Sosna górska / kosodrzewina – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Sosna górska kosodrzewina, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Sosna górska vel Kosodrzewina (Pinus mugo)

Wysokość ok. 20 cm
Kwitnienie VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój pokładający się

Sosna górska vel Kosodrzewina (Pinus mugo) to niski, rozpostarty krzew o powolnym wzroście. Dorasta od 2 do 3 metrów wysokości, przy średnicy ponad 2 metrów. Roczne przyrosty to 5-6 centymetrów. Sosna górska ma krzaczasty, rozłożysty pokrój, pędy nisko rozpostarte nad ziemią, ścielące się. Sosna górska ozdobiona jest w krótkie, sztywne, błyszczące, ciemnozielone igły, gęsto osadzone na pędach. Szyszki kosodrzewiny dojrzewają we wrześniu i październiku, są niewielkie (2-6 cm) o jajowatym kształcie i lśniącym, brązowym kolorze. Sosna górska polecana jest do uprawy pojemnikowej, na wrzosowiska czy w ogrodzie skalnym. Wykorzystywana również do umocnień skarp, wydm nadmorskich, chroni glebę przed osuwaniem się ziemi.

Uprawa sosny górskiej – kosodrzewiny

Sosna górska / kosodrzewina ma małe wymagania glebowe, może rosnąć na miejscach wapiennych jak i torfowych, od gleb bardzo suchych – aż do podmokłych. Dobrze znosi przesuszenie i zanieczyszczenia powietrza. Sosna górska rozmnaża się z nasion, które obficie obradza, a także przez pokładające i ukorzeniające się gałęzie. Optymalny termin na sadzenie kosodrzewiny przypada wczesną wiosną i jesienią. Sosna górska / kosodrzewina do dobrego wzrostu potrzebuje stanowiska nasłonecznionego, gdyż jest światłolubna. Wytrzymała na srogie warunki atmosferyczne. Sosna górska w miejscach jałowych karłowacieje, przybiera formę poskręcanego drzewa.

Do najpopularniejszy odmian sosny górskiej zaliczamy:

  • ’Gnom’ – odmiana o kopulastej formie i jasnych igłach
  • ’Mops’– odmiana gęsta, rosnąca wolno, z czasem przyjmuje formę spłaszczonej półkuli
  • ’Kobod’ – odmiana wolno rosnąca o grubych pędach

Sosna górska 'Winter Gold’

Sosna górska 'Winter Gold’ (Pinus mugo 'Winter Gold’) to krzew iglasty, o pięknym wybarwieniu igieł, dość powolnym wzroście i zwartym, płasko-kulistym pokroju. Odmiana 'Winter Gold’ najpiękniej wygląda zimą, kiedy to jasnozielone liście wybarwiają się na złocistożółty kolor. Są to rośliny gęsto osadzone na krótkich pędach. Sosna górska ‘Winter Gold’ idealnie sprawdza się w każdym ogrodzie, nadzwyczaj pięknie prezentuje się w ogródkach skalnych i japońskich, także do kompozycji z innymi roślinami iglastymi. Doskonała do uprawy w pojemnikach, na tarasy czy balkony. 'Winter Gold’ po dziesięciu latach osiąga około 0,5 metra wysokości, przy średnicy 1 metr.

Sosna górska ‘Winter Gold’
Sosna górska ‘Winter Gold’, źródło: depositphotps.com

Uprawa sosny górskiej 'Winter Gold’

Sosna górska 'Winter Gold’ ma małe wymagania glebowe. Toleruje podłoża kamieniste, piaszczyste, żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Najlepiej rozwija się w pobliżu zbiorników wodnych. 'Winter Gold’ jest krzewem całkowicie mrozoodpornym, wymaga stanowiska nasłonecznionego, dobrze znosi okresowe niedobory wody i suche zanieczyszczone powietrze. Optymalny okres sadzenia sosny górskiej przypada na początek kwietnia do sierpnia. Drobne, brązowe szyszki pojawiają się już na młodych roślinach.

Fot. główna: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz