Borówka amerykańska to roślina, która oferuje owoce o niezwykłych walorach, dlatego staje się popularnym wyborem w przydomowej uprawie. Jeżeli posiadamy już kilka krzaczków borówki, ale chcielibyśmy powiększyć ich liczbę, możemy przeprowadzić rozmnażanie borówki amerykańskiej, które wykonać można na wiele sposobów. Na czym polegają i jak należy przeprowadzić poszczególne formy rozmnażania borówek?
Rozmnażanie borówki amerykańskiej – podstawowe informacje
Przed przystąpieniem do rozmnażania borówki amerykańskiej warto mieć na uwadze, że nie jest to łatwe zadanie, ale daje wiele satysfakcji. Naturalnie borówka rozmnaża się z nasion, rzadziej przez odrosty korzeniowe, jednak w przypadku uprawy w ogrodzie, jest to wyzwanie już nieco bardziej skomplikowane. Możemy zastosować cztery sposoby rozmnażania:
- rozmnażanie przez odkłady pionowe, inaczej kopczykowanie;
- rozmnażanie poziome;
- rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe;
- rozmnażanie przez sadzonki zielne.
W każdej z metod rozmnażania borówek amerykańskich należy zwrócić szczególną uwagę na jakość sadzonek i odkładów. Muszą być one przede wszystkim zdrowe i bez żadnych objawów chorobowych.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez odkłady pionowe
Rozmnażanie przez odkłady to popularne rozwiązanie. Polega ono na silnym ścięciu roślin na wiosnę, na ogół na wysokość ok. 3 cm nad ziemią. Gdy te osiągną ok. 10-15 cm, możemy je obsypać luźnym podłożem do połowy ich wysokości. Zabieg ten powtarzamy następnie dwa lub trzy razy do początku lata, dbając o to, by podstawa krzewu borówki amerykańskiej była pokryta podłożem do 60 cm jej wysokości. Poszczególne, wybijające się pędy będą tym sposobem ukorzeniały się w podłożu. Z nadejściem jesieni możemy następnie odsłonić roślinę spod ziemi, a kolejno odciąć delikatnie ukorzenione młode pędy. Tym sposobem zyskamy sadzonki gotowe do uprawy.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez odkłady poziome
Odkłady można wykonać również w poziomie. Metoda ta sprawdza się podczas rozmnażania borówki amerykańskiej z początkiem wiosny lub na jesień. To wegetatywne rozmnażanie wymaga wykorzystania silnie przyciętej w roku ubiegłym rośliny matecznej, która na skutek cięcia zaoferuje długie przyrosty jednoroczne. W okolicach marca kolejnego roku, po uzyskaniu długich pędów naginamy je do ziemi, a miejsce, w którym będziemy ja przyginać należy zasilić kompostem. Zabieg ten należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić pędów, a przy tym musimy usunąć z nich liście. Wygięty pęd zagrzebujemy w dołku/rowku o głębokości ok. 10 cm. Całość warto wzmocnić np. wykorzystując drut wygięty w literę U, wbijając go w ziemię zakończeniami do dołu. Tym sposobem pęd borówki amerykańskiej będzie się dobrze trzymał w podłożu. Ziemię w tym miejscu należy kolejno ugnieść i podlać.
Gdy pędy boczne zaczną wyrastać na naszych pędach w podłożu, przycinamy je w odległości 2 cm od nasady. Te z nich, które są słabe najlepiej jest od razu usunąć. Podczas pielęgnacji rozmnażanej borówki należy pamiętać o stałym zapewnianiu odpowiedniej wilgotności podłoża. Późną jesienią, gdy nasze odkłady się ukorzenią, możemy je ostrożnie odkopać i odciąć z nich młode rośliny. Sadzonki takie można przenieść na docelowe stanowisko.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez sadzonki zdrewniałe
Zdrewniałe sadzonki borówki amerykańskiej to kolejny sposób na rozmnożenie rośliny. Pobieramy je z pędów ostatniego przyrostu rocznego. Muszą być one w pełni zdrewniałe. Najlepiej przygotować je późną jesienią bądź z początkiem zimy, wybierając te wolne od chorób. Prawidłowo przygotowana sadzonka ma ok. 20-30 cm, a górne cięcie ok. 1-2 cm nad jej początkiem wykonujemy lekko skośnie, a dolne pod pączkiem prostopadle do sadzonki. Tak przygotowane sadzonki zebrane w pęczki należy przechować przez okres zimowy w wilgotnym podłożu np. piasku, w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Sadzonki te nadają się również do posadzenia w podłożu, gdzie będą mogły się ukorzenić.
Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez sadzonki zielne
Rozmnażanie borówki amerykańskiej metodą z wykorzystaniem zielnych sadzonek należy rozpocząć w okresie aktywnego wzrostu rośliny. Pobieranie sadzonek można przeprowadzić od końca czerwca do połowy lipca. Każda z sadzonek powinna osiągać od 8-12 cm oraz mieć 2-4 listki. Podczas sadzenia rozmnażanych tym sposobem borówek, należy usunąć dolne liście roślinki – pozostawiając 1 lub 2. Gdy znajdą się już w podłożu, warto zadbać o regularne zraszanie rośliny wodą, gdyż młode sadzonki łatwo ulegają przesuszeniu.
Sadzenie borówek amerykańskich podczas rozmnażania
Pobrane sadzonki borówki amerykańskiej możemy umieścić zarówno w skrzynkach jak i inspektach. Ważne jest aby podłoże było wilgotne, luźne i zapewniające odpowiedni dostęp do tlenu. W uprawie borówek ważne jest również odpowiednie pH podłoża, które powinno być kwaśne. Warto w tym celu wykorzystać mieszanki torfu z piaskiem lub perlitem. Prawidłowe ukorzenianie się borówek zależy od pierwszego tygodnia, dlatego dobrze przygotowane podłoże i sadzonki to klucz do sukcesu.
Przygotowując pojemniki powinniśmy nasypać warstwę podłoża, ubić ją delikatne i zrosić wodą. Młode pędy dobrze jest przy tym zanurzyć dodatkowo w ukorzeniaczu, co pobudzi ich wzrost, a następnie posadzić na głębokość 1/3 sadzonki. Nad skrzynią dobrze jest położyć także folię perforowaną, dzięki której rośliny zyskają odpowiednią wilgotność. W oczekiwaniu na wzrost roślin, warto zadbać również o optymalną temperaturę – dla sadzonek zielnych powinna wynosić minimum 24°C, z kolei dla zdrewniałych 18°C.
Cały proces ukorzeniania trwa na ogół do 4 tygodni, czasami krócej. Po tym czasie można zmniejszyć częstotliwość zraszania sadzonek, a przy tym zwiększyć wietrzenie. Kolejno, niezwykle ważne jest przeprowadzenie hartowania młodych roślin. Dzięki niemu, młode borówki amerykańskie przyzwyczają się do suchego powietrza i słońca. Gotowe sadzonki możemy przesadzić do doniczek z podłożem torfowym. Gdy nieco urosną, po ok. 5 tygodniach, można zasilić je nawozem dolistnym wieloskładnikowym, który pobudzi wzrost pędów.
Fot. główna: depositphotos.com