Strona Główna Ogród Uprawa papryki w gruncie

Uprawa papryki w gruncie

autor Ogarnij Ogród

Papryki należą do roślin jednorocznych o korzeniu palowym. Ich główny pęd jest sztywny i prosty, rozgałęziający się u góry. Rośliny te są przy tym samopylne. Są to warzywa ciepłolubne, cenią stanowiska słoneczne o ciepłym podłożu. Uprawa papryki w gruncie możliwa jest zatem wyłącznie w optymalnych warunkach, a dzięki odpowiedniemu miejscu oraz prawidłowej pielęgnacji, będą cieszyły obfitym i smakowitym plonem. 

Uprawę papryk w przypadku początkujących ogrodników można rozpocząć od niskich papryk ozdobnych, które z powodzeniem przyjmują się w gruncie. Wśród różnorodnych odmian papryk idealnym rozwiązaniem do uprawy w gruncie będą takie jak:

  • ‘Robert’ – odmiana wczesna, o czerwonych, słodkich owocach.
  • ‘De Cayenne’ o małych, ale wyjątkowo ostrych owocach – jej zbiór przypada na sierpień.
  • ‘Poupil’ ozdobna odmiana, niska o niezwykle dekoracyjnych owocach.
  • ‘Aleksander’ odmiana papryk czerwonych, wczesna i niezwykle słodka.
  • ‘Kasia’ – odmiana o wybarwieniu żółtym, wczesna i słodka.
  • ‘Cyklon’ jest odmianą czerwoną, wczesną i przyjemnie ostrą.
  • ‘Elf Zielonki’ – odmiana średnio wczesna o żółtozielonym odcieniu i słodkim smaku. 
  • ‘Marta Polka’ – odmiana żółta, wczesna i słodka.
  • ‘Etiuda’ – papryka średnio wczesna, wybarwiona na pomarańczowo, słodka. 
  • ‘Oda’ – papryka bardzo wczesna, słodka i wybarwiona na fioletowo.
  • ‘Zorza’ odmiana o kolorze kremowym, wczesna i słodka.

Jak uprawiać paprykę w gruncie?

Uprawa papryki w gruncie wymaga przygotowania rozsady. Nasiona należy wysiać do pojemników jeszcze przed ostatnimi przymrozkami – na przełomie lutego i marca lub nieco później. Nasiona najlepiej kiełkują w ciepłym podłożu i otoczeniu. Z czasem ich tolerancja na nieco niższe temperatury rośnie. Najlepsze do przygotowania rozsady będą małe doniczki. Nie trzeba uprawiać wówczas sadzonek z pikowaniem, a w trakcie ich wzrostu usuwane będą wyłącznie słabe okazy – do momentu uzyskania tych najsilniejszych.

Uprawa papryki w gruncie – rozsada papryki

Uprawa papryki w gruncie – rozsada papryki, autor: lloorraa/pixabay.com

Jeżeli chcemy przeprowadzić pikowanie, najlepiej poczekać do momentu uzyskania przez rośliny po min. 2-4 listki. Po tym czasie można rozsadzić paprykę na podłożu wilgotnym, najlepiej na stanowisku nasłonecznionym. Przed posadzeniem papryki do gruntu konieczne jest jej zahartowanie. Do gruntu rośliny można przenosić około połowy maja. 

Wymagania uprawowe papryki

Gdy już mamy przygotowaną rozsadę, należy znaleźć dla roślin odpowiednie stanowisko. Papryki lubią ciepło, słońce, ale nie przepadają za wiatrem, dlatego powinny znaleźć się na miejscu dobrze osłoniętym. Gleba z kolei powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Przed wysadzeniem roślin warto zasilić podłoże kompostem. Najlepsze gleby dla papryki to te lekko kwaśne, przewiewne, próchnicze i możliwie szybko nagrzewające się – idealnie sprawdzają się gleby gliniasto-piaszczyste o pH 6,7-7,2. Sadzenie papryki należy przeprowadzić w rozstawie ok. 40×60 cm w zależności od odmiany.

Pielęgnacja papryki w uprawie gruntowej

Niezwykle ważne w uprawie jest również odpowiednie nawodnienie. Papryka wymaga wilgotności na poziomie 70-80%, dlatego susza zdecydowanie jej nie służy. Brak odpowiednich warunków powoduje deformacje owoców. Czas, w którym papryka potrzebuje najwięcej ciepła i światła to okres zawiązywania pąków kwiatowych i owoców. 

Aby uniknąć złamań papryki, warto wyposażyć roślinę w paliki. Kluczowe jest również regularne odchwaszczanie podłoża, spulchnianie twardej gleby wokół sadzonki i regularne zasilanie roślin nawozem organicznym. Przydatnym zabiegiem jest także ściółkowanie – z wykorzystaniem trocin lub słomy, dzięki czemu rośliny zyskają przestrzeń wolną od chwastów, a podłoże wokół zyskuje stałą wilgotność i ciepłotę. 

Pomocnym w uprawie gruntowej zabiegiem jest także przycinanie papryki – za pierwszym liściem, tuż nad owocem. Idealnym moment na pierwsze cięcie to okres, w którym roślina posiada co najmniej 8 zawiązanych owoców. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują większe i lepszej jakości owoce. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji papryk jest także ogławianie, czyli pozbawianie ich wierzchołka wzrostu. Górną część łodygi (na wysokości ok. trzeciego liścia) należy odłamać lub przyciąć. Idealnym momentem na ogławianie jest końcówka lipca. Za sprawą tego prostego zabiegu papryka zyskuje więcej sił na formowanie owoców, gdyż nie skupia się już na zawiązywaniu kolejnych kwiatów i liści. 

Fot. główna: Zeetz Jones/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz