dozę mikro i makroelementów. Tym prostym sposobem rośliny zyskają wszystko co niezbędne do wzrostu i utrzymania zdrowia, a co za tym idzie przestaną nadmiernie brązowieć, a wręcz przeciwnie wzmocni się ich zielone wybarwienie. Szczególną rolę w tej kwestii pełni w zawarty w nawozach magnez.

Fot. główna: F. D. Richards/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz