Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Tamaryszek drobnokwiatowy – uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek drobnokwiatowy – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Tamaryszek drobnokwiatowy vel Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra)

Wysokość3-4 m
KwitnienieIV, V
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćcała roślin, kwiaty, liście, pędy
Pokrójkrzaczasty, luźny, wzniesiony

Tamaryszek drobnokwiatowy vel Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra) to niezwykle malowniczy, dekoracyjny krzew o zachwycającym ażurowym pokroju należący do rodziny tamaryszkowatych. W naturze występuje na obszarach Europy południowo-wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Zawleczony do Ameryki Północnej stał się tam rośliną inwazyjną.

Tamaryszek czteropręcikowy – jak wygląda

Tamaryszek czteropręcikowy jest rozłożystym krzewem, dorastającym do 2-3 metrów wysokości i 3-4 metry rozpiętości. W naszym klimacie osiąga te mniejsze rozmiary.  Tamaryszek drobnokwiatowy wytwarza bardzo długie, rozgałęzione, luźne, wiotkie i cienkie pędy, uroczo przewieszające się na zewnątrz. W sezonie wegetacyjnym ciemnobrązowe pędy pokrywa mnóstwo niewielkich, niemal igiełkowatych, zielonych liści, które jesienią zmieniają kolor na żółty, a przed zimą opadają. Nagie zimą pędy dzięki swojej barwie, która staje się prawie czarna i połyskowi bardzo ciekawie się prezentują.

Tamaryszek drobnokwiatowy

Tamaryszek drobnokwiatowy, autor: Snezana Trifunovic, Public Domain, commons.wikimedia.org

Korzenie rośliny są bardzo długie ale słabo rozgałęzione, jeśli zostaną poważnie uszkodzone, krzew zamiera, dlatego tamaryszków nie powinno się przesadzać.

Tamaryszek drobnokwiatowy najpiękniej wygląda na przełomie kwietnia i maja, kiedy to pojawiają się licznie drobne, różowe, kwiaty zebrane w małe groniaste kwiatostany. Krzew wygląda jak malowany, różowy obłoczek, do tego pięknie pachnący. Polecany do ogrodów, zieleni miejskiej i osiedlowej. Pięknie wygląda sadzony pojedynczo, jak i w grupach.

Tamaryszek drobnokwiatowy – jak wygląda

Tamaryszek drobnokwiatowy najpiękniej prezentuje się na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Poradzi sobie również w półcieniu, jednak nie będzie taki okazały, a kwitnienie będzie słabsze. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko piaszczysta. Najlepiej alkaliczna, czyli z pH powyżej 7 i zawierająca  zwykle duże ilości sodu, wapnia i magnezu. Krzew nie będzie rósł tam, gdzie teren jest podmokły. Tamaryszek drobnokwiatowy to roślina niezwykle wytrzymała na zasolenie gleby (dlatego świetnie nadaje się na tereny nadmorskie), zanieczyszczenia powietrza i czasowe susze. Jednak młode krzewy na etapie wzrostu wymagają dodatkowego nawadniania, ale w późniejszym czasie, już jako dorosłe osobniki, poradzą sobie już same.

Tamaryszek drobnokwiatowy

Tamaryszek drobnokwiatowy, autor Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Krzew rozmnażamy za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych, lub sadzonek zielnych. Do gruntu można go sadzić od marca do maja lub od września do października.

Pielęgnacja Tamaryszka drobnokwiatowego

Tamaryszek drobnokwiatowy nie potrzebuje systematycznego cięcia, można więc roślinę puścić na żywioł i ograniczyć się do cięć sanitarnych, czyli usuwania przemarzniętych, zaschniętych czy uszkodzonych pędów. Jeśli jednak roślina ma się pięknie się zagęszczać i obficie kwitnąć, to co 2-3 lata po przekwitnięciu spędy u podstawy należy skrócić o połowę, a wyższe o jedną trzecią długości. A ponieważ tamaryszek bardzo dobrze znosi cięcia, można również dokonywać tych formujących i stworzyć niskie drzewko z koroną niczym parasol. Pamiętać jednak należy, że tamaryszki kwitną na pędach zeszłorocznych, więc przycina się je zaraz po kwitnieniu.

Tamaryszek drobnokwiatowy

Tamaryszek drobnokwiatowy, autor: Andrew Butko, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Roślina nie do końca wytrzymuje duże spadki temperatury, więc na okres zimowy można ją okryć. Nie wymaga systematycznego nawożenia, dopiero po upływie 3-4 lat możemy krzew dokarmiać np. obornikiem granulowanym. Wystarczy również ściółkowanie podłoża kompostem.

Inne gatunki Tamaryszka

Jest kilka gatunków tamaryszków, które można z powodzeniem uprawiać w ogrodach, pod warunkiem, że ma się dostatecznie dużo miejsca, lub dba się o systematyczne przycinanie roślin.

  • Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) – nie jest wystarczająco mrozoodporny by być uprawianym w całym kraju, ale w cieplejszych regionach, w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru daje radę. Pięknie kwitnie, ale ozdobne ma również liście i pędy.
Tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski, autor: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

  • Tamaryszek rozgałęziony vel Tamaryszek pięciopręcikowy vel Tamaryszek odeski (Tamarix ramosissima) – gatunek również nie w pełni mrozoodporny, ale pięknie kwitnący, o dekoracyjnych liściach, kwiatach i pędach. Mocno się rozrasta, dlatego potrzebuje dużej ilości miejsca.
Tamaryszek rozgałęziony

Tamaryszek rozgałęziony, autor: Alexandru Panoiu, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Fot. główna: Koefbac, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz