Strona Główna OgródRośliny ozdobne Lobelia przylądkowa – uprawa i pielęgnacja

Lobelia przylądkowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Lobelia przylądkowa vel Stoiczka (Lobelia erinus)fttttttt

Wysokośćdo 20 cm
KwitnienieV, VI, VII, VIII, IX, X
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójkępy

Lobelia przylądkowa vel Stoiczka (Lobelia erinus), to pochodząca z Afryki, drobna roślina jednoroczna z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Lobelia dorasta do około 20 cm, tworzy złożone z wiotkich łodyg kępy. Już w maju rozpoczyna bardzo obfite kwitnięcie, które trwa nawet do października. Lobelia przylądkowa spotykana jest najczęściej w wersji kwiatów o kolorze niebieskim i fioletowym, ale dostępne są także odmiany w kolorze różowym, czerwonym oraz białym.

Lobelia przylądkowa – uprawa

Lobelia najlepiej czuje się na stanowisku słoneczny, choć poradzi sobie również w delikatnym półcieniu. Gleba pod roślinę powinna być przepuszczalna i próchniczna, średnio żyzna. Dobry opiekun lobelii będzie pamiętał o jej częstym podlewaniu – roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże, oraz o jej systematycznym nawożeniu.

Jeśli przytniemy lobelię po przekwitnięciu możemy spodziewać się ponownego kwitnienia, ponieważ cięcie pobudza ją do ponownego rozkwitu. Roślinę rozmnażamy przez nasiona, które wysiewamy do inspektu w lutym oraz marcu, lub wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja.

Fot. główna: Maciej Opaliński, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz