Strona Główna Ogród Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

autor Ogarnij Ogród

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uprawy pomidorów jest wykorzystanie tuneli foliowych. Ponieważ pomidory należą do roślin ciepłolubnych zaleca się ich uprawę pod osłonami, gdyż pozwala to przedłużyć okres wegetacyjny, a w konsekwencji uzyskać większą ilość i jakość plonów. Uprawa pomidorów pod folią szczególnie dobrze wpływa na pomidory wieloowocowe, które zyskują dzięki nim optymalne warunki do wzrostu.  

Uprawa pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów pod folią, autor: Mizzou CAFNR/flickr.com

Warunki pod pomidory w tunelu foliowym

Idealnymi warunkami cieplnymi dla pomidorów jest zakres temperatur w czasie dnia 22 -27°C, a nocą 16-27°C. Zbyt wysokie temperatury mogą z kolei roślinom zaszkodzić. Produkcja rozsady z nasion trwa około 6-8 tygodni, a siewki przez cały ten okres muszą mieć zapewniony odpowiedni dostęp do światła, stale umiarkowanie wilgotne podłoże oraz odpowiednią temperaturę. By uprawa pomidorów pod folią się udała, gleba powinna być żyzna i zasobna w składniki pokarmowe. Najlepiej jeżeli jest umiarkowanie przepuszczalna o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Doskonałym sposobem na poprawę struktury gleby pod tunelem foliowym jest wcześniejsze wymieszanie jej z przefermentowanym nawozem organicznym.

Uprawa pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów pod folią, autor: Rebeccavalleyview/pixabay.com

Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym

Pomidory należy wysadzać do tunelu ogrodowego gdy te mają 7-8 liści, a przed tym warto przeprowadzić ich hartowanie wystawiając je na zewnątrz w cieplejsze dni na kilka godzin. Nie należy pozostawiać ich jednak na zewnątrz w porze nocnej, gdyż ujemna temperatura (przymrozki) może doprowadzić do ich zniszczenia. Termin sadzenia pomidorów w tunelu foliowym wypada z reguły na okres pomiędzy kwietniem a majem. Najczęściej sadzone są one wówczas w rozstawie 60-70 cm przy zbliżonej do tego odległości pomiędzy rzędami.

Uprawa pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów pod folią, autor: Mizzou CAFNR/flickr.com

W zależności od odmiany pomidorów i jej siły wzrostu odległości te mogą się nieznacznie różnić. Nie należy jednak sadzić pomidorów zbyt gęsto, gdyż utrudniać to może ich wzrost, a w razie ataku szkodników lub chorób, większa ilość plonów może ulegać niszczeniu. Pomidorów nie należy sadzić również w bliskim towarzystwie innych roślin psiankowatych jak np. ziemniaki, odpowiednie sąsiedztwo (uprawa współrzędna) to kluczowa kwestia w ochronie pomidorów przed chorobami. Świetnym rozwiązaniem na uprawę w sąsiedztwie pomidorów będą jednak warzywa takie jak papryka, kalarepa, fasola, ogórki czy szpinak. 

Przeczytaj także: Co sadzić obok pomidorów?

Podlewanie pomidorów w tunelu foliowym 

Uprawa pomidorów pod folią wymaga starannego podlewania i dbałości o odpowiednią wilgotność gleby. Nie znoszą przesuszenia, dlatego szczególnie w okresie upałów potrzebowały będą obfitego podlewania – nawet codziennie. Podczas tego zabiegu należy jednak uważać na liście i naziemne pędy, które nie powinny być moczone. Idealna wilgotność powietrza w uprawie pomidorów to oko 60%.  Doskonałym rozwiązaniem do zastosowanie w uprawie pomidorów pod folią jest zainstalowanie linii kroplującej. Z jednej strony pozwala to na oszczędzanie wody, z drugiej zapewnia stały dostęp odpowiedniej ilości wilgoci.   

Uprawa pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów pod folią, autor: IWMI Flickr Photos/flickr.com

Pielęgnacja pomidorów pod folią

Prace pielęgnacyjne nad uprawą pomidorów w tunelu foliowym wymagają przycinania i ogławiania. Należy usuwać ich wyrastające pędy boczne (tzw. wilki) i usuwać wierzchołki pędu głównego (lub pędów) pozostawiając po 2-3 liście nad ostatnim kwiatostanem. W okresie kwitnienia, dobrym działaniem jest potrząsanie krzaczkami, co pomoże zwiększyć efektywność zapylania. W upalne dni zalecane jest wietrzenie tuneli i ich zacieniowanie. Systematyczne wietrzenie tunelu jest konieczne również dlatego, żeby nie tworzyć w nim raju dla patogenów. Zbyt duża wilgotność może sprawić, że pojawi się choćby zaraza ziemniaczana na pomidorach. Dobrze jest także pamiętać o regularnym nawożeniu co 3-4 tygodnie – szczególnie z wykorzystaniem nawozów z borem i wapniem. Najlepiej wykorzystać jest w tym celu nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu. 

Przycinanie wilków

Przycinanie wilków, źródło: depositphotos.com

Jak zadbać o tunel?

Aby pomidory mogły zdrowo i obficie wzrastać niezbędne jest odpowiednie zadbanie o tunel, w którym planujemy ich uprawę. Dla uzyskania najlepszych efektów i zdrowego wzrostu, należy go co kilka lat przenosić konstrukcję w inne miejsce, a w przypadku wystąpienia chorób niezbędne jest jej odkażanie (zarówno gleby, jak i całej konstrukcji tunelu). 

Tunel warto również zabezpieczyć przed wpływem wiatru, dlatego materiał pokrycia powinien być rozłożony równomiernie. Gdy zostanie poluzowany, konieczne jest jego systematyczne naciąganie. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości folię, która pozwoli zadbać o szczelność i wytrzymałość tunelu na dłuższy czas. Sam w sobie tunel na wypadek pojawienia się mniejszych otarć czy otworów można uzupełnić z pomocą taśmy naprawczej.

Uprawa pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów pod folią, autor: peganum/flickr.com

Przed zimą folię z tunelu dobrze jest zdjąć. Umiejscowienie tunelu warto przemyśleć tak, aby nie znajdował się on w otwartym terenie. Dobrze posadzić w jego otoczeniu drzewa lub krzewy, które stworzą wokół zieloną ścianę osłonową. Przy dużych wiatrach tunel warto dodatkowo ustabilizować szpilkami. Przy chłodniejszych okresach, konstrukcje tunelu można ocieplić z pomocą folii termoizolacyjnej, ewentualnie sprawdzi się osłona roślin w postaci włókniny lub kloszy ogrodniczych. 

Fot główna: Louise Joly/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz