Marzec to szczególny miesiąc w roku, bowiem właśnie wtedy roślinność powoli zaczyna budzić się do życia i przypada idealny czas na przeprowadzenie pierwszych prac po zimie – w tym także na wysiew. Od pogodny zależy co siejemy w marcu wprost do gruntu, ale nie ma wpływu na sianie i sadzenie w donicach. W marcowym grafiku możemy zaplanować sadzenie roślin balkonowych i tarasowych, jak i niektórych bylin. W tym czasie można także rozpocząć wysiew na rozsadę warzyw.
Rośliny jednoroczne z rozsady
Pierwsze dni marca to czas idealny na przystąpienie do uprawy roślin jednorocznych z rozsady. Wśród nich wymienić możemy szałwię, astry, lewkonie, cynie czy heliotropy. Wysiewanie należy przeprowadzić do pojemników, które wypełniamy mieszanką torfu oraz piasku. Tak przygotowane rośliny należy dobrze nawodnić i przenieść w dobrze nasłonecznione miejsce.
Co siejemy w marcu, autor: Leonora (Ellie) Enking/flickr.com
Dla większej wilgotności podłoża można zastosować folię, którą należy zdjąć gdy rośliny zaczną kiełkować. Po wykiełkowaniu, sadzonki możemy pikować do donic, gdzie uraczą nas pierwszymi listkami. W tym czasie dobrze jest także przyciąć korzenie siewek, co pobudzi je do wzrostu i zapewni lepsze ukorzenienie. Posiane w tym okresie rośliny będą cieszyły nasze oczy od lata aż po jesień. W okolicach marca możemy rozpocząć sadzenie również kwitnących na wiosnę roślin dwuletnich, które nie są wymagające w uprawie.
Co siejemy w marcu, autor: Jennifer/flickr.com
Wśród popularnych w wysiewie marcowym roślin balkonowych wymienić możemy dzwonki ogrodowe, bratki ogrodowe, naparstnice, niezapominajki, miesięcznice roczne, goździki ogrodowe, prawoślaz różowy czy dziewanny fioletowe. Gdy zechcemy posadzić je w ogrodzie, powinniśmy się wstrzymać do przełomu maja i czerwca – kiedy ryzyko przymrozków spadnie.
Byliny
Marzec to także świetna pora na wysiewanie niektórych bylin. Bulwy bylin kwitnących latem i jesienią np. begonii czy dalii możemy w tym czasie wysadzić do doniczek. Tym sposobem rośliny te wcześniej zakwitną, a ich bulwy będą większe, w wyniku czego lepiej przyjmą się w gruncie.
Co siejemy w marcu – Begonia, autor: gnomicscience/flickr.com
Rośliny sadzone do gruntu
W miesiącu marcu do gruntu możemy wysadzić rośliny tylko wówczas, gdy ziemia całkowicie rozmarznie. Jest to pora dobra dla traw ozdobnych, paproci, ale i niektórych odmian lilii. Przed obsadzeniem, trawy należy suto podlać i umieścić w wilgotnym podłożu (ich korzenie powinny być skryte pod powierzchnią). Gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają można przenieść trawy do ogrodu, a posadzone w donicach wystawić na balkon lub taras. Ważne jest jednak zapewnienie im stanowiska osłoniętego od silnych powiewów wiatru. W okresie tym należy zadbać o ich regularne podlewanie.
Co siejemy w marcu – słonecznik, autor: Eran/Finkle.com
Marzec to dobra pora na wysianie do gruntu także roślin takich jak słonecznik ozdobny, łubin, astry alpejskie czy orliki, które nie są wrażliwe na wahania temperatury. Końcem miesiąca można wysiać do podłoża także rośliny jednoroczne, które dobrze znoszą zmiany temperatury jak chabry, groszek pachnący, powój trójbarwny czy smagliczkę.
Warzywa
Wraz z nadejściem pierwszych dni marca możemy rozpocząć także wysiew warzyw w tunelach. Najlepszymi do wysiania w tym okresie będą rzodkiewki, marchew, szpinak, por, sałata masłowa oraz koper. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej warstwy ochronnej z agrowłókniny, co zabezpieczy je przez niskimi temperaturami, które lubią objawiać się szczególnie w marcowe noce. W tym czasie można przygotować także spóźnione rozsady selera, pora i wczesnych odmian kapust oraz sałat. Na domowych parapetach możemy z kolei zacząć produkcję rozsady majeranku i bazylii.
Co siejemy w marcu – por, autor: Local Food Initiative/flickr.com
W drugiej dekadzie marca możemy rozpocząć uprawę rozsady pomidorów, bakłażana, miechunki oraz papryki. Ponieważ są to rośliny z rodziny psiankowatych wykazują ciepłolubność, stąd wymagają wyższych temperatur dla kiełkowania od 22 do nawet 30°C. Wysiewając je w marcu najlepiej postawić na niewielkie doniczki, które umiejscowimy koło źródła ciepła np. kaloryfera.
Co siejemy w marcu – pomidory, autor: grabadonut/flickr.com
Ostatnia dekada marca to okres idealny do wysiewu do gruntu roślin takich jak groch, bób, rzodkiewka, jarmuż, wczesne odmiany marchwi i rzodkwi, pietruszka korzeniowa i naciowa, pasternak, koper ogrodowy czy szpinak warzywny.
Fot. główna: Yvon de Keizer – Spoelstra/flickr.com