Jak odstraszyć koty z ogrodu?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania

Koty mają doskonały węch i właśnie ten zmysł można wykorzystać, by pozbyć się ich z ogrodu. Gdy mieszka ich w pobliżu kilka, to niestety mogą nieźle przekopać rabatki i grządki, pozostawiając na nich nieprzyjemne niespodzianki. Warto znać kilka sposobów na pozbycie się kotów, nie czyniąc im przy okazji krzywdy. No chyba, że czekasz na takie miłe odwiedziny mruczących przytulasów. Wtedy do zasiania poleca się kocimiętka – koci goście od rana do nocy zapewnieni.

Odstraszające zapachy

Mając na uwadze nieprzeciętny u kota zmysł powonienia, można go odstraszyć zapachami, których nie znosi. Zacząć trzeba od cytryny, jej zapach jest bardzo intensywny, kwaśny i wyczuwalny z dużej odległości. Większość kotów go nie toleruje. Mogą to być również inne cytrusy, ale to właśnie zapach cytryny jest najmocniejszy. Wykorzystać można ich skórki rozsypując wkoło ogrodzenia. Sprawdzi się również zakup mocno skondensowanych olejków zapachowych lub tych do ciast, mają równie intensywny zapach co owoce i na pewno odstraszą większość kotów.

Kolejnym skutecznym odstraszaczem jest ocet. Zapach intensywny i nieprzyjemny zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Można nim nasączyć kilka ściereczek lub nalać do podstawek od doniczek i rozłożyć w ogrodzie. Koci nos wyczuje go na odległość, co skutecznie zniechęci go do odwiedzin.

Jak odstraszyć koty z ogrodu?
zdj. PublicDomainPictures / pixabay.com

Znany smar w sprayu jest również postrachem kotów. Mowa tu o WD-40. Jego woń jest dla kotów nie do zniesienia. Wystarczy popsikać nim kilka miejsc w ogrodzie. Jakieś kamienie, murki czy przęsła ogrodzenia w niewidocznym miejscu. Ma przecież chodzić o odstraszenie a nie o usmarowanie wszystkiego wkoło. 

Można również zainwestować w odstraszacze chemiczne lub na bazie naturalnych ekstraktów. W każdym sklepie ogrodniczym można taki odstraszacz zakupić, który w swym składzie zawiera odpowiednie mieszanki substancji odstraszających koty. Są one bezpieczne dla zwierząt, odstraszają a nie trują. To ważne by w walce z cudzymi kotami nie otruć siebie lub własnych zwierząt. 

Odstraszające rośliny

Są rośliny, zapachów których koty wyjątkowo nie znoszą i omijają miejsca w których rosną szerokim łukiem. Wystarczy zasadzić w ogrodzie i problem kotów z głowy. Taką rośliną jest ruta zwyczajna. Posiada ona w swoich liściach gruczoły, które wydzielają olejki eteryczne o bardzo silnej woni. Ruta ma również zastosowanie w kuchni i można z niej przyrządzać napary ziołowe, ale o tym trzeba już poczytać w innym miejscu, może bowiem być również szkodliwa, szczególnie dla dzieci. Jednak taka rosnąca w ogrodzie jest niezastąpioną bronią w walce z nieproszonymi gośćmi.

Innymi roślinami, zapachów których koty nie lubią są lawenda i cebula. Lawendę na pewno warto posadzić, gdyż będzie odstraszaczem a jednocześnie niebanalną ozdobą ogrodu.  Z cebulą jednak trzeba uważać. Jej duża ilość może podrażnić kocie oczy.

zdj. główne HelkaKa / pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz