Strona Główna OgródRośliny ozdobne Runianka japońska – uprawa i pielęgnacja

Runianka japońska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

Wysokość30-40 cm
KwitnienieIV, V
Stanowiskopółcień, zacienione
Wilgotność glebywilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójpłożący

Runianka japońska w pigułce

 • Runianka japońska to niska, wiecznie zielona krzewinka idealna do zacienionych miejsc
 • Charakteryzuje się gęstym, płożącym pokrojem, odznacza się dużymi, błyszczącymi, ząbkowanymi liśćmi
 • Rozrasta się przez podziemne rozłogi, tworząc gęste, zimozielone dywany
 • Wymaga stanowisk półcienistych/cienistych, żyznej, próchnicznej gleby, jest odporna na chłody i choroby
 • Rozmnaża się przez ukorzenione rozłogi lub sadzonki półzdrewniałe, nie wymaga częstego nawożenia

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to wieloletnia, niewysoka, liściasta krzewinka o płożącym pokroju. Maksymalnie dorasta do 30 centymetrów wysokości. Doskonały gatunek okrywowy do miejsc zacienionych. Runianka japońska jest wyjątkowo ekspansywna, rozrasta się przez podziemne rozłogi tworząc gęste rozległe kobierce. Główną ozdobą rośliny są jej gładkie, skórzaste, duże, odwrotnie jajowate, ząbkowane na brzegach, zielone, błyszczące liście.

Runianka japońska – 'Variegata'

Runianka japońska – 'Variegata’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda runianka japońska

Runianka japońska to wiecznie zielona roślina okrywowa, która jest wyjątkowo ceniona za jej zdolność do życia w cienistych warunkach. Jej gęste, niskie pędy tworzą atrakcyjny, jednolity dywan zimozielonych liści, co sprawia, że jest doskonała do zakładania pod drzewami lub w innych trudno dostępnych miejscach ogrodu. Liście są ciemnozielone, błyszczące, o skórzastej strukturze, co dodaje roślinie dekoracyjności przez cały rok. Wczesną wiosną, przed pojawieniem się nowych liści, Runianka produkuje drobne, białe kwiaty, które zebrane są w nieduże, groniaste kwiatostany na szczytach pędów.    Po kwitnieniu roślina wytwarza kuliste, białe owoce, jednak w naszym klimacie nie jest nam dane ich podziwiać.

Runianka rośnie dość szybko, mocno i gęsto. Doskonale wypełnia wolne przestrzenie na rabacie, w ogrodzie skalnym, pięknie rozjaśnia zacienione zakątki pod dużymi drzewami i krzewami. Może być posadzona wzdłuż ścieżek, alejek, a także w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.

Uprawa runianki japońskiej

Krzewinka najlepiej rozwija się na stanowiskach półcienistych i cienistych, w miejscach słonecznych przy wilgotny podłożu urośnie, ale liście mogą zostać poparzone. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i stale lekko wilgotna.

Runianka to roślina odporna na choroby, zanieczyszczenia, bardzo dobrze znosi chłodne zimy oraz wiosenne przymrozki, jednak w chłodniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć roślinę na czas zimowy. Młode osobniki, po posadzeniu wymagają nieco intensywniejszego podlewania, należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu rumianki w czasie upalnych dni latem.

Runianka źle znosi dłuższe okresy suszy. Aby ograniczyć parowanie wody oraz ekspansję chwastów możemy wyściółkować podłoże wokół krzewinki. Wczesną wiosną należy przyciąć , oraz usunąć chore, obumarłe i gołe pędy, co spowoduje że roślina pięknie się zagęści. Krzewinka nie wymaga systematycznego nawożenia, możemy ją zasilić wiosną nawozem do roślin ozdobnych z liści. Dobrze sprawdzi się również podlewanie rośliny biohumusem.

Runiankę japońską rozmnaża się poprzez ukorzenione rozłogi, pobierane wiosną, oraz przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem. Do ziemi sadzimy od marca do maja lub od sierpnia do października.

Do najpopularniejszych odmian runianki japońskiej zaliczamy:

 • Runianka japońska 'Green Carpet’– odmiana o zielonych, błyszczących liściach, dorasta do 20 centymetrów wysokości
 • Runianka japońska 'Variegata’– odmiana o kremowo-zielonych, pstrych liściach, dorasta do 30 centymetrów wysokości
 • Runianka japońska 'Green Sheen’– odmiana o ciemnozielonych, błyszczących liściach i bardziej zwartym pokroju niż gatunek

Runianka japońska – Podsumowanie

Roślina ta jest idealnym wyborem do tworzenia zimozielonych dywanów w zacienionych częściach ogrodu. Dzięki swoim dekoracyjnym, błyszczącym liściom oraz zdolności do szybkiego i gęstego rozrastania, znakomicie nadaje się do zakładania pod drzewami czy wzdłuż alejek. Wymaga jednak odpowiedniego stanowiska, gleby oraz minimalnej pielęgnacji, by zachować swoje estetyczne walory przez wiele lat, zalicza się bowiem do kwiatów wieloletnich.

Runianka japońska

Runianka japońska, autor: I, Wildfeuer, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak najlepiej uprawiać runiankę japońską?

Runianka japońska najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub cienistych, w żyznej, próchnicznej i stale lekko wilgotnej glebie. Odporna na chłód i choroby, wymaga minimalnej pielęgnacji, w tym regularnego podlewania w upalne dni i ochrony młodych roślin zimą.

Bibliografia:

 1. P. Bąbelewski, Mój Piękny Ogród, Runianka japońska bliski krewniak bukszpanu, 03/2008, s.47
 2. P. Bąbelewski, Mój Piękny Ogród, Zimozielone kobierce, 02/2006, s. 9-11
 3. J. Kiersnowska, Mój Piękny Ogród, Runianka japońska…, 12/2020, s. 43
Fot. główna: Famartin, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz