Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Oxytree – drzewo tlenowe przyszłości?

Oxytree – drzewo tlenowe przyszłości?

autor Ogarnij Ogród

Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112) to roślina znana również pod nazwą drzewo tlenowe i jest odmianą uprawną drzewa paulownia. Drzewo to wyhodowano w Hiszpani jako ze skrzyżowania dwóch odmian paulowni Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Aż trudno uwierzyć, ale drzewo to osiąga roczny przyrost na poziomie prawie 3 metrów. W Polsce wciąż zyskuje na popularności, dlatego przybliżymy Wam sylwetkę Oxytree.

Oxytree – charakterystyka

Oxytree to bez wątpienia drzewo o ogromnym potencjale, dlatego zyskuje na popularności i wydaje się być przyszłością w walce ze smogiem ale również przemysłu meblarskiego. Co czyni drzewo tlenowe tak wyjątkowym?

Oxytree to drzewo liściaste, którego korona składająca się z bardzo dużych liści o sercowatym kształcie, których długość przekracza często nawet 40 cm. Liście te są owłosione, w dotyku przypominają aksamit. Roślina ma parasolowaty pokrój. Jej pień jest prostu i smukły a kora na nim gładka, barwy szarej. Drzewo po ścięciu nie zamiera, tworzy bowiem odrosty. Roślina ta pięknie kwitnie w maju i jest miododajna. Kwiaty mają bardzo przyjemny, słodkawy pachach, są barwy lila-fioletowej i tworzą kwiatostany zebrane w wiechy osiągające nawet 40 cm długości. Z wyglądu przypominają dzwonki i pojawiają się wcześniej niż liście. Po przekwitnięciu tworzą się owalne, zielono-szare owoce długości ok. 4 cm. Drzewo tworzy korzeń palowy, który może osiągać nawet 9 m długości.

Oxytree

Oxytree, autor: Milo33 , CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Drzewo tlenowe rozmnaża się tylko z sadzonek, dlatego nie jest rośliną ekspansywną. Natomiast cechą, które je wyróżnia jest bardzo szybki i duży roczny przyrost. Dość powiedzieć, że w ciągu 6 lat drzewo może osiągnąć aż 16 m wysokości a jego pień dorosnąć do 30 cm średnicy. Dzięki tak spektakularnym rośnięciu nie jest dziwne, że zużywa ogromne ilości dwutlenku węgla, produkując jednocześnie nawet 10-krotnie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste – porównując dwa dojrzałe drzewa.

Drzewo tlenowe – uprawa

Uprawa Oxytree jest bardzo prosta. Drzewu tlenowemu wystarcza podłoże o przeciętnej żyzności i umiarkowanej wilgotności. Natomiast źle znosi zastoje wodne, więc podłoże powinno być przepuszczalne. Jeśli więc w ogrodzie ziemia jest gliniasta, dobrze jest stworzyć warstwę drenażową wykopując głęboki dół i mieszając w nim choćby kompost z wermikulitem. I w tak przygotowanym podłożu można zasadzić gotową sadzonkę lub karpę (bo i takie są sprzedawane). Również odczyn podłoża nie ma większego znaczenia, gdyż z powodzeniem toleruje pH od 5 aż do 8,9. Natomiast im bardziej podłoże bogate w azot, tym drzewo lepiej rośnie.

Oxytree

Oxytree, autor: BARBARA808/pixabay.com

Oxytree jest rośliną w pełni mrozoodporne, co sprawia, że i w naszym klimacie czuje się znakomicie. Toleruje bowiem zarówno upały przekraczające 45oC jak i mrozy do -25oC. Powinno zostać posadzone w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Najlepiej przyjmują się sadzonki posadzone od maja do lipca.

Ponieważ roślina bardzo dobrze znosi cięcia, można ją prowadzić na dwa sposoby – albo w formie drzewa, albo  można doprowadzić do formy krzewiastej, nie podcinając pędów bocznych. Gdy chcemy mieć proste drzewo, odrosty powinny być systematycznie usuwane.

Paulownia – zastosowanie

Zastosowanie Oxytree idzie dwutorowo – drzewo można traktować jako ozdobę ogrodów i przestrzeni publicznej lub założyć plantację z przeznaczeniem drewna na opał lub jako produkt meblarski czy budowlany a liście jako paszę dla zwierząt lub biomasę. Uprawa przemysłowa jest jednak w Polsce dopiero w powijakach, choć powstały już pierwsze plantacje.

Zastosowanie Oxytree w ogrodzie

Drzewo tlenowe to przede wszystkim piękna ozdoba ogrodu. I to zarówno wówczas gdy kwitnie, jak i później, z uwagi na wielkie cieniodajne liście. Kilka takich drzew i po kilku latach można mieć cudowny i funkcjonalny baldachim z liści.

Oxytree

Oxytree, źródło: depositphotos.com

Słodko pachnące kwiaty są miododajne, przyciągną więc do ogrodu całe mnóstwo zapylaczy, mamy więc kolejną zaletę zasadzenia paulowni. Drzewa te produkują całe mnóstwo tlenu, przysłużymy się więc również środowisku. Liśćmi i pędami można zasilać kompostownik.

Z ciekawostek, to zarówno kwiaty jak i liście rośliny są jadalne.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

2 komentarze

Avatar of Anna
Anna 19 stycznia, 2023 - 10:24 am

Jeśli drzewo wytwarza odrosty po ścięciu to znaczy że jednak JEST ekspansywne bo wytwarza swoje własne „sadzonki”, tak jak np sumak octowiec i trudno się go pozbyć. Jest więc możliwość że się niepilnowane rozrośnie po całej działce i nawet dalej do sąsiada. Uważałabym więc z wprowadzeniem go do swojego ogrodu. Przy tak silnym przyroście (nawet 3 metry na rok!) może zdominować resztę roślin na działce. Pod atrakcyjną nazwą (drzewo tlenowe) może kryć się trudny do wyplenienia chwast…

Odpowiedz
Avatar of Ogarnij Ogród
Ogarnij Ogród 19 stycznia, 2023 - 6:45 pm

Bardzo trafna uwaga 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz