Strona Główna OgródRośliny ozdobne Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Ostróżka ogrodowa (łac. Delphinium elatum) to roślina, którą znaleźć można na licznych rabatach za sprawą jej wyjątkowej urody. Oryginalne kwiaty czynią tę bylinę bardzo cenioną w kompozycjach ogrodowych. Jak należy ją uprawiać, pielęgnować, i które z jej odmian będą najlepszym wyborem?

Jak wygląda ostróżka ogrodowa

Wygląd ostróżek ogrodowych to cecha, której zawdzięczają swoją popularność. Te wieloletnie rośliny osiągają nawet do 2 metrów wysokości, a ich wyniesiony pokrój oraz sztywne pędy pokryte kwiatami i liśćmi zachwycają na każdej rabacie. Same w sobie liście nie są zbyt dekoracyjne, jednak ich kształt oraz zielony kolor pięknie eksponuje kwiaty, które zdobią rośliny od czerwca aż do września. Kwiaty ostróżki są duże i mają charakterystyczną formę ostrogi. Najczęściej spotykamy je w odcieniach niebieskich, ale znaleźć można także odmiany wybarwione na biało, różowo, żółto, fioletowo oraz dwubarwne. Zebrane w grona kwiaty mają wydłużoną formę, tworząc nawet metrowe kłosy. Obok ostróżki ogrodowej bardzo popularna jest również ostróżka jednoroczna.

Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja, autor: Dinkum, CC0, commons.wikimedia.org

Wyjątkowe odmiany ostróżki ogrodowej – którą wybrać?

Wybór ostróżek ogrodowych jest naprawdę spory, a dobierając je w określonych wariantach kolorystycznych możemy uzyskać spektakularne efekty. Gatunek ten podzielono na trzy podgrupy, z pomocą których możemy skomponować ciekawy ogród dobierając:

  • odmiany niskie Belladonna osiągające 70-140 cm i oferują rozgałęzione kwiatostany, 
  • odmiany długowieczne Elatum osiągające od 140 do 200 cm o strzelistych, ale słabo rozgałęzionych pędach,
  • odmiany Pacific osiągający od 100 do 180 cm i oferujących gęste, niezwykle urodziwe kwiatostany o nieco krótszym okresie kwitnienia. 

Pomiędzy poszczególnymi grupami odmian, odkryć możemy wiele pięknych ostróżek ogrodowych o różnorodnym wybarwieniu i pokroju:

  • ‘Capri’ – odmiana z grupy Belladonna o kwiatach niebieskich z białym oczkiem;
  • ‘Lamartine’ – odmiana o wyjątkowej urodzie, należy do grupy Belladonna i wyróżnia ją brązowe oczko,
  • ‘Blue Bird’ – odmiana z gatunku Pacific o kwiatach niebieskich z białym oczkiem,
  • ‘Summer Skies’ – odmiana z grupy Pacific o jasnoniebieskim wybarwieniu kwiatów.
  • ‘Astolat’ – również odmiana z grupy Pacific oferująca fioletowe kwiatostany,
  • ‘Galahad’ – odmiana Pacific o półpełnych, białych kwiatach,
  • ‘Zauberflote’ – odmiana z grupy Elatum o kwiatach niebieskich z białym oczkiem,
  • ‘King Arthur’ – odmiana o fioletowych kwiatach,
  • ‘Magic Fountain’ – ostróżka o dużych, białych kwiatach, występująca również w wariancie liliowym lub błękitnym,
  • ‘Lilac Rose’ – odmiana o gęstych, różowych kwiatach,
  • ‘Schildknappe’ – odmiana z grupy Elatum o kwiatach niebieskich z białym oczkiem.

Ostróżka ogrodowa – wymagania glebowe i stanowiskowe

Ostróżka ogrodowa najlepiej rośnie w klimacie chłodnym i wilgotnym, ale o sporym nasłonecznieniu. Idealną glebą do ich sadzenia jest piaszczysto-gliniasta, próchnicza, żyzna oraz lekko wilgotna. Aby ostróżki pięknie wzrastały wymagają starannego podlewania, szczególnie w okresach o małych opadach deszczu mogą wymagać zasilenia wodą nawet dwa razy. Chcąc uniknąć ich przesuszenia, warto wykonać pod nimi ściółkowanie lub posadzić przez nimi rośliny okrywowe, które stworzą zacienioną przestrzeń na podłożu. 

Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja, autor: DoF CC-BY-X, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Nawożenie ostróżek przeprowadzić należy przed sadzeniem lub wysiewem z wykorzystaniem kompostu lub dojrzałego obornika. Rośliny te charakteryzuje płaski system korzeniowy, dlatego nawóz należy dobrze zmieszać z podłożem – najlepiej na głębokości do 40 cm. Ostróżki ogrodowe jako rośliny wieloletnie wymagać mogą dodatkowego nawożenia na wiosnę oraz jesienią po cięciu, co pomoże im łatwiej wzrosnąć w kolejnym okresie wegetacyjnym. 

Gdzie sadzić ostróżki

Ostróżki ogrodowe to rośliny ceniące stanowiska dobrze nasłonecznione, a przy tym doskonale odnajdują się w kompozycjach z niższymi roślinami usłanymi przed nimi. Najlepszym podłożem pod byliny będzie gleba przepuszczalna dopełniona żyzną ziemią lub kompostem. Należy unikać sadzenia ich na podłożu nadmiernie podmokłym i kwaśnym. 

Przycinanie przedłuża okres kwitnienia ostróżki ogrodowej – przytnij ostróżkę

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym ostróżek ogrodowych jest obcinanie przekwitłych kwiatostanów. Tym sposobem możemy przedłużyć ich kwitnienie, mogąc cieszyć się feerią barw w ogrodzie aż do jesieni. Przekwitłe pędy należy przyciąć na wysokości ok. 20 cm nad ziemią jeżeli nie planujemy pozyskać nowych nasion. Tym sposobem roślina swoją energię przeznaczy w tworzenie nowych kwiatostanów. 

Zbiór i wysiew nasion ostróżki ogrodowej

Jeżeli planujemy zbiór nasion, ostróżki z powodzeniem możemy rozmnożyć własnoręcznie. Na jesień należy wówczas zebrać dojrzałe torebki nasienne, pamiętając przy tym, że jako roślina trująca należy unikać ich kontaktu z dziećmi i zwierzętami domowymi. Wybór rośliny matecznej nie powinien być jednak przypadkowy, bowiem wiele odmian nie oferuje równie atrakcyjnego potomstwa. Chcąc zebrać nasiona nie należy wykorzystać w tym celu pierwszych przekwitłych kwiatostanów, warto poczekać, aż torebki nasienne dobrze dojrzeją. Zbiór najlepiej przeprowadzić gdy owoce stają się brązowe, ale jeszcze nie zaczęły się otwierać. Wewnątrz znajdują się wąskie, oskrzydlone nasiona. Ostróżki z powodzeniem rozsiewają się również same, dlatego można je pozostawić samym sobie, aby stworzyły piękny, dziki zagajnik w ogrodzie. 

Ostróżka ogrodowa jak sadzić?

Ostróżki ogrodowe nie należą do roślin mrozoodpornych dlatego sadzenie ich do gruntu najlepiej zaplanować na maj. Warto przy tym pamiętać o okryciu roślin na zimę. Sadzenie dobrze jest zaplanować wykorzystując stare kępy lub sadzonki z piętką wczesną wiosną. Nowe rośliny należy zasadzić w żyznej ziemi z dodatkiem kompostu, a także zadbać o ich solidne podlewanie – brak wody może bowiem spowodować znikome kwitnienie, a nawet jego brak w danym okresie wegetacyjnym. Niektóre odmiany można wysiewać z nasion zaraz po ich zbiorze – warto zapoznać się z preferencjami danego gatunku ostróżek. Ponieważ ostróżki bywają wysokie i ciężar kwiatów może je łamać, warto wspomóc je podporami. 

Ostróżka ogrodowa kiedy obcinać

Ostróżki ogrodowe wymagają cięcia już w pierwszym roku uprawy poprzez delikatne pobudzenie ostróżek do ponownego zakwitnięcia, cięcie przeprowadzamy usuwając przekwitłe kwiatostany. Przed zimą dobrze jest ściąć rośliny tuż nad ziemią

Ostróżka ogrodowa kiedy siać

Ostróżki ogrodowe możemy wysiewać w kwietniu, a ich sadzenie i przesadzanie najlepiej zaplanować na drugą połowę maja. 

Ostróżka ogrodowa kiedy kwitnie

Te piękne, wieloletnie byliny na ogół zakwitają tworząc rozety palczastych lub palczasto-pierzastych kwiatostanów w okresie od czerwca do września. 

Jakie gatunki najlepiej posadzić obok ostróżki ogrodowej

Ostróżki doskonale komponują się z towarzystwem jedno i wielokolorowych odmian. Doskonale sprawdzą się w sąsiedztwie malw, jeżówek purpurowych, rudbekii okazałych czy liliowców ogrodowych. Pięknie wyglądały będą również na rabatach z floksami, daliami, ale i w zestawieniu z różami, bodziszkami, szałwią lekarską, kocimiętką Faassena, czyśćcem wełnistym czy lawendą. 

Choroby i szkodniki ostróżki ogrodowej

Ostróżki z racji na swoją trującą naturę nie przyciągają szkodników, jednak ich młode okazy mogą być atrakcyjne dla ślimaków. Zbyt gęsto posadzone i z niedoborami składników pokarmowych na skutek zbyt ubogiego podłoża mogą żółknąć lub być atakowane przez choroby grzybowe np. mączniaka. 

Fot. główna: Jerzy Opioła , CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz