Strona Główna OgródRośliny ozdobne Jak przezimować begonie

Begonia, ukośnica (Begonia) jak większość roślin, które pochodzą z tropików nie są w stanie przezimować w ogrodzie w naszym klimacie. Na szczęście są sposoby by nie trzeba było co roku kupować nowych roślin. Poniżej wytyczne jak przezimować begonie aby cieszyły oczy pięknem kwiatów w każdym sezonie.

Które begonie można przezimować

Beginie zachwycają kwiatami przez całe lato aż do późnej jesieni a zważywszy na to, że uprawa begonii nie należy do zbyt skomplikowanych, są częstym gościem w naszych ogrodach. Najpopularniejsze begonie, które uprawia się u nas to begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) oraz begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens).

Jak przezimować begonie

Jak przezimować begonie, autor: congerdesign/pixabay.com

Jednak begonii stale kwitnącej nie da się przezimować, należy ją zatem traktować jak roślinę jednoroczną i co roku albo wysiewać albo nabywać gotowe rośliny. Ale już begonia bulwiasta, begonia bulwiasta zwisająca czy begonia dragon mogą być zimowane i nie ma z tym większych problemów. Wystarczy przechować oczyszczone bulwy, wiosną zasadzić i znów pięknie urosną i zakwitną.

Begonia bulwiasta – zimowanie

Begonia bulwiasta kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni i to bardzo spektakularnie w wielu kolorach. Nic zatem dziwnego, że jest niezwykle popularną rośliną w naszych ogrodach i na balkonach. Sadzi się ją zarówno bezpośrednio w podłożu jak i w pojemnikach. Jeśli zostanie pozostawiona na zewnątrz, zimą obumrze. Na szczęście przechowanie jej nie jest zbyt problematyczne, dlatego warto. Wystarczy przed pierwszymi przymrozkami delikatnie wykopać rośliny z podłoża i albo pozostawić na jakiś tydzień by zaschły a wtedy oczyścić bulwy z resztek, ułożyć w skrzyneczce i obsypać suchym torfem lub piaskiem. Albo po wyjęciu z podłoża od razu odciąć pędy i liście i tak pozostawić bulwy do wysuszenia a następnie umieścić w skrzyneczkach. Nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu, w którym będą przechowywane będzie światło czy też nie, ale ważne by temperatura oscylowała w granicach 5-10°C.

Begonia bulwiasta zwisająca – zimowanie

Begonia bulwiasta zwisająca jest najczęściej uprawiana, gdyż jej długie pędy oblepione wręcz kwiatostanami pięknie się prezentują trzymane na parapetach czy też wiszących donicach czy koszach. Niestety również na zewnątrz nie przetrwa zimą, a nawet przeniesienie roślin do pomieszczenia nic nie pomoże. Ale i w tym wypadku można przechować bulwy do wiosny i odtworzyć rośliny.

Bulwy begonii bulwiastej zwisającej najlepiej jest wykopać w październiku, odciąć wszystkie liście i łodygi przy bulwie (pozostawiając góra na 1 cm) i pozostawić aż przyschną. Następnie oczyścić z resztek i ziemi, ułożyć obok siebie w skrzyneczce i przykryć suchym torfem lub piaskiem, a najlepiej ich mieszanką 1:1. Tu również przyda się chłodniejsze pomieszczenie. Bulwy takie nie potrzebują żadnych zabiegów w trakcie ich przechowywania.

Jak przezimować begonie

Jak przezimować begonie, źródło: depositphotos.com

Begonie dragon – zimowanie

Begonia dragon, zwana inaczej begonią smoczą, Red Dragon lub Dragon Wing to krzyżówka odmiany begonii bulwiastej z odmianą wiecznie kwitnącą. Kwitnie od maja do listopada a jej pędy osiągają nawet 70 cm długości. Również tę begonię można przezimować. Mało tego, w kolejnym sezonie będzie jeszcze bardziej okazale i efektownie kwitnąć i jeszcze silniej się rozrastać. Jest to odmiana dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne niż poprzednie, jednak nie jest zdolna do przezimowania na zewnątrz.

Dlatego begonia dragon powinna zostać wykopana z nadejściem pierwszych przymrozków a jej pędy odcięte od bulw na długość ok. 2 cm. Następnie pozostawia się je wy wyschnięcia, oczyszcza i układa do skrzyneczki lub kartonowego pudełka z mieszaniną suchego piasku i torfu. Nawet nie trzeba ich przykrywać. Temperatura przechowywania to ok. 10°C.

Jak przezimować begonie

Jak przezimować begonie, źródło: depositphotos.com

Jak przezimować begonie krok po kroku

Przezimowanie begonii jest prostym sposobem na cieszenie się roślinami każdego roku bez konieczności dokonywania corocznych zakupów. Jak przezimować begonie? Oto wskazówki od jesieni aż do wiosny:

  • gdy przychodzą przymrozki wykopać całe rośliny
  • albo od razu pozbawiamy je luźnych korzeni, pędów i liści i zostawiamy do obeschnięcia, albo zostawiamy na tydzień całe rośliny i oczyszczamy bulwy po wyschnięciu wszystkiego co z nich wyrasta;
  • suche i oczyszczone z pędów i ziemi bulwy dobrze jest zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi używając mączki bazaltowej, sproszkowanej siarki lub gotowego preparatu przeciwgrzybicznego;
  • każdą bulwę można owinąć gazetą lub umieścić w papierowej torebce i ułożyć w kartonowym pudełku lub skrzyneczce, można również umieścić je w suchym piasku, torfie lub ich mieszance;
  • begonie rosnące w doniczkach można po prostu wynieść do chłodnego pomieszczenia (to sposób dla zapracowanych) i przestać podlewać a gdy zaschną usunąć pędy i tak pozostawić do wiosny a wiosną ponownie zasadzić w świeżej ziemi, gdy już wypuszczą pędy – ten sposób jest najprostszy, ale sporo roślin do wiosny może nie przetrwać;
  • pomieszczenie w których przechowywane są begonie musi być możliwie chłodne (piwnica, garaż, klatka schodowa) i musi być w nim sucho, natomiast może być ciemno;
  • w lutym bulwy należy ułożyć ciasno jedna przy drugiej na lekko wilgotnej mieszaninie torfu i pisaku (1:1) i przenieść do ciepłego i widnego  pomieszczenia (ok. 18°C), wówczas zaczną wypuszczać pędy; gdy będą miały ok. 10 cm przesadza się je do pojedynczych pojemników a w maju do tych docelowych lub po przymrozkach do gruntu.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

2 komentarze

Avatar of Mariola Gorycznik
Mariola Gorycznik 27 grudnia, 2022 - 1:43 pm

Już dawno widziałam begonie zwisające, które wyglądają naprawdę ładnie, ale słyszałam właśnie o tym, że ich zimowanie to tragedia. Także dobrze wiedzieć, że istnieje jakaś opcja na przechowanie begoni, a raczej ich bulw, zamiast corocznego kupowania nowych. Poza tym obecnie na szczęście zimy są całkiem łagodne jeśli chodzi o mrozy, więc odpowiednie się zajęcie begoniami nie powinno być zbyt trudne. Także muszę niedługo kupić nieco bulw i na wiosnę zasadzić ;) A potem postaram się postąpić według umieszczonych w tekście wskazówek.

Odpowiedz
Avatar of Ogarnij Ogród
Ogarnij Ogród 28 grudnia, 2022 - 7:14 am

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc :-)

Odpowiedz

Dodaj komentarz