Winobluszcz (Parthenocissus) to niezwykle wdzięczne rozwiązanie na balkony i tarasy. Pięknie wspina się po podporach, ścieli po podłożu, zachwycając zielenią latem, a na jesień bajecznym wybarwieniem liści. Rośliny te należą do długowiecznych, szybko rosną, przez co w łatwy sposób można z ich pomocą zaaranżować przestrzeń. Jak należy uprawiać winobluszcz na balkonie? Jakie ma wymagania w kwestii pielęgnacji?
Winobluszcz na balkonie – uprawa
Rośliny te nie są zbyt wymagające, dlatego można sadzić je na słonecznych balkonach i tarasach, ale przede wszystkim na tych w pół zacienionych, jak i tych w pełnym cieniu. Najlepiej wzrastają na stanowiskach zacienionych, od strony północnej, gdzie rzadziej zagląda słońce – jeżeli cień jest stały, łodygi bluszczu mogą być cieńsze, a przestrzenie między liśćmi większe. Na balkony o sporym nasłonecznieniu najlepiej sadzić odmiany o wielobarwnych liściach, czego efektem będą zjawiskowe zestawienia kolorystyczne. Warto w uprawie winorośli zadbać o zapewnienie im podłoża z gleby piaszczystej lub gliniastej, ważne aby były one przy tym średnio żyzne i dobrze przepuszczalne.
Winobluszcz na balkonie, autor: Sage Ross/flockr.com
Winobluszcze są stosunkowo odporne zarówno na choroby, jak i szkodniki, przez co łatwe w uprawie i pielęgnacji. Mogą być jednak trujące dla zwierząt domowych, dlatego dobrze jest umieszczać je poza zasięgiem naszych pupili. Ponieważ są one roślinami łatwo adaptującymi się, z powodzeniem można uprawiać je w doniczkach i skrzynkach.
Jeżeli zależy nam na zyskaniu wieloletniej dekoracji, warto dla winobluszczy wybrać donice głębokie, aniżeli skrzynki. Z kolei w sytuacji, gdy chcemy, aby nasze pnącza osiągały niewielkie rozmiary – wystarczą zwykłe donice lub skrzynie balkonowe. Niezwykle ważne jest zadbanie o otwory w dnach pojemników, w których zostały posadzone, gdyż rośliny te nie przepadają za nadmiarem wody, w tym ta zastałą. Warto również pamiętać, że winobluszcze zasadzone w danym pojemniku, powinny pozostać w nim również na zimę.
Pielęgnacja winobluszczy na balkonie
Winobluszcz jest rośliną łatwą w uprawie, jednak ważne jest zapewnienie jej właściwej pielęgnacji. Wśród zabiegów, o które warto zadbać jest podlewanie. Rośliny te lubią wilgoć, dlatego należy je podlewać regularnie – dobrze jest nie doprowadzać do przesuszenia wierzchniej warstwy podłoża. Jak wspomniano, nie należy roślin również przelewać.
Nawożenie najlepiej przeprowadzać podczas przesadzania (najlepiej raz do roku), a przy tym dobrze jest zasilać rośliny nawozem co około dwa tygodnie przed okres od kwietnia do września. Ważne jest także przycinanie. Winobluszcz na balkonie tniemy w rękawicach, przycinając nazbyt gęste skupiska gałązek. To pozwoli im pięknie się rozkrzewiać i tworzyć piękny pokrój.
Rośliny te są odporne na mróz, jednak warto przenieść je w chłodne, jasne lub pół zacienione miejsce, najlepiej o temperaturze od 5°C do 10°C. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie, dbając jednak, aby ziemia nie przesychała zbyt mocno. Jeżeli zdecydujemy się na zimowanie winobluszczy w domu, możemy doprowadzić do opanowania roślin przez szkodniki, w tym między innymi przędziorki.
Sadzonki winobluszczy najlepiej przygotować jesienią, ucinając 15-20 cm pędy. Tak przygotowane wsadzamy następnie do doniczek wypełnionych ziemią. Gdy ukorzenią się, na wiosnę lub na jesień w kolejnym roku można przenieść je na miejsce stałe, dbając o wcześniejsze, dobre spulchnienie podłoża.
Towarzystwo dla winobluszczu
Jeżeli chcemy stworzyć ciekawą aranżację na balkonie, możemy posadzić winobluszcze w towarzystwie innych roślin w donicach. Doskonałym sąsiedztwem, które stworzy z nimi piękną kompozycję będą paprocie, barwinki, funkie, bodziszki lub rodgersje. Świetnie skomponują się również z małymi iglakami.
Fot. główna: Andreas Rockstein/flockr.com