Rozsada papryki – jak przygotować

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Rozsada papryki, autor: Brian Gray/flickr.com

Papryka nie należy do najpopularniejszych w uprawie warzyw w przydomowych ogródkach, jednak z roku na rok zyskuje w oczach ogrodników. Jej różnorodność odmian, piękne kolory, różnorodny poziom ostrości – od słodkich po wyjątkowo pikantne, czyni je niezastąpionym składnikiem kulinarnym. Uprawa papryki może być prowadzona zarówno w domu, w donicach na balkonie lub tarasie, pod osłonami, a także w gruncie. Podstawą udanej uprawy jest jednak prawidłowo wykonana rozsada papryki, z której wyrosną zdrowe i dobrze owocujące roślinki.  

Kiedy należy wysiać paprykę?

Idealnym czasem na wysiew papryki do wysadzenia do gruntu jest przełom lutego i marca. Wybór nasion nie należy do łatwych, bowiem znaleźć można odmiany papryki słodkiej i ostrej, o różnorodnych kształtach – od podłużnych, blokowych po pomidorowe, ale i ciekawym wybarwieniu od jasnych żółci, przez zielenie, czerwień, a nawet po bordo. Rozsadę do uprawy papryki można z powodzeniem przygotować w warunkach domowych, wysiewając nasiona do doniczek. Do uprawy w domu szczególnie warte uwagi są w tym wypadku odmiany o drobnych owocach, karłowe, które świetnie sprawdzą się w uprawie w doniczkach lub skrzyniach balkonowych. Do gruntu lub upraw pod osłonami można wybrać w zasadzie dowolne odmiany (odpowiednie dla naszego klimatu).

Rozsada papryki - nasiona papryki
Rozsada papryki – nasiona papryki, autor: Susy Morris/flickr.com

Najlepszym podłożem pod uprawę papryki będzie gleba lekka, o neutralnym pH, umiarkowanie wilgotna i obfita w składniki odżywcze. Dobrze sprawdzi się gleba przeznaczona do uprawy warzyw, którą kolejną warto dopełnić odrobiną piasku i torfu, które to poprawią strukturę ziemi. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, można dodać do niej odrobinę dolomitu lub mąki kredowej. Gleba ogrodowa nie będzie najlepszym wyborem, gdyż może być źródłem szkodników, chorobotwórczych patogenów, grzybów i bakterii. 

Jak przygotować nasiona do siewu?

Nasiona do przygotowania rozsady papryki powinny pochodzić z pewnego źródła. Najlepiej gdy będą świeże, o wysokiej zdolności do kiełkowania. Przed wysianiem ich do podłoża warto namoczyć je przez kilka godzin w wodzie, bądź wyłożyć na wilgotnej ligninie, regularnie zraszając je wodą. Tym sposobem zaczną one szybciej kiełkować. 

Rozsada papryki – wysiew rozsady papryki

Po przygotowaniu odpowiedniego podłoża oraz nasion, należy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki. Przygotowanie rozsady do późniejszego sadzenia w gruncie, szklarni, jak i do donic warto przeprowadzić w małych doniczkach lub specjalnych pojemnikach do rozsady wykonanych z plastiku, albo ekologicznych – z torfu. Pojemniki te powinny posiadać otwory we dnie, co pozwoli odprowadzać nadmiar wody podczas podlewania.  span>

Rozsada papryki – siewki papryki
Rozsada papryki – siewki papryki, autor: Jonas Lindgren/flickr.com

Nasiona należy wysiewać równomiernie na powierzchni podłoża co ok. 2 cm i na głębokości ok. 4-5 cm. Najlepszą temperaturą kiełkowania nasion będzie 23-25 °C, wówczas siewki pojawią się już po około tygodniu, 10 dniach od wysiania. Po wykiełkowaniu, małe papryki warto przenieść do pomieszczenia o niższej temperaturze, najlepiej ok. 17 °C. W pochmurne dni należy je przy tym zaopatrzyć w odpowiednią ilość światła np. z wykorzystaniem specjalnych lamp. 

Pikowanie rozsady papryki

Gdy nasiona wzejdą należy je dokładnie obejrzeć, pozostawiając jedynie zdrowe okazy, które są silne i nie posiadają uszkodzeń. Pozostałe, należy usunąć (przerwać) i wyrzucić. Po wykształceniu 2 par liści właściwych, na ogół po około 3-4 tygodniach od wykiełkowania, można przesadzić siewki do osobnych, większych donic. Konieczne jest jednak posadzenie ich nieco głębiej, aniżeli miało to miejsce do tej pory – pod samą nasadę dolnych liści. Nowe pojemniki powinny mieć ok 8-10 cm średnicy, a przy odmianach większych i wzrastających wysoko – 10-12 cm. Przesadzanie powinno być delikatne, nie należy młodych roślinek uszkodzić, a po przeniesieniu ich do nowych pojemników warto uzupełnić ziemię i lekko całość ubić. Kolejno należy rośliny dobrze podlać, odlewając nadmiar wody z podstawek. 

Rozsada papryki - siewka papryki po pikowaniu
Rozsada papryki – siewka papryki po pikowaniu, autor: Valentin1976/pixabay.com

Pielęgnacja sadzonek papryki

Wzrastające sadzonki papryki wymagać mogą zasilenia nawozem organicznym np. biohumusem, który jest rozpuszczalny w wodzie. Rośliny wzrastają stosunkowo powoli, aż do momenty wytworzenia 5-6 mocnych listków. Zdarza się również, że w okresie tym wytwarzają one pierwsze pąki kwiatowe. Po uzyskaniu 6-8 liści, papryki najczęściej rosną już szybciej, dlatego można zasilić je dodatkową dawką nawozu organicznego. 

Hartowanie sadzonek papryki

Na dwa tygodnie przed przeniesieniem do gruntu rozsada papryki powinna zostać zahartowana. Najprościej jest wynosić je na świeże powietrze każdego dnia, regularnie wydłużając czas na zewnątrz. Z racji na ryzyko przymrozków, nie należy pozostawiać młodych sadzonek na noc na zewnątrz, a pozostawiane w ogrodzie, należy umiejscowić na stanowisku osłoniętym od wiatru i słońca południowego. 

Rozsada papryki
Rozsada papryki, autor: Alexei_other/pixabay.com

Sadzenie papryki do gruntu

Po około 2-3 miesiącach od wysiewu nasion rozsada papryki może zostać przeniesiona do gruntu lub pod osłony. Należy przy tym przygotować pod nie odpowiednio dopasowane do bryły korzeniowej papryk dołki. Rośliny sadzimy w rozstawie minimum 50×60 cm, dodając na dno dołka odrobinę żyznej gleby połączonej z nawozem mineralnym lub organicznym. Przenosząc sadzonkę do podłoża należy uważać na korzenie, a po umieszczeniu jej w dołku, należy dobrze uzupełnić ziemią, ubić i podlać.

Fot. główna: Brian Gray/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz