Zauważasz słabsze zawiązywanie strąków i nasion w swojej uprawie fasoli? Jeżeli zadbałeś/aś o odpowiednie warunki uprawy, być może przyczyną kiepskiego wzrostu i rozwoju jest złe sąsiedztwo innych warzyw, ziół lub kwiatów? Bo choć uprawa fasoli jest prosta, jednak w towarzystwie niektórych z nich może marnieć, być podatniejsza na choroby i szkodniki. Dlatego dobrze jest wiedzieć co sadzić obok fasoli. Obok jakich roślin fasola rośnie dobrze, a których lepiej unikać?
Dobre i złe sąsiedztwo dla fasoli
Fasola jako roślina z rodziny warzyw strączkowych jest szczególnie wrażliwa na sąsiedztwo kwiatów z rodziny jaskrowatych, za którymi nie przepada. Rośliny te bowiem wydzielają substancje hamujące zawiązywanie przez nią nasion, czego efektem są kiepskie plony, a nawet ich całkowity brak. Jeżeli obok uprawy znajdą się miłki, orliki, ostróżki, pełniki, sasanki, tojady lub zawilce możesz mieć pewność, że to one odpowiadają niemożność pozyskania nasion fasoli. Niekorzystnie na fasole działają również rośliny takie jak mieczyki czy kolendra, dlatego planując uprawę, warto zachować minimum jednego, półtora metra odległości pomiędzy nimi. Nie zaleca się także sadzić obok fasoli odmian takich jak rośliny z rodziny cebuli, czosnku, grochu, kopru włoskiego, mieczyków, pora i szczypiorku.
Wśród roślin, za którymi fasola przepada wymienić możemy całkiem spory wachlarz doborowego towarzystwa:
- aksamitki,
- brokuły,
- cząber,
- buraki ćwikłowe,
- dynie,
- warzywa kapustne – brukselka, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska;
- jarmuż,
- kminek,
- koper,
- kukurydza,
- marchew,
- mięta,
- ogórki,
- ziemniaki,
- szpinak,
- pomidory,
- rabarbar,
- poziomki,
- rzodkiew i rzodkiewka,
- sałaty,
- seler,
- szałwia lekarska,
- truskawki.
Co sadzić obok fasoli – towarzystwo dla różnych odmian fasoli
Fasola – zarówno zwykła jak i szparagowa mają nieco odmienne preferencje w zakresie idealnego sąsiedztwa innych roślin. W zależności od tego, którą odmianę planujemy uprawiać, warto zaplanować jej sąsiedztwo z wyprzedzeniem. W praktyce sąsiedztwo fasol powinno wyglądać tak:
- Fasola szparagowa doskonale rośnie wraz z kalarepą oraz w towarzystwie malin i truskawek. Świetnym rozwiązaniem jest również bliskość uprawy koperku, ziemniaków, ogórków, selera korzeniowego i liściastego, kapusty, boćwiny (mangold), rzodkiewki i rzodkwi, pomidorów, rabarbaru czy buraków. Doskonale fasoli robi również sadzenie obok aksamitek, szałwii i cząbru, który oferuje jej silne działanie ochronne. Złym towarzystwem dla fasoli szparagowej jest jednak groch, por, marchew i fenkuł, jak również warzywa cebulowe jak cebule, szczypiorek i czosnek, które mogą zwiększać jej podatność na choroby w okresach w których występują intensywne opady deszczu. Ziołem, które ogranicza rozwój fasolki jest z klei estragon, a posadzone po sąsiedzku mieczyki (galdiola) mogą być przyczyną wielu chorób.
- Fasola zwykła uwielbia sąsiedztwo ogórków, ziemniaków, pomidorów, selera liściastego i korzeniowego, boćwiny, buraków ćwikłowych, sałaty głowiastej, skorzonery, rzepy i rzodkiewek. Służą jej również zioła, wśród których wymienić możemy takie jak koperek, kminek, cząber, pietruszka naciowa, mięta pieprzowa, szałwia, nagietki i nasturcje. Najlepszym towarzystwem dla zwykłej fasoli nie są groszki – zwyczajny i cukrowy, jak również fenkuł, pory, cebula zwyczajna i cebula siedmiolatka, szczypiorek, estragon oraz czosnek. Podobnie jak w przypadku fasoli szparagowej, fasola zwykła może ulegać chorobom na skutek towarzystwa mieczyków.
Przeczytaj także: Co sadzić obok pomidorów?
Fot. główna: Alexander van Loon/flickr.com