Nawożenie truskawek wiosną

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Nawożenie truskawek wiosną, źródło: depositphotos.com

Truskawki to rośliny, które nie wymagają zbyt intensywnego nawożenia, a ulubionym nawozem jest dla nich kompost. Do zabiegów związanych z nawożeniem truskawek należy również ściółkowanie, które pozwala uzyskać dla nich bardziej przystępny, kwaśniejszy odczyn gleby, ale ma i inne cenne dla krzaczków zalety. Jak należy przeprowadzać nawożenie truskawek na wiosnę?

Podstawowe zasady nawożenia truskawek

Głównym nawozem truskawek jest wspomniany wyżej kompost, w który należy solidnie zasilić podłoże pod sadzenie owoców. Najlepszy będzie kompost z dodatkiem trocin drzew iglastych, kory lub igliwia. Tym sposobem możemy uzyskać idealnie dopasowany do potrzeb truskawki odczyn o pH 5,5 – 6,2. Optymalna dawka kompostu pozwala uzyskać idealny zasób niezbędnych składników odżywczych dla truskawek na kolejne 3 do 5 lat – po tym okresie należy posadzić truskawki na nowym miejscu. 

Nawożenie truskawek wiosną
Nawożenie truskawek wiosną, źródło: depositphotos.com

Niezwykle ważnym zabiegiem w nawożeniu truskawek jest ściółkowanie, które to wzbogaca glebę w cenną dla roślin próchnicę, poprawia jej odczyn, a dodatkowo zatrzymuje w niej wilgotność i tworzy skuteczną ochronę przed szarą pleśnią. Dzięki ściółkowaniu zyskują również owoce truskawek, które szybciej dojrzewają i nie są pokryte piaskiem lub glebą, przez co można spożywać je bezpośrednio z krzaczka. 

Wiosenne nawożenie truskawek krok po kroku

Pierwszym krokiem w zakresie nawożenia truskawek na wiosnę jest przygotowanie podłoża. W okolicach końca marca lub początkiem kwietnia należy usunąć wszelkie pozostałości zeschniętych liści, usunąć ewentualne szkodniki i grzyby. Ważne jest również odchwaszczenie grządki i zebranie jesiennych liści innych roślin. Ziemię pod truskawki warto dobrze spulchnić na około 3-5 cm, gdyż krzewy płytko się korzenią. Na tak przygotowaną glebę możemy zastosować nawóz:

  • Dla młodych i silnych roślin, które owocowały 1-2 lata i posadzone zostały na solidnie zasilonej kompostem glebie dodatkowy nawóz nie jest konieczny. Jeżeli jednak rośliny są słabe i starsze – mają za sobą 3 lub więcej lat owocowania, warto rozrzucić pomiędzy nie kompost i delikatnie wymieszać go z ziemią. 
  • Na tak przygotowaną glebę możemy kolejno rozłożyć ściółkę ze słomy, ale świetna będzie także kora lub trociny (ściółka z trocin z drzew liściastych powinna być przekompostowana, z drzew iglastych nie musi). 
Nawożenie truskawek wiosną
Nawożenie truskawek wiosną, autor: ivabalk/pixabay.com

W miesiącu kwietniu, gdy truskawka zaczyna wypuszczać liście, ale wydaje się być słaba, warto zastosować nawóz mineralny lub organiczny np. biohumus. Świetnie sprawdzą się gotowe nawozy przeznaczone do truskawek. Nawożenie młodych i silnych truskawek można w tym okresie pominąć, ale z końcem kwietnia warto ewentualnie uzupełnić ściółkę pod krzaczkami, zanim te obficie rozkrzewią się w maju. 

Maj to okres intensywnego kwitnienia i związywania owoców, dlatego w przypadku starszych krzaczków lub osłabionych, warto kontynuować zasilanie kompostem lub nawozami mineralnymi. Początkiem maja można podlać grządki jeden lub dwa razy gnojówką z pokrzywy. Wszystkim krzaczkom dobrze zrobi również jedno- lub dwukrotne podlanie gnojówką ze skrzypu przeprowadzone końcem maja. Dzięki zawartości krzemu pomoże to wzmocnić odporność roślin na szarą pleśń. 

Podsumowując

Nawożenie truskawek nie może być zbyt obfite. Należy szczególnie uważać podczas stosowania nawozów sztucznych. Już niewielka nadwyżka nawozu może nazbyt pobudzić truskawki, których owoce stracą na wyrazistym smaku i słodyczy, a dodatkowo, staną się bardziej podatne na ataki chorób grzybowych jak szara pleśń. Zabiegiem, którym nie należy traktować truskawek jest wapnowanie, bowiem podnosi ono zasadowość gleby, a rośliny te zdecydowanie preferują podłoża kwaśniejsze.

Nawożenie truskawek wiosną
Nawożenie truskawek wiosną, autor: B.D.’s world/flickr.com

Zbyt duża zasadowość ziemi utrudnia truskawkom przyswajanie składników odżywczych z podłoża. Ważne jest również pielęgnacja truskawek po zbiorach. Warto je nawozić także późnym latem, już po zbiorze owoców. 

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz