Strona Główna OgródRośliny Egzotyczne Fylostachys – Bambus – uprawa i pielęgnacja

Fylostachys – Bambus – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Fylostachys – bambus (Phyllostachys)

Wysokość2-10 m
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójwyprostowany, wzniesiony

Fylostachys (Phyllostachys) są to drzewiaste, szeroko rosnące bambusy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Rozróżnianych jest kilkanaście gatunków fylostachysów, kilka z nich jest uprawianych w Polsce.

Fylostachys osiąga imponujące rozmiary od 2-3 m aż do nawet 10. Roślina ta posiada typowy dla bambusów pokrój wzniesiony. Mają grube, okrągławe w przekroju pędy, które są mocne i sztywne o dobrze zaznaczonych węzłach. Na międzywęźlach znajduje się dobrze widoczna podłużna bruzda.

Liście fylostachysy mają lancetowaty kształt, są długie i płaskie, połączone z pędem pochewką. Gęste, rozgałęzione części pędów tworzą się na górze, a na dole dzięki prześwitom dobrze widoczne są pędy.

Fylostachys – uprawa

Uprawa fylostachysów w Polsce jest możliwa dzięki kilku gatunkom mrozoodpornym. Niektóre wytrzymują mrozy sięgające nawet ok. -24/26°C (np. fylostachys Bisseta, fylostachys złotobruzdowy), jednak większość jest o wiele bardziej delikatna i dlatego lepiej uprawiać je w tych cieplejszych rejonach Polski a zimą osłaniać je, tworząc u podstawy wysokie kopczyki ze ściółki.

Stanowisko dla fylostachysów powinno być słoneczne lub lekko cieniste i dobrze osłonięte od wiatru. Podłoże żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Do tego wciąż lekko wilgotne o lekko kwaśnym odczynie pH.

Fylostachys to roślina ekspansywna, dlatego dobrze jest stosować bariery ograniczające rozrost korzeni.

Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz