Strona Główna OgródWarzywnik Warzywnik za grosze – warzywa w skrzyniach

Warzywnik za grosze – warzywa w skrzyniach

autor Ogarnij Ogród

Internety zalewają nas zdjęciami pięknych grządek podwyższonych czy to drewnianych, betonowych czy z tworzywa sztucznego. Jedne piękniejsze od drugich. Tak, warzywa w skrzyniach to świetnie rozwiązanie. Tylko te ceny… A takie podwyższone grządki to wielka oszczędność czasu na plewienie, lepsze wykorzystanie nawozów i szacunek dla własnego kręgosłupa. Podpowiadamy więc jak stworzyć podwyższone grządki najtańszym możliwym kosztem. Coś jak latanie na byle czym 😉 Tutaj będzie uprawa warzyw w byle czym 😉 Może nie wygląda to oszałamiająco, ale zapewniamy, że wyhodowane warzywa i owoce smakują tak samo, a i radość z własnych wcale nie jest mniejsza.

Uprawa warzyw w skrzyniach z nadstawek paletowych

Co prawda nowe nadstawki paletowe nie są tanie, ale już te używane nadstawki paletowe można kupić na OLX za naprawdę niewielkie pieniądze, nawet za 20 zł za sztukę (2023 r.). Wystarczy użyć dwóch nadstawek paletowych, a w następnym roku można dołożyć trzecią i dosypać świeżej ziemi. Boki zabezpieczone są folią. Na dnie oczywiście siatka metalowa, potem kartony, słoma i ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem i mączką bazaltową.

Kastra budowlana – warzywnik za grosze

Znaleźliśmy również taki patent na uprawę warzyw, czyli kastra budowlana 80 litrów. Zamiast mieszać cement można ich użyć jako donice do uprawy warzyw. Jedna sztuka kosztuje  na Allegro 26,41 zł. Kastry wykorzystano do uprawy pomidorów i papryki.

Uwaga!

Taki zamknięty pojemnik potrzebuje otworów, żeby nie zgniła nam uprawa po deszczach. Nie róbcie jednak otworów w dnie, ale z boku, kilka centymetrów nad dnem. Wówczas nieco wody będzie się gromadziło na spodzie, a reszta wypłynie. Rzadziej taką uprawę trzeba będzie podlewać. 

Wkład do skrzyń na warzywa

Taki wkład nie będzie się trzymał sam z siebie po wsypaniu do niego ziemi. Boki się pokładają i ziemia się wysypuje, dlatego całość musi zostać ograniczona deseczkami, w tym wypadku, z odzysku. Cena takiego wkładu to 21 zł (2023 r.). Przeznaczony został na poziomki, ma bowiem tylko 20 cm wysokości. Naprawdę dobrze się sprawdza. Znajduje się w nim tylko ziemia ogrodowa. Wkład ten jest przepuszczalny, więc nie gromadzi się w nim woda. Poziomki są nawożone biohumusem.

Drewniana framuga

To już jest hit 😉 Naprawdę wykorzystano framugę od starych, poniemieckich drzwi. Została tylko zeszlifowana farba od wewnątrz i framuga jest od wewnątrz zabezpieczona folią. Miała zostać porąbana, a posłuży pewnie przez lat kilka jako skrzynia na warzywa. Na dnie jest siatka, potem zrębki drzew liściastych, warstwa słomy i ziemia uniwersalna zmieszana z kompostem i mączką bazaltową.

Warzywnik betonowy

Warzywnik betonowy nie jest już tak kompletnie za grosze, ale czasem można trafić na używane przęsła betonowe, które w roli warzywnika sprawdzą się znakomicie. Natomiast koszt nowych przęseł i wszystkich potrzebnych akcesoriów do stworzenia betonowej podwyższonej grządki to 165 zł. Taka betonowa skrzynia na warzywa ma wymiary: 200 cm x 100 cm i jest wysoka na 50 cm.

Przeczytaj także

1 komentarz

Avatar of wwwatujest
wwwatujest 12 czerwca, 2023 - 9:05 pm

Trzeba tylko wiedzieć, że w takich podwyższonych grządkach ziemia szybciej wysycha i należy je częściej podlewać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz