Dlaczego liście hortensji usychają

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Dlaczego liście hortensji usychają, źródło: depositphotos.com

Hortensja ogrodowa to przepięknie kwitnący krzew o stosunkowo dużej odporności na choroby i szkodniki. Niestety zdarza się, że liście tej wspaniałej rośliny usychają. Co może być powodem dlaczego liście hortensji usychają? Poniżej garść informacji, z którymi rozpoznasz powód usychania liści.

Dlaczego liście hortensji usychają

Liście hortensji wysychają z powodu ataku choroby, szkodników, jak i w wyniku niewłaściwych warunków uprawy i pielęgnacji. Jeżeli nasza roślina zaczyna więdnąc, nie wytwarza pięknych, dużych kwiatów, przyczyną mogę być w pierwszej kolejności:

  • Nadmiernie sucha gleba – przesuszone korzenie nie są w stanie zapewnić roślinie odpowiednich zasobów wody, czego efektem są suche liście. Hortensje niezwykle cenią wilgotną glebę, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o regularne ich podlewanie, które najlepiej wykonywać rano lub wieczorem. Przesuszone liście można odratować podlewając solidnie krzaczki.
  • Nieodpowiednio przeprowadzony przeszczep – jeżeli podczas przesadzania uszkodziliśmy korzenie, również i to może powodować wysychanie liści. Najlepiej przesadzanie zaplanować na wiosnę, starannie przenosząc roślinę na nowe miejsce. Podłoże powinno być kwaśne i luźne, a przy tym nie należy zapominać o odpowiednim nawożeniu.
  • Zbyt duża wilgotność podłoża – podobnie jak niedobór wody, również jej nadmiar może wiązać się z więdnięciem liści hortensji. System korzeniowy rośliny może wskutek nadmiaru wilgoci gnić, przez co pozostałe jej części nie pobiorą wystarczającej wody i zaczną brązowieć. Aby zapobiec tej sytuacji należy zabezpieczyć przycięte, uszkodzone korzenie węglem aktywnym i przesadzić roślinę do nowej, mniejszej donicy. 
  • Zbyt niska wilgotność powietrza – hortensje kochają wilgotność, dlatego w okresach suszy niezwykle cierpią. Jeżeli chcemy utrzymać ją w dobrej formie, warto regularnie zraszać całe rośliny. 
Dlaczego liście hortensji usychają
Dlaczego liście hortensji usychają, źródło: depositphotos.com

Choroby grzybowe hortensji

Nierzadko, powodem dla którego liście hortensji zaczynają więdnąć są choroby. Wśród najczęściej spotykanych są choroby grzybowe jak:

  • Mączniak prawdziwy – powodują go grzyby Erysiphales, które rozwijają się w okresach suchej i ciepłej pogody, a czasami także wówczas, gdy nadmiernie zasilamy rośliny azotem. Jego objawem jest mączny, biały nalot na liściach, który z czasem przenosi się na pozostałą część hortensji. W konsekwencji liście zaczynają zasychać, a grzybnia na ich powierzchni ciemnieje wytwarzając owocniki. Jego zwalczanie wymaga szybkiej reakcji, w tym usuwania porażonych części roślin – przy mocnym porażeniu konieczne jest zastosowanie fungicydów. 
  • Mączniak rzekomy – pokrywa spodnią część liści i pędy hortensji szarawym nalotem, a na powierzchni liści pojawiają się brunatniejące, żółte plamy. Porażone tkanki rośliny usychają i opadają. Wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają rozwojowi patogenu. Zaleca się zwalczanie go odpowiednimi fungicydami oraz usuwając porażone części roślin. 
  • Szara pleśń – to grzyb objawiający się na liściach, ale i na pędach oraz kwiatach. Szary nalot powoduje z czasem brązowienie liści i więdnięcie kwiatów. Idealne warunki do jego rozwoju to wysoka wilgotność i ciężkie gleby. W jego zwalczaniu konieczne jest usuwanie porażonych części roślin oraz stosowanie fungicydów. 
  • Plamistość liści wynika z niedoborów składników pokarmowych i nadmiernej wilgotności. Liście brązowieją, pojawiają się na nich czerwone lub żółte placki i więdną. Podobnie jak w powyższych przypadkach konieczne jest usuwanie porażonych części, stosowanie środków ochrony roślin, a dla zapobiegnięcia nawrotom – staranne zasilanie roślin.  
  • Biała i szara zgnilizna – ta pierwsza dotyka korzeni, a druga młodych pędów. W przypadku białej zgnilizny utrudnione jest zapewnienie roślinie składników odżywczych i wody z podłoża, przez co rośliny, w tym ich liście ciemnieją, gniją i pokrywają się białym nalotem. Z kolei szara zgnilizna atakując pędy z czasem przenosi się na liście i poraża całą roślinę. Obumarłe części roślin wymagają usunięcia, a pozostałe z nich należy potraktować opryskiem środkiem grzybobójczym. 

Hortensja ogrodowa – objawy nieprawidłowej pielęgnacji

Grzyby i obecność szkodników to podstawowa przyczyna usychania liści hortensji, jednak nierzadko, powodem jest nieprawidłowa pielęgnacja hortensji. Niewłaściwe podlewanie – przelewanie lub zbyt rzadkie zasilanie wodą roślin powoduje ich usychanie i niszczenie. Bywa, że właśnie złe podlewanie staje się podstawą rozwoju chorób grzybowych. 

Jeżeli liście hortensji zaczynają żółknąć, przyczyną mogą być również niedobory żelaza. Warto zatem zadbać o odpowiednio zasobne w składniki odżywcze podłoże, jak i regularne zasilanie roślin stosownymi nawozami. Dobrze jest zadbać także o prawidłowy odczyn podłoża – hortensje lubią gleby lekko kwaśne.  

Choroby fizjologiczne hortensji

Wśród chorób hortensji możemy wyróżnić nie tylko te grzybowe, ale i fizjologiczne, które mogą być odpowiedzialne za wysychanie liści roślin. Do chorób tego typu zaliczyć możemy między innymi chlorozę, która powoduje żółknięcie liści, właśnie na skutek wspomnianych wcześniej niedoborów żelaza. Jej przyczyną może być również zbyt zasadowa gleba, z której hortensje nie są w stanie pobierać wystarczającej ilości składników odżywczych, a co za tym idzie słabną i tracą na atrakcyjności. 

Poza chlorozą, liście mogą ulegać poparzeniom – szczególnie w upalnych okresach o wysokim nasłonecznieniu. Stają się wówczas żółte, brązowieją i opadają. Aby uniknąć pogłębiającego się usychania, należy rośliny zacienić oraz regularnie podlewać. 

Choroby wirusowe hortensji

Chorobą wirusową hortensji, która powoduje więdnięcie liści jest pierścieniowa plamistość. Rozmyte plamy w formie pierścieni powodują marszczenie liści i ich zniekształcenia. Mocno porażone rośliny wstrzymują rozwój pąków, bądź wytwarzają niewielkie kwiatostany. Ponieważ jest to choroba wirusowa, nie ma na nią skutecznych sposobów. Rośliny nią porażone wymagają usunięcia – najlepiej spalenia. Miejsce, w którym wzrastała zarażona hortensja nie powinno być ponownie obsadzone przez rośliny tego gatunku. 

Chloroza liści hortensji

Wspomniana wcześniej chloroza liści hortensji jako choroba fizjologiczna jest jedną z najbardziej charakterystycznych i powodujących usychanie liści przyczyn. Jej objawem są wybarwione jasno lub żółknące tkanki liścia, w których ciemnozielone zabarwienie ich unerwienia pozostaje bez zmian. Powodem, dla którego rośliny poraża chloroza jest nieodpowiednie pH podłoża oraz niedobory żelaza wynikające z niemożności pobierania przez roślinę składników odżywczych. 

Odpowiednie zakwaszenie gleby, a w ostateczności także opryski siarczanem magnezowym i siarczanem żelaza, pomóc mogą roślinom odzyskać dawną urodę i zdrowie. Niezwykle ważna jest także ich pielęgnacja. Rośliny te cenią żyzną, próchniczą i odpowiednio wilgotną glebę lekko kwaśną lub kwaśną. Warto znaleźć dla nich stanowisko lekko zacienione. Aby zapobiec chlorozie dobrze jest zadbać o regularne weryfikowanie zasadowości podłoża i w razie potrzeby stosować nawozy zakwaszające lub torf. Nieocenione będą również nawozy mineralne ubogie w wapń. Dobrym sposobem jest także ściółkowanie hortensji korą sosnową, która zadba o właściwe pH gleby, a przy okazji spełni funkcję dekoracyjną. 

Niebezpieczne szkodniki hortensji

Szkodniki to kolejny powód więdnięcia liści hortensji. Do najczęściej doskwierającym tym pięknym krzewom szkodników zaliczyć możemy mszyce oraz przędziorki. Te pierwsze żerując na liściach rośliny pozbawiają je soków, co przyczynia się do ich deformacji. Mszyce powodują również spore zniszczenia kwiatów. Wydzielana przez nie rosa miodowa jest przy tym siedliskiem dla zarodników chorób grzybowych. 

Przędziorek chmielowiec z kolei powoduje przebarwienia na liściach, które przybierają odcień żółtej mozaiki. Początkowo widać je na nerwach liści, a z czasem na całej ich powierzchni. Rezultatem tego stanu rzeczy są uwiędnięte, żółte liście o brązowych końcówkach, które z czasem opadają. Zwalczanie szkodników możliwe jest z pomocą odpowiednich insektycydów. 

W parze z usychaniem liści hortensji często usychają kwiaty, dlatego dobrze jest również wiedzieć, dlaczego kwiaty hortensji brązowieją.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz