Przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) to szkodnik, którego obecność objawia się drobnymi, jasnymi plamkami, żółknięciem i opadaniem liści oraz widocznymi na roślinie delikatnymi pajęczynkami. Jest to gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych, który jest dosyć trudny w zwalczaniu, a przy tym lubi wracać, ponawiając inwazję na rośliny domowe, jak i ogrodowe. Co warto wiedzieć o jego występowaniu? Jak możemy go zwalczać? Czy są jakieś domowe sposoby?
Przędziorek chmielowiec – objawy i występowanie
Drobne pajęczaki – przędziorki chmielowce, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, bowiem osiągają od 0,4 do 0,6 mm i przybierają barwę czerwoną lub żółto-pomarańczową. Ich obecność na uprawie można zaobserwować gdy pojawią się delikatne pajęczynki. Szkodniki te żerują głównie na spodnich częściach liści roślin, pokrywając je pajęczyną. Liczna populacja przędziorków poza liśćmi zasiedla także ogonki liści, szypułki kwiatowe oraz kwiaty. Szczególnie cenią one przy tym wysokie temperatury i suche powietrze. Sama w sobie pajęczynka nie jest jedynym problemem związanym z bytnością szkodnika – żerując uszkadza on bowiem skórkę liści, wysysając z nich soki. W efekcie ich działania, na liściach pojawiają się jasne plamki, a z czasem żółkną i opadają całe liście.
Przędziorek chmielowiec, źródło depositphotos.com
Przędziorki chmielowce atakują ponad 300 gatunków roślin – w tym te hodowane w domach. Innymi przędziorkami, które możemy spotkać są: przędziorek szklarniowiec (łac. Tetranychus cinnabarinus), spotykany w szklarniach, przędziorek owocowiec (łac. Panonychus ulmi), najczęściej widywany w ogrodzie na drzewach i krzewach owocowych oraz przędziorek sosnowiec (łac. Oligonychus ununguis) pojawiający się na iglakach.
Plaga przędziorków bywa trudna w zwalczaniu, dlatego konieczne jest systematyczne działanie poprzez stosowanie domowych metod zwalczania, a w trudnych sytuacjach niezbędne może okazać się wykorzystanie specjalistycznych preparatów.
Domowe sposoby na zwalczanie przędziorka
To, na jakie metody zwalczania przędziorków chmielowców możemy postawić zależy od liczebności ich populacji, jak i przestrzeni, w której znajdują się zaatakowane rośliny. Przy małej ich ilości wystarczyć może:
- przemycie dotkniętych szkodnikiem części rośliny letnią wodą z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń;
- natłuszczenie spodnich części liści olejem roślinnym, który pokrywa ciała roztoczy, skutecznie je wyniszczając;
- spryskanie dolnych części liści roztworem z szarego mydła i denaturatu (litr wody należy zagotować z 20 g mydła i 10 ml denaturatu), którym należy dokładnie pokryć wszystkie części rośliny – po oprysku warto owinąć je przeźroczystą folią na kilka dni, do czasu, aż na pokrywie zobaczymy szare pozostałości szkodnika;
- zastosowanie wyciągu z ząbków czosnku (należy zalać ząbki czosnku w ilości 25 g litrem wody i odstawić je na 12-14 godzin, a następnie wykonać oprysk roztworem z wodą w proporcji 1:1 – po 21 dniach warto cały zabieg powtórzyć) – zapach czosnku działa na przędziorki zabójczo i odstraszająco;
- zastosowanie wyciągu z łusek cebuli, który działa podobnie jak powyższy sposób (20 g łusek zalać litrem wody i odstawić na 3 dni, a następnie wykonać oprysk bez rozcieńczania) – zabieg z wyciągiem z czosnku i cebuli dla uzyskania najlepszych rezultatów dobrze jest stosować naprzemiennie.
Jeżeli chcemy zapobiec obecności przędziorków w domu, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza np. poprzez zraszanie roślin wodą.
Inne metody zwalczania przędziorków
Jeżeli obecność przędziorka chmielowca jest nazbyt uciążliwa, wśród metod skutecznego zwalczania przędziorków chmielowców możemy wykorzystać również bardziej inwazyjne rozwiązania:
- preparaty biologiczne, które zawierają drapieżne roztocza będące naturalnymi wrogami przędziorków;
- chemiczne środki przędziorkobójcze w formie gotowego preparatu lub koncentratu (przy większej liczebności przędziorków).
Przędziorki to m.in szkodniki jabłoni, szkodniki winorośli, sprawiają również, że bukszpan żółknie.
Fot. główna: depositphotos.com