Maliny to rośliny, które nie są wymagające, a nieodpowiednia uprawa malin i ich niewłaściwa pielęgnacja, choroby czy szkodniki, mogą przyczynić się do zaniku lub słabszego owocowania. Dlaczego maliny nie owocują? Czy można temu jakoś przeciwdziałać?
Odpowiednia pielęgnacja a owocowanie
Jedną z podstawowych przyczyn, dla których maliny nie owocują jest niewłaściwe przycinanie lub jego brak. W zależności od odmiany, należy przeprowadzać ten zabieg w inny sposób. Maliny owocujące latem, dają plony na pędach dwuletnich. Należy przycinać je jesienią lub wiosną, usuwając wszystkie dwuletnie pędy, które już zakończyły owocowanie. Dobrze jest przy tym ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały niebawem – optymalnie jest pozostawić po 3-5 pędów, usuwając okazy słabsze, chore bądź uszkodzone.
W przypadku malin jesiennych, które owocują na pędach jednorocznych, należy wyciąć ich pędy tuż przy ziemi zaraz po jesiennym owocowaniu. Brak wycięcia pędów nie powstrzyma owocowania w kolejnym roku, jednak przyczyni się do ograniczenia jego obfitości.
Słabe owocowanie, niewykształcone owoce często zasuszone na pędach to efekt braku wody. Maliny, jeśli nie pada, powinny być systematycznie i obficie podlewane.
Choroby malin a owocowanie
Problemem, który może powodować osłabienie owocowania malin są choroby, które atakując rośliny prowadzą do ich obumierania lub ograniczenia plonowania. Jedną z chorób, która może niekorzystnie wpływać na owocowanie naszych malinowych krzaczków jest szara pleśń, która nawet gdy rośliny dadzą owoce, sprawia, że zaczynają one gnić. Bardzo często objawy choroby zauważamy, gdy nasze owoce już dojrzewają lub tuż przed zbiorem. Aby przeciwdziałać chorobie, warto zaplanować z wyprzedzeniem ochronne opryski z fungicydami.
Wśród chorób malin możemy wymienić również inne choroby grzybowe – zarówno powodowane przez grzyby patogeniczne, jak i organizmy grzybopodobne, które powodują zamieranie pędów i wyniszczające młode rośliny. Aby im zapobiegać warto stosować opryski, ale i zadbać o właściwą pielęgnację, w tym wspomniane wcześniej przycinanie.
Dlaczego maliny nie owocują – szkodniki malin
Częstą przyczyną braku owoców na krzaczkach malin są szkodniki takie jak mszyce, które powodują żółknięcie liści roślin. Krzaczki malin przez nie zaatakowane zasychają, przez co nie są w stanie wydać owoców. Zwalczanie mszyc wymaga zastosowania insektycydów, które pomogą zapobiec ich żerowaniu na liściach i wierzchołkach pędów malin.
Kolejną plagą malin są przędziorki, które w odmianach przędziorek malinowiec i przędziorek chmielowiec, są szczególnie uciążliwe w uprawie odmian jesiennych. Szkodniki te wysysają soki z roślin osadzając się na spodniej stronie liści, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia roślin, które nie są w stanie obficie owocować. Ich obecność objawia się w formie plamek na liściach, które z czasem brązowieją i usychają oraz występowania na roślinie charakterystycznych pajęczynek pozostawianych przez szkodniki. Zwalczanie przędziorków wymaga profilaktyki, która odbywa się w postaci oprysków przed kwitnieniem malin, ale i po jego zakończeniu. W razie konieczności, można wykonać zabiegi także po zbiorze owoców.
Do szkodników malin, które mogą odpowiadać za ich ograniczone lub zatrzymane owocowanie zaliczyć możemy również krzywiki maliniaczki, kwieciaki malinowce, pryszczarki malinowce, pryszarki namalinki czy kistniki malinowce. U malin jesiennych, problematyczny jest szczególnie motyl – krzywik maliniaczek. Zwalczanie tych wszystkich szkodników wymaga stosowania instektycydów, a w skrajnych wypadkach niezbędne okazać się może także usuwanie porażonych przez szkodniki pędów, liści i pąków kwiatowych. Niektóre rośliny mogą wymagać także całkowitego usunięcia i spalenia, aby szkodniki nie mogły się rozprzestrzeniać na pozostałe krzaczki malin w naszym ogrodzie.
Fot główna: szara pleśń na malinach, źródło: depositphotos.com