Strona Główna Dom i Balkon Czym są wyciąg, napar, wywar, odwar i gnojówka

Czym są wyciąg, napar, wywar, odwar i gnojówka

autor Ogarnij Ogród

Jeśli chcemy stosować przygotowane przez siebie, ekologiczne środki do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, albo do ich nawożenia, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób je przygotować by swoich właściwości nie traciły i były skuteczne. Właściwości bowiem znacząco się różnią w zależności od metody przygotowania. Poniżej wyjaśniamy co oznaczają poszczególne określenia, ale oczywiście tylko w kontekście zastosowania ich w ogrodnictwie. 

Co to jest wyciąg?

Wyciąg to płyn powstały w wyniku moczenia w wodzie o temperaturze otoczenia rośliny, która ma właściwości lecznicze, odstraszające lub zwalczające szkodniki. Taką mieszankę pozostawia się na określony czas, czasami kilka godzin, czasem kilka dni, w temperaturze otoczenia, w cieniu by roślina oddała wodzie swoje cenne właściwości a następnie się płyn odcedza i od razu wykorzystuje, gdyż dość szybko traci swoje właściwości. 

Wyciąg z pokrzyw

Wyciąg z pokrzyw, autor: dana brown/flickr.com

Co to jest napar ?

Zrobienie naparu to szybki i prosty sposób na otrzymanie roztworu służącego do oprysków (w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami) lub nawożenia roślin uprawnych. Wystarczy świeżą lub suszoną roślinę, której właściwości chcemy wykorzystać zalać najczęściej wrzątkiem, przykryć i przetrzymać pod przykryciem przez określony czas (ok. 10-20 minut). Następnie mieszankę się przecedza i gdy całkiem ostygnie jest gotowa do zastosowania. Szybko traci swoje właściwości, stosuje się ją zatem od razu po przygotowaniu. 

Co to jest wywar?

Wywar jest to płyn otrzymany w wyniku gotowania rośliny, która ma zostać wykorzystana do oprysków lub podlewania roślin uprawnych. Ponieważ często używa się części roślin, które są twarde lub zdrewniałe (korzenie, kora, gałązki), powinny one zostać rozdrobnione by podczas gotowania oddały wodzie wszelkie swoje dobroczynne substancje. By powstał wywar, rośliny zalewa się zimną wodą, na dużym ogniu doprowadza do wrzenia, po czy ogień powinien zostać maksymalnie zmniejszony i tak gotuje się mieszankę przez ok. 15 minut (chyba, że konkretny przepis podaje inny czas przyrządzania). Po ostudzeniu i przecedzeniu wywar jest gotowy do użycia bezpośrednio lub po rozcieńczeniu, w zależności od konkretnego przepisu. 

Co to jest odwar?

W przeciwieństwie do wywaru nie zalewa się rośliny zimną wodą, ale wrzątkiem i gotuje kilka minut. I w ten sposób powstaje odwar. Poza tym wszystko dzieje się tak jak w przypadku wywaru. 

Co to jest gnojówka?

Gnojówka powstaje w wyniku fermentacji mieszanki roślin z wodą. Najczęściej jest to 1 część roślin (np., pokrzywa, cebula, czosnek, skrzyp polny) i 10 części wody. Rozdrobnione rośliny zalewa się letnią wodą i pozostawia w ciepłym miejscu. Im cieplej, tym proces fermentacji przebiega szybciej. Mieszankę tę należy przynajmniej raz dziennie przemieszać. W trakcie powstawania wydzielają się gazy o silnym, ostrym i nieprzyjemnym zapachu. Proces ten trwa od tygodnia do dwóch tygodni, w zależności o temperatury. Można go uznać za zakończony, gdy z powierzchni zniknie piana. Gnojówki stosuje się po rozcieńczeniu.  

Fot. główna: Gnojówka z ziół, autor: Skitterphoto/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz