Mikrokoniczyna – co to jest?

Miniaturowa odmiana koniczyny zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników. Jej małe listki i zdolność do głębokiego zakorzeniania się czynią ją idealnym dodatkiem do każdego ogrodu. Przekonaj się, dlaczego mikrokoniczyna może być doskonałym rozwiązaniem dla Twojego trawnika, i odkryj wszystkie jej zalety!

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
9 minut czytania
Mikrokoniczyna, autor: Kippelboy, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Okazuje się bowiem, że nie tylko pięknie się wśród źdźbeł prezentuje, ale sianie mikrokoniczyny ma na trawnik dobroczynny wpływ. Jakie są zalety łączenia mikrokoniczyny z trawą? O wszystkim piszemy poniżej.

Co to jest mikrokoniczyna? 

Mikrokoniczyna jest karłową odmianą koniczyny białej holenderskiej (Trifolium repens), ma jednak dużo krótsze ogonki od tradycyjnej koniczyny i o 1/3 mniejsze listki. W największym skrócie jest jej miniaturą. Obie są roślinami wieloletnimi.

Dorasta do 5, góra 10 cm wysokości i jest bardzo odporna na niskie koszenie (2,5 cm), dzięki czemu nie zamiera jak to ma miejsce w przypadku koniczyny czerwonej i białej. Jej zaletą na tle zwykłych koniczyn jest również to, że nie rośnie w kępach a równomiernie przerasta trawę, co daje efekt jednolitej, zielonej murawy. Korzeni się głębiej niż trawa, więc czerpie składniki pokarmowe z innej warstwy podłoża, nie będąc dla trawy konkurencją. Jest przy tym bardziej odporna zarówno na mocne nasłonecznienie jak i brak słońca, wesprze więc trawę rosnącą w tych mało przyjaznych dla niej miejscach. Lepiej również znosi okresy bezdeszczowe.

Mikrokoniczyna
Mikrokoniczyna, autor: Titus Tscharntke, Free to use CC0, pixnio.com

Mikrokoniczyna jest odporna na niskie temperatury i na udeptywanie dużo bardziej niż trawa, bardzo szybko się również regeneruje. Rozmnaża się z nasion, a ta wysiana, jeśli jest systematycznie koszona, szybko rozmnaża się poprzez kłącza. Mało tego, jej pędy mają zdolność do samoukorzeniania. Dlatego m.in. szybciutko się rozrasta. Kwitnie od maja do września (najmocniej w lipcu i sierpniu), ale intensywność jej kwitnienia jest niższa niż tradycyjnej koniczyny. Jeśli jednak chcemy uniknąć widoku kwiatów na trawniku, wystarczy mikrokoniczynę raz w tygodniu kosić. Skoszona mikrokoniczyna może służyć jako ściółka w warzywniku, można nią również zasilać kompostownik. Tworzy naprawdę pokaźne ilości masy zielonej.

Koniczyna a mikrokoniczyna – jakie są różnice?

To, że mikrokoniczyna jest miniaturową kopią koniczyny białej, już wiemy. Mikrokoniczyna osiąga bowiem góra 10 cm wysokości, podczas gdy koniczyna biała lub koniczyna czerwona dorastają do 20-30 cm wysokości. Listki koniczyny mikro osiągają 1/3 wielkości liści koniczyny białej. Różnica zatem jest znacząca. Koniczyny te różni również intensywność kwitnienia, mikrokoniczyna kwitnie bowiem mniej intensywnie. Koniczyna tradycyjna rośnie w kępach, mikro pięknie, równomiernie się rozrasta i trzyma się bliżej ziemi.

Korzyści z łączenia mikrokoniczyny z trawą

Nasiona trawy i mikrokoniczyny można przed wysiewem połączyć i tym sposobem stworzyć trawnik prawie idealny (niestety kosić trzeba ;-)), ale właściciele trawników bez koniczyny nie są na straconej pozycji. Koniczynę bowiem można bez problemu dosiać. A jakie z tego wynikną korzyści? Jest ich sporo, i to zarówno dla właściciela trawnika, jak i dla samej murawy oraz na środowiska:

  • poprawia wygląd trawnika – koniczyna nawet w okresach suszy utrzymują intensywnie zielony kolor, przez co murawa aż bije po oczach soczystością zieleni. Dokładnie tak samo wygląda po zimie. Podczas, gdy sama trawa jest pożółkła, bladozielona i sina, koniczyna błyskawicznie staje się intensywnie zielona.
  • odporna na deptanie – mikrokoniczyna jest dużo bardziej odporna na przydeptywanie jak źdźbła trawy, a przy tym dużo szybciej się regeneruje, dzięki czemu wypełnia ubytki bez konieczności robienia dosiewek.
  • odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne – jest dużo bardziej odporna na niskie temperatury i okresy bezdeszczowe niż trawa.
  • odporna na niskie koszenie – można ją kosić na wysokości 2,5 cm, a wciąż zachowuje zdrowy wygląd i nie zaczyna zasychać, dzięki temu można ją stosować nawet na polach golfowych. Ale trawnik wygląda idealnie, gdy będzie koszony na wysokość 4 cm, a nie skalpowany.
  • rozrasta się nie wypierając trawy – szybko i równomiernie rozrasta się między kępkami traw nie niszcząc ich i nie zagłuszając. Wyjątek stanowi okres po zimie, jeśli trawa przemarznie, wówczas najlepiej jest całość dokładnie zgrabić, przeprowadzić zabiegi wertykulacji i aeracji a następnie dosiać trawę.
  • wypiera chwasty i mech na trawniku– mikrokoniczyna wypełniając przestrzenie między kępami trawy nie daje szans chwastom na rozlenienie się, nie pozostawia również miejsca mchom. Można zatem zrezygnować ze stosowania herbicydów.
  • utrzymuje wilgoć w trawniku – tworząc gęstą osłonę z listków chroni powierzchnię ziemi przed odparowywaniem wody. Mając dużo głębszy system korzeniowy niż trawa nie zabiera wilgoci murawie.
  • ogranicza konieczność stosowania nawozów sztucznych – kosząc trawnik z mikrokoniczyną warto co któryś pokos zostawić na miejscu, nie zakładając kosza na kosiarkę, powstały w ten sposób zielony nawóz dostarczy wszelkich niezbędnych trawie składników odżywczych. By trawa była intensywnie zielona potrzebuje sporej dawki azotu – i tutaj mikrokoniczyna zastąpi chemię – z jej korzeniami żyją bowiem w symbiozie bakterie, które wiążą nawóz z powietrza. To eliminuje konieczność stosowania nawozów sztucznych.
  • zwiększa bioróżnorodność na trawniku – bioróżnorodność zawsze niesie za sobą poprawę jakości gleby, jeśli pozwolimy koniczynie zakwitnąć, to jakbyśmy zaprosili do ogrodu całe mnóstwo zapylaczy, które przy okazji zajmą się innymi roślinami.

Wymagania uprawowe mikrokoniczyny

Mikrokoniczyna ma podobne wymagania uprawowe jak trawa, jest od niej tylko nieco wytrzymalsza na brak wody i nasłonecznienie. A zatem potrzebuje dość żyznej ziemi, bo na piasku i w glinie rosnąć nie będzie (albo słabo). Gleba powinna być przepuszczalna i bez kamieni. Przed wysianiem nasion powierzchnia powinna zostać odchwaszczona. Koniczyna w wersji mikro zginie potraktowana herbicydami.

Mikrokoniczyna
Mikrokoniczyna, CC0, pxhere.com

Jak wysiewać mikrokoniczynę?

Sianie mikrokoniczyny wczesną wiosną daje gwarancję, że już latem trawnik będzie się prezentował rewelacyjnie. Jednak mikrokoniczynę można siać również jesienią, we wrześniu i październiku (najlepiej do połowy). Gdy podłoże jest już przygotowane, czyli przekopane, odchwaszczone, zasilone (najlepiej kompostem) i zostaną usunięte kamienie, można przystąpić do wysiewu nasion. Przed ich siewem nasiona mikrokoniczyny i trawy po połączeniu dobrze jest zaprawić, wystarczy zwykła mączka bazaltowa. Taka mieszanina ułatwi również równomierne wysianie, jeśli robimy to ręcznie.

Przeczytaj również… Trawnik z mikrokoniczyną

Jeśli nie kupujemy gotowych mieszanek traw z mikrokoniczyną, powinno się jej w takiej mieszance znaleźć od 3 do 5%. Z czasem udział koniczyny w trawniku wzrośnie znacząco, bo będzie się rozrastać, więc nie ma co przesadzać z ilością nasion. Nasionka mikrokoniczyny są bardzo drobniutkie. Na 1m2 powinno znaleźć się około 800 ziarenek, a w 1 gramie jest ich 1500 🙂 Reszta wygląda dokładnie tak samo jak typowe zakładanie trawnika. Mikrokoniczyna kiełkuje po 7 do 14 dniach i w tym czasie wymaga stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża. Trzeba ją więc podlewać.

Jeśli macie już trawnik a chcecie go ubogacić koniczyną, wystarczy wertykulacja, aeracja i dosianie trawy wymieszanej z mikrokoniczyną.

Odmiany mikrokoniczyny

  • Abercrest – odmiana drobna, bardzo odporna na mróz i zdeptywania. Ma ciemnozielony kolor. Szybko się rozrasta tworząc gęsty, soczysto zielony, miękki dywan. Ma białe kwiatuszki, które chętnie odwiedzają zapylacze. Jest rośliną wieloletnią. Jest wytrzymała i ma niewielkie wymagania glebowe. Dorasta do 5, góra 10 cm wsokości.
  • Euromic – szybko wzrasta i rozkrzewia się, dzięki czemu w krótkim czasie tworzy zwartą, miękką ciemnozieloną murawę. Kwitnie na biało i jest rośliną miododajną, dzięki czemu zaprasza do ogrodu pszczoły oraz inne zapylacze. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Mało wymagająca jeśli chodzi o zasobność podłoża. Dorasta do 10 cm wysokości.
  • Pirouette – bardzo wytrzymała, znosząca bez problemu nawet bardzo niskie koszenie/ Listki intensywnie zielone, kwitnie na biało. Dorasta do 3-10 cm wysokości.
Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
4 Comments