Karagana syberyjska – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Karagana syberyjska, autor: Sten, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Karagana syberyjska (Caragana Arborescens)

Wysokość 4-5 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wyprostowany

Karagana syberyjska (Caragana Arborescens) to krzew o sztywnych, wyprostowanych, ciernistych pędach i gładkiej zielono-szarej korze, zwana też akacją żółtą albo grochodrzewem syberyjskim. Karagana syberyjska dorasta do 4-6 metrów wysokości, a jej szerokość może osiągnąć nawet 4 metry. Karagana syberyjska zakwita na przełomie maja i czerwca, ozdabiając się w motylkowe, żółte i miododajne kwiaty, zebrane w zwisające kwiatostany. Jasnozielone liście pojawiają się bardzo obficie już wczesną wiosną. Karagana syberyjska pięknie prezentuje się w przydomowych ogrodach, jest często wybierana do kompozycji rabatowych. Idealna na żywopłot.

Uprawa karagany syberyjskiej

Karagana syberyjska jest wytrzymała i łatwa w uprawie. Rozwija się na glebach wapiennych, piaszczystych, jałowych, kamienistych, a nawet suchych. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Karagana syberyjska to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury, a także tymczasową suszę. Roślina może rozmnażać się z wysiewu nasion (jesienią) i z sadzonek przez szczepienie lub okulizację. Warto posadzić roślinę od razu w miejscu docelowym, ponieważ nie lubi przesadzania. Karagana syberyjska chętnie poddaje się zabiegowi cięcia i formowania, najlepszym momentem jest czas po kwitnieniu. Krzew nie wymaga częstego zasilania, możemy jednak w sezonie wegetatywnym podać roślinie nawóz wieloskładnikowy. Po przekwitnięciu na karaganie syberyjskiej rozwijają się wąskie, szarozielone strączki, które z czasem brązowieją i pękają. Jest odporna na działanie szkodników czy chorób.

Najpopularniejszą odmianą karagany syberyjskiej jest 'Pendula’ – odmiana szczepiona na pniu o parasolowatej, nieregularnej koronie.

Fot. główna: Sten, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz