Czosnek należy do roślin, które wspomagają w leczeniu infekcji nie tylko nas, ale i uprawiane przez nas rośliny. Jest nieocenionym wsparciem w walce z chorobami, jak i szkodnikami. Oprysk z czosnku na pomidory doskonale chroni przede wszystkim pomidory, który zyskują z nim zabezpieczenie przed infekcjami bakteryjnymi, chorobami grzybowymi czy wieloma niechcianymi gośćmi jak mszyce. Jak można przyrządzić oprysk z czosnku? W jaki sposób należy go stosować?
Jakie infekcje i szkodniki pomaga zwalczać oprysk z czosnku na pomidory
Pomidory należą do warzyw o niezwykłych walorach, niemniej wymagających w uprawie i podatnych na patogeny chorobowe czy szkodniki. Profilaktyczne stosowanie ekologicznych oprysków na pomidory, w tym właśnie tego z czosnku, pozwala zyskać zdrowe i smaczne plony. Oprysk z czosnku na pomidory będzie niezwykłym wsparciem dla naszej uprawy szczególnie w walce z chorobami pomidorów, w tym z zarazą ziemniaczaną pomidorów, plamistością liści, szarą pleśnią, karłowatością korzeni, rakiem bakteryjnym pomidorów czy mączniakiem prawdziwym. Szkodniki pomidorów, które czosnek skutecznie odstraszy to z kolei stonki, mszyce, wciornastki, wełnowce, mączliki czy przędziorki.
W jaki sposób czosnek wspiera uprawę pomidorów?
Opryski z czosnku to alternatywa, z którą rośliny zyskują wsparcie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jego intensywny, mocno odstraszający aromat pomaga chronić pomidory przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, skutecznie niweluje pierwsze objawy infekcji i zarodniki grzybów, a przy tym usuwa szkodniki, które rozpoczynały żer na roślinach. Mało tego będzie on świetnym sposobem na wzmocnienie systemu korzeniowego pomidorów, a podczas podlewania odkazi podłoże, zabezpieczając je przed potencjalnymi zagrożeniami. Warto stosować mieszankę z czosnkiem także jako rozwiązanie do dezynfekcji narzędzi i sprzętów ogrodniczych, które bywają przyczyną transferu patogenów z jednych roślin na inne.
Stosowanie czosnku w uprawie pomidorów jest zatem wieloaspektowe, a wykorzystany jako naturalny i ekologiczny oprysk, jest łatwy do zastosowania w przydomowym ogródku, na rośliny tarasowe, a nawet w domu. Najskuteczniej działa on w profilaktyce chorób i ataków szkodników, dlatego warto stosować go z wyprzedzeniem – zanim zauważymy pierwsze objawy.
Oprysk z czosnku na pomidory – przygotowanie
Najprostszym sposobem na przygotowanie oprysku z czosnku na pomidory jest przyrządzenie wywaru. 20 gram ząbków czosnku należy zgnieść lub przecisnąć przez praskę, a następnie zalać litrem wody. Całość pozostawiona na noc przegryzie się. Kolejnego dnia możemy miksturę zagotować, przecedzić i po przestudzeniu wykonać oprysk. Wywar warto zużyć do maksymalnie 2 miesięcy od przygotowania. Najlepiej przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu lub zawekować w słoiku.
Innym sposobem na czosnek w uprawie pomidorów jest przygotowanie wyciągu. Sposób ten jest podobny do powyższego, z tym wyjątkiem, że całości nie gotujemy, a po dobie używamy jej bezpośrednio do oprysku. W tym wariancie mikstura szybko ulega zepsuciu, dlatego najlepiej wykorzystać ją od razu, a przy kolejnym oprysku, po prostu sporządzić nowy wyciąg. Wykorzystując wyciąg zachowujemy wszelkie walory czosnku, przez co jest on bardziej efektywny.
Jak wykonać oprysk?
Oprysk z czosnku na pomidory to opcja, którą najlepiej stosować regularnie – optymalnie raz w tygodniu. Najbardziej przydatny będzie w okresie od czerwca do sierpnia, gdyż to w tym czasie występuje najwyższe ryzyko ataków szkodników i patogenów chorobowych. Chcąc zapewnić roślinom maksymalne korzyści z oprysku można gotowy wyciąg lub wywar połączyć z kilkoma kroplami szarego mydła potasowego lub płynu do mycia naczyń. Sprawdzi się w tym wypadku także szare mydło rozpuszczone w ilości 10 g na litr wyciągu lub wywaru z czosnku.
Aby oprysk przyniósł najlepsze efekty dobrze jest dokładnie spryskiwać każdy pęd i liście pomidorów, w tym ich spodnie części, na których lubią chować się szkodniki. Jeżeli zauważymy obecność niechcianych gości, można przeprowadzać oprysk nawet codziennie, co zniechęci owady do zasiedlania, a co za tym niszczenia naszej uprawy.
Gnojówka z czosnku? Dlaczego nie!
Świetnym sposobem wykorzystania aromatycznego czosnku w ogrodzie jest również przyrządzenie gnojówki, która sprawdzi się do podlewania pomidorów. Jej zastosowanie pomaga odkazić podłoże, a przy tym dostarcza obfite ilości substancji odżywczych.
Gnojówkę przyrządzamy zalewając 80 g ząbków czosnku i 200 g łupin około 10 litrami wody. Tak przygotowaną miksturę zostawiamy w plastikowym lub drewnianym pojemniku na 2-4 tygodnie do przefermentowania. Po tym czasie przestanie się ona pienić i przybierze brązowy odcień. Podlewanie należy wykonać poprzez rozcieńczenie 1 części gnojówki z 10 częściami wody. Optymalnie jest stosować ją raz na tydzień, uważając, aby podczas zabiegu nie polewać owoców i liści.
Powyższe specjały z czosnku to nieocenione wsparcie uprawy pomidorów, ale i wielu innych warzyw i kwiatów. Czosnek będzie nieoceniony w walce z chorobami i szkodnikami wspomnianymi powyżej, jak również ze ślimakami.
Fot. główna: depositphotos.com