Strona Główna Ogród Ekologiczne opryski na pomidory

Ekologiczne opryski na pomidory

autor Ogarnij Ogród

Pomidory należą do roślin o sporych wymaganiach pokarmowych, a przy tym są podatne na choroby – głównie grzybowe. Uprawa pomidorów do tych najprostszych nie należy, a kluczowe w ich uprawie staje się zatem regularne nawożenie pomidorów i profilaktyczne stosowanie oprysków. Dla uzyskania zdrowych i ekologicznych zbiorów najlepiej stosować w tym celu opryski bazujące na naturalnych składnikach, dzięki którym zyskamy smakowite i pewne owoce. Poznaj sześć sposobów na ekologiczne opryski na pomidory!

Oprysk gnojówką z pokrzywy

Jednym z najpopularniejszych ekologicznych oprysków na pomidory jest ten z wykorzystaniem gnojówki z pokrzywy. Roślina ta obfituje bowiem w potas, azot, magnez, żelazo, wapń, krzem i cynk, a co za tym idzie pozwala uzyskać solidne odżywienie pomidorom, intensywnie wzmacniając ich wzrost i rozwój. Stosowanie oprysku z gnojówki z pokrzywy pomaga zyskać więcej smacznych owoców, a przy tym chroni je przed chorobami i szkodnikami. Do przygotowania oprysku wystarczy rozcieńczyć wcześniej przygotowaną miksturę z wodą i zastosować na uprawie pomidorów. 

Ekologiczne opryski na pomidory

Ekologiczne opryski na pomidory – gnojówka z pokrzyw, źródło depositphotos.com

Przygotowując gnojówkę z pokrzywy musimy zadbać o zbiór roślin w określonym czasie. Do przygotowania mikstury niezbędne są ulistnione łodygi pokrzyw, które jeszcze nie wydały nasion. Rośliny należy posiekać (1 kg świeżych lub 200 g suszonych), a następnie zalać 10 litrami wody i pozostawić całość przykrytą gazą na 2-4 tygodnie. Po zakończeniu fermentacji przygotowywany płyn przestanie się pienić. Tak przygotowaną gnojówkę należy kolejno przecedzić i rozcieńczyć w stosunku 1:5 z wodą. Gotowy oprysk pomoże pomidorom zwalczać choroby, jak również zapobiegnie mszycom. Gnojówkę poza opryskami można wykorzystać także do podlewania pomidorów, gdzie posłuży jako świetny nawóz. 

Warto również pamiętać, że nadmiar przygotowanej na jesień gnojówki z pokrzyw można przechowywać przez okres zimowy, a następnie wykorzystać ją do wiosennych upraw pomidorów – nie będzie aż tak bogata w azot, co nie zmienia faktu, że posłuży roślinom jako dobroczynny, naturalny nawóz do pomidorów. Jeżeli nie mamy możliwości przygotowania własnej gnojówki, możliwe jest zakupienie gotowych preparatów ekologicznych tego rodzaju.  

Oprysk gnojówką z żywokostu

Kolejnym ciekawym, naturalnym opryskiem do pomidorów jest ten na bazie gnojówki z żywokostu. Mikstura ta należy do najsilniej działających i pobudzających typów gnojówek, przez co świetnie sprawdza się w uprawie wymagających pomidorów. Bogactwo soli mineralnych, w tym także potasu i węgla, ale mniejsze zasoby azotu (w porównaniu do gnojówki z pokrzyw), czyni gnojówkę z żywokostu dobrym wsparciem roślin w walce z pasożytami i chorobami. 

Aby przygotować gnojówkę z żywokostu należy wymieszać 1 kg roślin z 10 litrami wody, pozostawiając całość na 10-15 dni. Po odcedzeniu i przygotowaniu roztworu 5% gnojówki (0,5 l gnojówki na 10 litrów wody) można wykorzystać ją do podlewania sadzonek. Jako oprysk pomoże dodatkowo uzyskać lepszą kondycję i kwitnienie pomidorów, a w konsekwencji obfitsze owocowanie. 

Oprysk z wywaru ze skrzypu

Skrzyp polny należy do roślin obfitych w potas, fosfor, żelazo oraz mangan, a przy tym bogaty jest w kwas krzemowy nieoceniony w przeciwdziałaniu chorobom grzybowym (zarazie ziemniaczanej, mączniakowi) oraz atakom mszyc. Wywar ze skrzypu stosowany jako oprysk na pomidory, skutecznie wspomaga zatem ich uprawę na wielu płaszczyznach. 

Dla uzyskania wywaru zdatnego do oprysku należy 1 kg świeżych roślin lub 200 g suszonych zalać 10 litrami wody, a następnie odstawić na 24 godziny. Po upływie doby całość gotujemy przez ok. 30 minut. Po przestudzeniu i rozcieńczeniu wywaru ze skrzypu polnego w stosunku 1:3 z wodą możemy przeprowadzić oprysk. Gotowe, ekologiczne preparaty na bazie skrzypu polnego dostępne są również w sklepach ogrodniczych. 

Oprysk z wykorzystaniem maceratu z czosnku

Ciekawym rozwiązaniem w ekologicznej uprawie pomidorów jest oprysk z maceratu czosnku. Roślina ta wykazuje bowiem silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe, a przy okazji świetnie przeciwdziała inwazji szkodników takich jak mszyce. Oprysk ten można stosować doraźnie – gdy pojawią się objawy patogenu, ale i zapobiegawczo. Mikstura jest prosta w wykonaniu, bowiem wystarczy zgnieciony czosnek zalać wodą i odstawić całość na dobę. Ponieważ połączenie to nie jest zdatne do długotrwałego przechowywania, oprysk warto wykonywać na świeżo po przyrządzeniu maceratu. 

Oprysk z roztworu drożdży

Wartym uwagi rozwiązaniem w temacie ekologicznych oprysków pomidorów jest oprysk drożdży na pomidory i ogórki. Aby przygotować miksturę należy rozpuścić kostkę drożdży w 10 litrach wody i odstawić ją na godzinę. Po tym czasie można całość dokładnie zamieszać i przeprowadzić skuteczny oprysk. Co ciekawe rozwiązanie to ma działanie długotrwałe za sprawą rozwoju drożdży, które uniemożliwiają patogenom zagnieżdżenie się na roślinach. Stosowany konsekwentnie i systematycznie zabieg wykorzystujący konkurencyjność między grzybami pozwala uchronić uprawę przed szkodami powodowanymi przez choroby grzybowe. 

Oprysk mlekiem

Rzadko stosowaną, ale również ciekawą opcją wśród ekologicznych oprysków na pomidory jest oprysk z mleka na pomidory. Jest to rozwiązanie tanie i łatwe w wykonaniu, a przy tym pozwala uzyskać piękniejsze plony. W pielęgnacji pomidorów można również połączyć jego działanie dodając do mleka przygotowaną wcześniej porcję roztworu drożdżowego

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz