Strona Główna Ogród Uprawa papryki pod osłonami

Uprawa papryki pod osłonami

autor Ogarnij Ogród

W polskich warunkach klimatycznych uprawa papryki pod osłonami jest najlepszym sposobem na uzyskanie obfitych plonów. Można to robić w tunelach foliowych ogrzewanych lub nieogrzewanych lub szklarniach. Rośliny te są stosunkowo wymagające, dlatego warto dobrze przygotować się do ich uprawy. Wśród papryk znaleźć możemy odmiany różniące się kształtem, wielkości, wybarwieniem i ostrością owoców. W uprawach pod osłonami najlepiej sprawdzają się odmiany wcześnie owocujące, plenne i odporne na choroby i szkodniki. 

Do najchętniej uprawianych pod osłonami odmian zaliczyć można te o grubym, soczystym i słodkim miąższu. Wśród polecanych papryk wymienić można przede wszystkim papryki ‘Gloria’, ‘Iga’, ‘Lena’, ‘Zorza’, ‘Oleńka’, ‘Oliwia’, ‘Mira’ czy ‘Oda’. 

Wymagania w uprawie papryki pod osłonami

Papryki w uprawie wymagają wyższej temperatury, która jest niezbędna szczególnie w ich fazie rozwojowej. Aby nasiona skiełkowały powinniśmy zapewnić pod osłonami co najmniej 24–27 °C. Optymalną temperaturą za dnia jest 20–27 °C i 16–20 °C w nocy. Nie należy dopuszczać do nagłych spadków temperatury – poniżej 15 °C, gdyż rośliny te hamują wówczas swój wzrost, a ich kwiaty i zawiązki owoców mogą opadać. Nie małe znaczenie ma również temperatura podłoża, która powinna wynosić średnio 18–22 °C, a poniżej 10 °C korzenie nie pobierają wystarczająco wody. 

Uprawa papryki pod osłonami

Uprawa papryki pod osłonami, źródło: depositphotos.com

Skoro już o wodzie mowa, papryki cenią odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża. Zapotrzebowanie na wodę jest wysokie w każdej fazie wzrostu rośliny, dlateg o początkowo warto zadbać o wilgotność na poziomie 75-80%, a później, w fazie wschodu 70-75%. Podczas produkcji rozsady z kolei nie powinna być niższa nić 65-70%. Podłoże nie może być przesuszone, gdyż powoduje to opadanie kwiatów i zawiązków owoców, jak i zwiększa się podatność rośliny na choroby. 

Papryki poza wodą i odpowiednią temperaturą potrzebują również światła, jednak ponieważ są one roślinami dnia krótkiego, uprawa papryki pod osłonami to idealny wybór. Podczas kiełkowania, a później kwitnienia i owocowania należy zapewnić im jednak odpowiednią ilość światła (do 14 godzin) – w tym z zastosowaniem lamp. 

Rośliny te mają spore wymagania pokarmowe, dlatego w uprawie papryki pod osłonami należy zasilać je azotem, potasem oraz wapniem. Optymalny odczyn podłoża pod papryki to 5,5 – 6,0. Nawożenie warto wykonywać co 10-14 dni, w dawkach dostosowanych do okresu uprawy, odmiany i fazy wzrostu roślin. 

Produkcja rozsady papryki pod osłony

Papryka może być uprawiana wyłącznie z rozsady, a przed siewem warto nasiona zaprawić namaczając je w wodzie. Wysiew przeprowadzany jest do skrzynek z substratem torfowym lub ziemią do warzyw zaprawioną torfem i piaskiem. Nasiona wysiewać należy na głębokości ok. 4 cm co 1,1,5 cm, posypując je warstwą piasku. Podłoże należy kolejno podlać, a skrzynki pokryć ciekną folią. Gdy na sadzonkach pojawią się pierwsze dwa listki można siewki pikować do doniczek o średnicy ok. 8 cm lub do pierścieni 10-12 cm i podlać wodą w temperaturze pokojowej. 

Przygotowanie rozsady do uprawy wczesnej trwa ok 11-14 dni, a jesiennej od 8 do 9 tygodni. Gotowa do wysadzenia rozsada osiąga 8-10 zdrowych listków i jest krępa. Wysadzenie roślin przypada wówczas w okolicach lutego lub marca w uprawie wiosennej, a końcem czerwca lub początkiem lipca w uprawie jesiennej. Papryki można również szczepić na podkładce, wykorzystując odpowiednią odmianę np. paprykę ostrą ‘Snooker F1’.

Uprawa papryki pod osłonami – różne sposoby

Uprawa papryki pod osłonami może odbywać się na kilka sposobów:

  • W szklarni, w gruncie – wysadzana jest ona latem lub wczesną jesienią do gleby przepuszczalnej i próchniczej w rozstawie 60-80 x 30-50 cm, paprykę uprawia się prowadząc rośliny na dwa, trzy pędy.
  • W pierścieniach o średnicy 20-22 cm i wysokości 20-25 cm wypełnionych substratem torfowym, rozmieszczonych w szklarni lub tunelu w rozstawie 80×30 cm. Idealne rozwiązanie do szklarni nieogrzewanych. 
  • W balotach ze słomy – podobnie jak w pierścieniach, pozwala stworzyć optymalne warunki dla rozwoju papryki, należy przy tym dobrze podlać podłoże i sadzić rośliny w podgrzanych balotach w rozstawie 40-50 x 40-50 cm. 
  • W workach wypełnionych substratem torfowym lub trocinami bądź korą, ułożonych na płytach styropianowych okrytych folią. 
  • W wełnie mineralnej – metoda uprawy przedłużonej w ciepłych pomieszczeniach. 

Pielęgnacja papryki w uprawie pod osłonami

Wśród głównych zabiegów pielęgnacyjnych papryki pod osłonami zaliczamy regulację temperatury i wilgotności, spulchnianie i nawadnianie podłoża, jak również prowadzenie i cięcie roślin. Nie małe znaczenie ma również ich ochrona przed szkodnikami oraz zapylanie kwiatów. 

Dla uzyskania lepszego zawiązywania owoców dobrze jest przeprowadzić przycinanie niepotrzebnych części roślin – usuwa się wówczas boczne pędy, zawiązki owoców z pierwszego rozwidlenia pędu głównego, suche liście, liście przy samym podłożu. Warto wykonać także ogławianie pędów ponad liściem nad ostatnim owocem, co pomaga przyspieszyć dojrzewanie owoców. Rzadko stosowane jest również mechaniczne zapylanie. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz