Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Jak założyć żywopłot z ligustru?

Jak założyć żywopłot z ligustru?

autor Ogarnij Ogród

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty. Doskonale daje się formować. Znosi cięcia, mrozy, upały i zanieczyszczone powietrze. Przy tym wszystkim żywopłot z ligustru po prostu atrakcyjnie wygląda. Drobne, zielone listki rośliny tworzą gęsty mur. Jest to więc idealna roślina, jeśli chcemy założyć żywopłot. Jeśli chcesz wiedzieć jak sadzić ligustr na żywopłot, koniecznie czytaj dalej.

Wygląd ligustru

Ligustr jest rośliną z rodziny oliwkowatych. Oliwki jednak nie przypomina. W naturze tworzy nieregularne krzewy dorastające nawet do 3 metrów wysokości. Najczęściej spotykamy go jednak w przestrzeni publicznej i mijamy kilka razy dziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ogrodnicy nadają mu wygląd regularnych żywopłotów, najczęściej o przekroju kwadratu lub prostokąta.

Nie zawsze jest on pięknie utrzymany (kto miałby czas na taką liczbę żywopłotów), ale, jak już wspomniano, bardzo dużo znosi. Jego drobne liście są zielone nawet w ekstremalnych warunkach. Ligustr w czerwcu zaczyna wypuszczać białe, drobne kwiaty. We wrześniu przekształcają się one w czarne jagody. Są one bez wątpienia ozdobą tego krzewu i mogą przetrwać aż do końca zimy, o ile nie zjedzą ich ptaki. Owoce te, choć trujące dla ludzi, są dla nich niezwykle smakowite.

Żywopłot z ligustru

Żywopłot z ligustru, autor: 15299/pixabay.com

Wymagania ligustru

Jest to bardzo mało wymagająca roślina. Potrzebuje nieco słońca, ale wyrośnie nawet w cieniu. A w drugą stronę natomiast, nie ma problemu z pełnym nasłonecznieniem. Preferuje ziemię lekko wilgotną i przepuszczalną. Wyrośnie też na suchej glebie. Bardzo dobrze rozwija się na tej o odczynie zasadowym. Należy pamiętać, że ten krzew ma rozbudowany system korzeniowy. Z tego względu nie należy go sadzić, jeśli nasz ogródek znajduje się na przykład na dachu garażu.

Jakie sadzonki na żywopłot z ligustru

Od listopada do marca w sklepach dostępne są sadzonki ligustru z odkrytym korzeniem, ale można również zakupić te rosnące w pojemnikach. Te drugie są bardziej odporne na mrozy. Można też przetrzymać je trochę przed sadzeniem, pamiętając o ich podlewaniu. Jeśli zdecydujemy się na sadzonki z gołym korzeniem, najlepiej posadzić je od razu. 

Żywopłot z ligustru

Żywopłot z ligustru, autor: Gertjan van Noord/pixabay.com

Jak przygotować miejsce na żywopłot z ligustru

Teren przeznaczony na żywopłot z ligustru należy odchwaścić i dokładnie przekopać. Warto podzielić przestrzeń na rzędy, zaznaczając je na przykład sznurkiem. Dokładnie znakujemy miejsca do umieszczenia sadzonek. Jeśli chcesz stworzyć piękny żywopłot, musisz zadbać o odpowiednią rozstawę. Odległość między roślinkami powinna wynosić 20 centymetrów. W tych miejscach należy wykopać dołki.

Jak sadzić ligustr na żywopłot?

Proces sadzenia zależy od zakupionych sadzonek. Oba rodzaje wymagają nieco innego podejścia do tego zadania.

Jak sadzić sadzonki ligustru z gołym korzeniem?

Na dnie dołka wykonujemy niewielki kopczyk. Na nim umieszczamy korzenie, które wcześniej można przyciąć. Następnie przysypujemy dołek ziemią, porządnie ją uklepując. Po wszystkim podlewamy roślinkę. Sadzenie wykonujemy od razu po zakupie, ponieważ odkryty korzeń narażony jest na przeschnięcie. Sadzonki z gołym korzeniem dobrze wybierać jesienią. Właśnie wtedy przyjmą się najlepiej.

Żywopłot z ligustru

Żywopłot z ligustru, autor: Andreas Rockstein/pixabay.com

Jak sadzić sadzonki ligustru z pojemnikiem

W przypadku tych sadzonek, dołki musimy wykopać takie, by pomieściły całą bryłę korzeniową. Ziemia w pojemnikach powinna być wilgotna przed sadzeniem. Małe ligustry można wyjąć z doniczek i od razy wsadzić do dołków. Jeśli korzenie są bardzo zbite, zalecane jest rozluźnienie bryły korzeniowej. Po uzupełnieniu dołka ziemią roślinę trzeba oczywiście podlać. Sadzonki w doniczkach można sadzić cały sezon. 

Cięcie ligustru na żywopłot

Kiedy rośliny urosną do nieco pokaźniejszych rozmiarów, czas na cięcie. Jak już wspominaliśmy, ligustr jest bardzo odporny na ten zabieg. Pierwsze cięcie wykonujemy w marcu. Dzięki niemu roślina będzie szybko się zagęszczać. Przycinamy około 30 centymetrów nad ziemią. Na drugi rok również tniemy wczesną wiosną. Dzięki temu roślina wypuści więcej nowych pędów. Wczesnym latem skracamy je do około połowy ich długości. W sierpniu dodatkowo można wyrównać roślinę i nadać jej ostateczny kształt. Aby zachować pożądany wygląd, najczęściej wystarczy przycinać ją 2 razy w roku. Dobrze jest wykonywać cięcie tak, by na górze roślina była nieco węższa. W ten sposób zwiększymy dostęp dolnych pędów do świata. Ponadto ułatwimy zsuwanie się śniegu zimą. 

Między  innymi z powodu dużej odporności nawet na ekstremalne cięcia, ligustr należy do najpopularniejszych roślin, które wykorzystuje się do tworzenia żywopłotu.

Żywopłot z ligustru

Żywopłot z ligustru, autor: Andreas Rockstein/pixabay.com

Teraz wiemy już wszystko o sadzeniu ligustru oraz jego zabiegach pielęgnacyjnych. Jeśli wciąż mało nam wiedzy o tej podatnej na eksperymenty i jednocześnie mało wymagającej roślinie, przygotowaliśmy kolejny artykuł. Omówimy w nim najciekawsze odmiany tej rośliny i sposoby jej pielęgnacji.

Fot. główna: kaboompics/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content