Strona Główna Ogród Jeże w ogrodzie. Jak stworzyć jeżowi warunki do życia w ogrodzie?

Jeże w ogrodzie. Jak stworzyć jeżowi warunki do życia w ogrodzie?

autor Ogarnij Ogród

My Polacy kochamy jeże, tak jak kochamy np. bociany. Są takie zwierzęta, które darzymy szczególnymi uczuciami i chcemy je mieć blisko siebie. I wielu z nas zrobi dużo by mieć jeżową rodzinę w pobliżu. I nic dziwnego. Nie dość, że to cudowna istota, to jeszcze pożyteczna. Co zrobić, by zapewnić sobie to niezwykłe towarzystwo? Są na to sposoby.

Jeż europejski (Erinaceus europaeus) vel jeż zachodni jest największym żyjącym w Europie ssakiem owadożernym. Długość jego ciała dochodzi do około 35 cm, długość ogonka to 4-5 cm a masa ciała waha się między 400 a 1900 gram. Na grzbiecie jeża tworzą się długie, ostre i twarde kolce, na przemian białe i czarne, które są w rzeczywistości przekształconymi włosami. U młodego osobnika są białe, miękkie i ukryte pod skórą. Jeż rodzi się mając ich około 100, finalnie jest to około 6-8 tysięcy. Brzuszek zwierzęcia pokrywają jasne, miękkie włoski. By jeże mogły zwijać się w kulę i pionowo ustawiać kolce, posiadają silny podskórny mięsień okrężny, który im to umożliwia. Ta umiejętność pozwala im chronić się przed wieloma naturalnymi wrogami. Ich wydłużony pyszczek zaopatrzony jest w ostre zęby, dzięki którym radzi sobie równie dobrze z dżdżownicami jak i wężami. Do tego małe, wypukłe oczka i na koniec stożkowato zbudowanego pyszczka ruchliwy, zawsze wilgotny nosek, który jeżowi służy za narząd dotyku. Ssak żyje przeważnie od 7 do 10 lat. W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Tryb życia i menu jeży

Mając doskonale rozwinięty zmysł widzenia nocą oraz zmysły słuchu i dotyku, jeże polują nocą. I taki właśnie prowadzą tryb życia – nocny. Dzięki tym wszystkim zmysłom bez problemu identyfikują nawet drobne stworzenia, które stają się ich posiłkiem. W 70% są to owady, ale jeże zjadają również dżdżownice, ślimaki, jaszczurki, ptasie jaja a także żaby.

domek dla jeża

fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

Jeż europejski generalnie zamieszkuje widne lasy, gdzie jest bogate poszycie i mnóstwo zarośli. Jednak wiele zwierząt zmienia te upodobania i zamieszkuje we wsiach, na obrzeżam miasteczek, na działkach, wszędzie tam, gdzie jest blisko do łatwego pokarmu oraz pryzm kompostowych, stodół z sianem czy innych kryjówek, które nadają się do zamieszkania i przezimowania. Jeż zachodni posiada zdolność do hibernowania w czasie zimy.

Dzięki temu, że jeż mieszka w naszym ogrodzie szybko znikną z niego turkucie podjadki a także larwy wielu szkodników. Czasem w ich menu znajdują się pszczoły oraz sikorki. Jednak wbrew obiegowym opiniom jeże nie jedzą jabłek. To są tylko obrazki z bajek nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Są to zwierzęta owadożerne a pokarm roślinny trafia do ich diety tylko w ostateczności, gdy nic innego się nie trafia. Średniej wielkości jeż potrzebuje od 70 do 150 g pokarmu dziennie.

Jak stworzyć w ogrodzie dobre warunki dla jeża

Największe szanse by jeże zamieszkały w naszym ogrodzie są wówczas, gdy mieszkamy na skraju miejscowości, blisko lasu, pól albo łąk. Jeśli na naszym terenie rośnie dużo zarośli, krzewów albo jest łąka kwietna, szanse wzrastają. A jeszcze bardziej gdy gdzieś w kącie jest kompostownik. Do tego jeszcze nie powinniśmy używać w ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin a postawić na naturalne. Choć jest to zwierzę odporne, to jednak z chemią nie radzi sobie dobrze. I nawet nie chodzi tu o jakiś bezpośredni kontakt z pestycydami czy innymi środkami, ale choćby o spożycie zatrutych chemią owadów czy ślimaków.

domek i liście dla jeża

fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

Jeśli nie mamy kompostownika ani starej szopki, do którem moglibyśmy wrzucić nieco siana czy suchych liści, to zawsze można taki domek dla jeża zrobić, wystarczy kilka desek. A ponieważ jeża odstrasza zapach człowieka, dobrze jest to robić w rękawicach i nie zostawiać na niczym swojego zapachu. W zacisznych miejscach ogrodu można również ustawić skrzynki wypełnione liśćmi. Ważne jest to szczególnie jesienią, by jeż miał bezpieczne miejsce, aby się schronić i spokojnie zapaść w zimowy sen. Jeśli jeż nie znajdzie miejsca na zrobienie sobie gniazda, w czasie mrozów ginie.

Jak wspierać jeżowych sąsiadów

Jeśli udało nam się sprawić, albo stało się to zupełnie niechcący i jeże zamieszkały w naszym ogrodzie, to najlepszym dla nich wsparciem jest właściwie zostawienie ich w spokoju i nie płoszenie. Ale wiadomo, takiemu sąsiadowi zawsze chce się jakoś pomóc.

Jeśli ma swoje miejsce, to wystarcz tylko dbać by w pobliżu były liście i siano, by sobie w gnieździe uzupełniał ubytki.

Latem koniecznie trzeba wystawiać miseczkę z wodą, NIE Z MLEKIEM! Jeże, tak jak koty nie tolerują laktozy. Nie dokarmiamy również zwierząt żadnymi resztkami z naszych talerzy. Ale już nasz kot albo pies mogą się ewentualnie podzielić jakąś dobrą suchą karmą.

woda dla jeża

fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

Jeśli w ogrodzie mamy oczko wodne, dobrze jest je zabezpieczyć, jeż chcąc się napić wody mógłby do niego wpaść i już nie wyjść. Ważna jest również ostrożność podczas koszenia trawy, jeśli jest już wysoka, żeby sąsiadowi kosiarka nie wyrządziła krzywdy. Tak samo uważać należy podczas przerzucania kompostownika czy siana w komórce.

Jeśli jeż przyjdzie w dzień i dziwnie się zachowuje, należy koniecznie sprawdzić czy nie jest chory lub ranny. Trzeba się wówczas skontaktować z eko-strażą, weterynarzem czy jakimś miłośnikiem jeży by dowiedzieć się jak naszemu sąsiadowi pomóc.

fot. główne Alexas_Fotos / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz