Strona Główna Ogród Pomidor to owoc czy warzywo?

Pomidor to owoc czy warzywo?

autor Ogarnij Ogród

Pomidory to jedne z najpopularniejszych dodatków do dań w Polsce. W naszych ogrodach często stanowią podstawę wszelkich upraw. Nie bez powodu na naszym portalu znajduje się ponad 40 artykułów poświęconych pomidorom. Jednak tym razem wspólnie zastanowimy się nie nad tym, w jaki sposób uprawiać pomidory, a nad tym, czy pomidor jest owocem czy warzywem. Zazwyczaj podczas odpowiedzi na to pytanie sugerujemy się smakiem – wydaje nam się (a w zasadzie tak się po prostu przyjęło), że jeśli coś jest słodkie to z pewnością będzie to owoc, natomiast jeśli smak jest bardziej wytrawny, to zapewne będzie to warzywo. A Ty, jak myślisz, czym jest pomidor?

Pomidor to owoc czy warzywo?

Pomidor to owoc czy warzywo?, źródło: depositphotos.com

Warzywa i owoce – podstawowe różnice

Jeśli chcesz szybko poznać odpowiedź na to, czy pomidor to owoc czy warzywo, przewiń stronę od razu na sam dół artykułu. Jeśli jednak jesteś ciekaw naukowego podłoża tego zagadnienia to zapraszamy do naszego krótkiego opracowania.

Klasyfikacja botaniczna

Podstawowa różnica pomiędzy warzywami a owocami leży nie w ich smaku, a w klasyfikacji botanicznej.

Botanika wskazuje nam bowiem, z jakiej części rośliny pochodzi produkt. Owoce rozwijają się z kwiatów, wszystkie inne części roślin, które z kwiatów nie powstają, nazwiemy warzywami. W związku z tym, że pomidory rozwijają się z kwiatów, możemy jednoznacznie wskazać (z botanicznego punktu widzenia), że pomidor jest owocem.

Klasyfikacja kulinarna

Niepisaną klasyfikacją jest również klasyfikacja kulinarna, czyli to, o czym pisaliśmy na początku artykułu. Kucharze bowiem oceniają produkty przede wszystkim na podstawie ich smaku. Kucharze bez wahania zakwalifikowują pomidor do warzyw. Nie wyobrażają oni sobie deseru składającego się z lodów z pomidorami. Zresztą, my też nie! A skoro coś pasuje bardziej do wytrawnego obiadu niż do deseru, to przecież nie może to być owoc.

Botaniczne owoce – nie tylko pomidory

Nie tylko pomidory są owocami. Z botanicznego punktu widzenia (czyli te produkty rozwijają się z kwiatów) owocem jest też papryka, ogórek, cukinia, dynia, awokado, bakłażan, groszek, a nawet oliwki.

Działa to też w drugą stronę, ponieważ mylnie przypisywany do owoców rabarbar jest… warzywem! 😉

Fot. główna: Pomidor to owoc czy warzywo, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content