Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112) to roślina znana również pod nazwą drzewo tlenowe i jest odmianą uprawną drzewa paulownia. Drzewo to wyhodowano w Hiszpani jako ze skrzyżowania dwóch odmian paulowni Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Aż trudno uwierzyć, ale drzewo to osiąga roczny przyrost na poziomie prawie 3 metrów. W Polsce wciąż zyskuje na popularności, dlatego przybliżymy Wam sylwetkę Oxytree.
Oxytree – charakterystyka
Oxytree to bez wątpienia drzewo o ogromnym potencjale, dlatego zyskuje na popularności i wydaje się być przyszłością w walce ze smogiem ale również przemysłu meblarskiego. Co czyni drzewo tlenowe tak wyjątkowym?
Oxytree to drzewo liściaste, którego korona składająca się z bardzo dużych liści o sercowatym kształcie, których długość przekracza często nawet 40 cm. Liście te są owłosione, w dotyku przypominają aksamit. Roślina ma parasolowaty pokrój. Jej pień jest prostu i smukły a kora na nim gładka, barwy szarej. Drzewo po ścięciu nie zamiera, tworzy bowiem odrosty. Roślina ta pięknie kwitnie w maju i jest miododajna. Kwiaty mają bardzo przyjemny, słodkawy pachach, są barwy lila-fioletowej i tworzą kwiatostany zebrane w wiechy osiągające nawet 40 cm długości. Z wyglądu przypominają dzwonki i pojawiają się wcześniej niż liście. Po przekwitnięciu tworzą się owalne, zielono-szare owoce długości ok. 4 cm. Drzewo tworzy korzeń palowy, który może osiągać nawet 9 m długości.
Drzewo tlenowe rozmnaża się tylko z sadzonek, dlatego nie jest rośliną ekspansywną. Natomiast cechą, które je wyróżnia jest bardzo szybki i duży roczny przyrost. Dość powiedzieć, że w ciągu 6 lat drzewo może osiągnąć aż 16 m wysokości a jego pień dorosnąć do 30 cm średnicy. Dzięki tak spektakularnym rośnięciu nie jest dziwne, że zużywa ogromne ilości dwutlenku węgla, produkując jednocześnie nawet 10-krotnie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste – porównując dwa dojrzałe drzewa.
Drzewo tlenowe – uprawa
Uprawa Oxytree jest bardzo prosta. Drzewu tlenowemu wystarcza podłoże o przeciętnej żyzności i umiarkowanej wilgotności. Natomiast źle znosi zastoje wodne, więc podłoże powinno być przepuszczalne. Jeśli więc w ogrodzie ziemia jest gliniasta, dobrze jest stworzyć warstwę drenażową wykopując głęboki dół i mieszając w nim choćby kompost z wermikulitem. I w tak przygotowanym podłożu można zasadzić gotową sadzonkę lub karpę (bo i takie są sprzedawane). Również odczyn podłoża nie ma większego znaczenia, gdyż z powodzeniem toleruje pH od 5 aż do 8,9. Natomiast im bardziej podłoże bogate w azot, tym drzewo lepiej rośnie.
Oxytree jest rośliną w pełni mrozoodporne, co sprawia, że i w naszym klimacie czuje się znakomicie. Toleruje bowiem zarówno upały przekraczające 45oC jak i mrozy do -25oC. Powinno zostać posadzone w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Najlepiej przyjmują się sadzonki posadzone od maja do lipca.
Ponieważ roślina bardzo dobrze znosi cięcia, można ją prowadzić na dwa sposoby – albo w formie drzewa, albo można doprowadzić do formy krzewiastej, nie podcinając pędów bocznych. Gdy chcemy mieć proste drzewo, odrosty powinny być systematycznie usuwane.
Paulownia – zastosowanie
Zastosowanie Oxytree idzie dwutorowo – drzewo można traktować jako ozdobę ogrodów i przestrzeni publicznej lub założyć plantację z przeznaczeniem drewna na opał lub jako produkt meblarski czy budowlany a liście jako paszę dla zwierząt lub biomasę. Uprawa przemysłowa jest jednak w Polsce dopiero w powijakach, choć powstały już pierwsze plantacje.
Zastosowanie Oxytree w ogrodzie
Drzewo tlenowe to przede wszystkim piękna ozdoba ogrodu. I to zarówno wówczas gdy kwitnie, jak i później, z uwagi na wielkie cieniodajne liście. Kilka takich drzew i po kilku latach można mieć cudowny i funkcjonalny baldachim z liści.
Słodko pachnące kwiaty są miododajne, przyciągną więc do ogrodu całe mnóstwo zapylaczy, mamy więc kolejną zaletę zasadzenia paulowni. Drzewa te produkują całe mnóstwo tlenu, przysłużymy się więc również środowisku. Liśćmi i pędami można zasilać kompostownik.
Z ciekawostek, to zarówno kwiaty jak i liście rośliny są jadalne.
Fot. główna: depositphotos.com
Jeśli drzewo wytwarza odrosty po ścięciu to znaczy że jednak JEST ekspansywne bo wytwarza swoje własne „sadzonki”, tak jak np sumak octowiec i trudno się go pozbyć. Jest więc możliwość że się niepilnowane rozrośnie po całej działce i nawet dalej do sąsiada. Uważałabym więc z wprowadzeniem go do swojego ogrodu. Przy tak silnym przyroście (nawet 3 metry na rok!) może zdominować resztę roślin na działce. Pod atrakcyjną nazwą (drzewo tlenowe) może kryć się trudny do wyplenienia chwast…
Bardzo trafna uwaga 🙂