Gnojówka z pokrzywy należy do jednych z wyjątkowo uniwersalnych nawozów naturalnych dla roślin. Stanowi wspaniałe wsparcie dla uprawy pomidorów, truskawek, malin, ale i wielu roślin ozdobnych, stosowana jest także jako ochrona przed szkodnikami i chorobami. Gnojówkę z pokrzyw można wykonać samodzielnie, jednak dostępna jest także w sklepach jako gotowy preparat, często wzbogacany innymi wyciągami roślinnymi. Jak można ją przygotować samodzielnie? Jak często podlewać nią rośliny?
Skład gnojówki z pokrzyw – dlaczego jest to doskonały nawóz z pokrzyw
Gnojówka z pokrzyw ma niezwykły skład chemiczny, który czyni ją wspaniałym sposobem na zasilanie i ochronę roślin. Zawiera obfitość azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia, krzemu, manganu, cynku, jak również kwasów organicznych i soli mineralnych. Pokrzywa zawiera także sporo witamin, w tym witaminy A, C, B oraz K, jak również flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw
Aby przygotować porcję gnojówki potrzebujemy 1 kg świeżych, najlepiej młodych pokrzyw, 10 litrów wody i ewentualnie łyżkę mączki bazaltowej. Przydatny będzie również duży pojemnik plastikowy lub drewniany o odpowiedniej pojemności oraz gaza lub siatka do przykrycia pojemnika.
Podczas zbioru pokrzyw należy dobrać okazy, które jeszcze nie miały nasion. Zgromadzone rośliny należy drobniej posiekać i włożyć do przygotowanego pojemnika. Całość należy zalać wodą, a następnie przykryć gazą lub siatką. Niezwykle ważne jest pozostawienie dostępu powietrza do pokrzyw – zakrywając pojemnik niezbyt szczelnie, pomożemy im uzyskać właściwe warunki dla fermentacji. Tak przygotowaną mieszankę należy pozostawić na 2-3 tygodnie, codziennie mieszając.
Podczas procesu fermentacji warto pozostawić pojemnik z gnojówką z pokrzywy z dala od miejsc, w których przebywamy, gdyż jej zapach jest bardzo nieprzyjemny. Gdy przestanie się pienić i nabierze brązowego odcienia, możemy przecedzić całość i wykorzystać tak uzyskany płyn do podlewania i oprysku roślin, a pozostałości pokrzyw można przy tym dodać do kompostu, czyniąc go bardziej odżywczym dla upraw.
Zastosowanie gnojówki z pokrzyw
Gnojówka z pokrzyw oferuje niezwykle obszerne i zróżnicowane zastosowanie. Może być bowiem wykorzystywana jako nawóz do podlewania – stosowana w proporcji 1:10 z wodą, bądź jako oprysk w stosunku 1:20.
Gnojówka stanowi wspaniały nawóz z pokrzyw, ale i świetne wsparcie w ochronie roślin przed szkodnikami. Pomoże zwalczać przędziorki, miseczniki, tarczniki, jak i wiele innych, w tym chlorozę liści. Aby zabieg walki ze szkodnikami takimi jak mączniak prawdziwy i rzekomy, jak również w przypadku szarej pleśni był skuteczny należy wykonać go stosując gnojówkę w proporcji 1:10 tak jak w przypadku nawozu z pokrzyw. Zabieg z gnojówką z pokrzyw przeprowadzamy w tym wypadku stosowany powinien być przez dwa tygodnie. Ważne jest jednak wykorzystanie mikstury możliwie najwcześniej – zanim choroba mocno się rozwinie lub szkodników będzie zbyt dużo. Profilaktycznie, oprysk na szkodniki można wykonać wczesną wiosną. Czystą gnojówkę można wykorzystać do uzdatnienia kompostu.
Jak często podlewać gnojówka z pokrzyw
Zabieg z wykorzystaniem gnojówki z pokrzyw można stosować raz w tygodniu, jednak w zależności od uprawy, rośliny mogą mieć odmienne preferencje dotyczące nawożenia. W przypadku pomidorów należy stosować gnojówkę co dwa tygodnie, wówczas rosną lepiej, a przy tym zyskują odporność na zarazę ziemniaczaną. Maliny z kolei warto ściółkować, nawieźć wczesną wiosną z wykorzystaniem rozcieńczonej gnojówki, a później w połowie czerwca i na przełomie lipca oraz sierpnia zabieg powtórzyć. Pod truskawki również możemy zastosować ściółkowanie, a następnie nawieźć je gnojówką z pokrzyw na początku maja. Nawożenie róż można natomiast stosować raz na dwa tygodnie.
Gnojówka z pokrzyw na mszyce
Gnojówka z pokrzyw – zarówno wyciąg, jak i wywar są świetnym rozwiązaniem na mszyce. Do wykonania oprysków i zwalczania szkodników można zastosować wyciąg pokrzywowy, który przygotowujemy podobnie jak gnojówkę – do jego przyrządzenia nie trzeba jednak więcej czasu aniżeli dobę. Oprysk należy wykonać tworząc roztwór z jednej części wyciągu i pięciu części wody. Gdy gnojówka z pokrzywy oraz wyciąg nie pomogą w walce z chorobami bądź szkodnikami, można przyrządzić dodatkowo wywar z pokrzywy – 0,5 kg pokrzyw należy gotować w pięciu litrach wody przez pół godziny, a kolejno rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:5, ostudzić i wykonać oprysk.
Czy gnojówką z pokrzyw można podlewać iglaki
Iglaki bardzo lubią dobre odżywienie, dlatego nawóz z gnojówki z pokrzywy będzie dla nich niezwykle skuteczny. Regularne stosowanie pomoże im zyskać piękniejszy wzrost. Nawóz ten doskonale sprawdzi się również do podlewania drzew owocowych.
Gnojówka z pokrzyw na trawnik
Gnojówka z pokrzyw jest świetnym wsparciem dla wszystkich krzewów i drzew ozdobnych, kwiatów ogrodowych i doniczkowych, ale i trawników. Podlane gnojówką zyskają one solidne zasilenie, a wraz z nim lepszy wzrost i urodę.
Jak przechowywać gnojówkę z pokrzyw
Gnojówka z pokrzyw może być przechowywana dosyć długo, warto jednak ją odcedzić i zamknąć w szczelnym pojemniku, aby jej przykry zapach się nie roznosił.
Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw
Jeśli z jakiś powodów nie mogliśmy zlać gnojówki po 2-3 tygodniach to wiedzieć należy, że gnojówka w odpowiednio zacienionym miejscu może wytrzymać nawet 1,5 miesiąca i przez ten czas nie straci swoich właściwości.
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw
Nie wszystkie rośliny uprawne można podlewać nawozem z pokrzyw, dlatego warto wiedzieć, czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw. A są to: czosnek, cebule, fasola, groch, azalie, rododendrony oraz wrzosy.
Kiedy podlewać gnojówką z pokrzywy
Gnojówką z pokrzywy należy podlewać rośliny regularnie. Najlepiej co 2-3 tygodnie aż do końca sierpnia. Gnojówkę z pokrzyw rozcieńcza się w stosunku 1:10 i leje pod liście.
Jakie warzywa można podlewać gnojówką z pokrzywy
Gnojówką z pokrzywy podlewa się większość warzyw: ogórki, pomidory, paprykę, cukinie, bakłażany, dynię, arbuzy, melony. Podlewa się również rośliny ozdobne.
Jakich warzyw nie podlewać gnojówką z pokrzywy
Gnojówką z pokrzywy nie powinno podlewać się czosnku, cebuli grochu i fasoli. Są również opinie, że nie powinno się gnojówką z pokrzyw podlewać roślin kapustnych. Gnojówki z roślin nie lubią niektóre rośliny ozdobne: azalie, wrzosy i rododendrony.
Jak podlewać gnojówką z pokrzyw
Gnojówka z pokrzyw musi być rozcieńczona zanim zostanie zastosowana. Do podlewania – 1 litr gnojówki trzeba rozcieńczyć w 10 litrach wody, do oprysków 1 litr gnojówki rozcieńczyć w 20 litrach wody. Gnojówką do podlewania nie można polewać liści, te delikatniejsze uległyby uszkodzeniu.
Fot. główna: depositphotos.com