Strona Główna Dom i Balkon Wrzosiec – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Wrzosiec – uprawa, pielęgnacja, odmiany

autor Ogarnij Ogród

Wrzosiec (Erica) należy do roślin, które doskonale sprawdzają się jako dekoracja ogrodu. Wrzośce występują w wielu pięknych odmianach i kolorach, przez co pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji w ogrodzie. Jest to roślina należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), łączy ją zatem bliskie pokrewieństwo z wrzosami, przez co często jest on z nimi mylony. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce Południowej, rzadziej w Azji i Europie. Wrzośce przybierają formę zimozielonych krzewów lub krzewinek, sięgając z reguły do 30-40 centymetrów wysokości. Wiosną i latem, a często już zimą  pokrywają je liczne, drobne kwiaty, które przybierają odcienie bieli lub różowego.

Są one również roślinami miododajnymi, dlatego warto mieć je w ogrodzie. Ciekawostką jest, że korzenie wrzośców wykorzystuje się w produkcji fajek.

Wrzośce

Wrzośce, autor: Anki Kallhede/flickr.com.

Uprawa i pielęgnacja wrzośców

Wrzosiec jest rośliną łatwą w uprawie, kluczem jest jednak zapewnienie mu odpowiedniego podłoża. Uwielbia on glebę o odczynie kwaśnym, nie za mokrą ani nie za ciężką. Przygotowanie do uprawy wrzośców warto rozpocząć od zakupienia specjalnego podłoża, a także wyboru słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska.  Zakwaszanie gleby można również przeprowadzić domowymi sposobami. Jak zakwasić glebę? Wystarczy choćby ściółkowanie korą lub wiórami sosnowymi. 

Wrzośce

Wrzośce, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Pielęgnacja wrzośców nie jest szczególnym wyzwaniem. Najczęściej wystarczy zadbać jedynie o ich odpowiednie nawożenie, które najlepiej przeprowadzić na wiosnę. W sklepach znaleźć można bez problemu opracowane dla nich mieszanki nawozowe. Rośliny te nie wymagają ponadto nadmiernego podlewania, gdyż są wrażliwe na nadmiar wilgoci. Warto zadbać jednak o ich ściółkowanie np. z wykorzystaniem kory, a późną jesienią dobrze jest okryć je gałązkami roślin iglastych. Po przekwitnieniu należy je przyciąć co roku, aby wspomóc ich wzrost i zyskać bardziej krzewiasty pokrój – najlepszą porą na przycinanie jest maj. 

Wrzośce

Wrzośce – Erica carnea, Winterheide, autor: ekenitr/flickr.com

Rozmnażanie wrzośców polega na podziale sadzonek, do którego najlepiej zabrać się końcem lipca lub w sierpniu. Najlepiej wykorzystać w tym celu pędy jednoroczne. Można je również kopczykować, usypując nieduży kopiec u podstawy roślin. Najłatwiej jest jednak zakupić gotowe sadzonki. 

Wrzośce można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i tworzyć z nich piękne kompozycje w donicach i pojemnikach. Idealnie sprawdzą się jako dekoracja balkonu lub tarasu.

Wrzośce i ich najpopularniejsze odmiany

Wrzosiec jako piękna roślina oferuje cały szereg wyjątkowo atrakcyjnych gatunków i ich mieszańców. Do najpopularniejszych i najchętniej sadzonych w przydomowych aranżacjach należą:

  • Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to odmiana o wzniesionym pokroju, sięgająca do 30 cm wysokości i kwitnąca od lutego do kwietnia na filetowo, różowo lub biało. 
Wrzośce – Erica carnea 'Pink Spangles'

Wrzośce – Erica carnea ‘Pink Spangles’, autor: K M/flickr.com

  • Wrzosiec krwisty „Golden Starlet” (Erica carnea „Golden Starlet”) jest odmianą wrzośca krwistego kwitnącą na biało od marca do kwietnia i osiąga do 15 cm wysokości. 
  • Wrzosiec krwisty „Rubinteppich” (Erica carnea „Rubinteppich”) to z kolei szybkorosnąca odmiana wrzośca krwistego oferująca ciemnozielone liście. Rośnie do 20 cm wysokości i oferuje obfitość białych, a z czasem różowych kwiatów od lutego do kwietnia. 
  • Wrzosiec krwisty „Vivelli” (Erica carnea „Vivelli”) jest odmianą zimozielonej krzewinki wrzośca krwistego osiągającej do 15 cm wysokości i aż 40 cm szerokości. Ma piękne czerwono-purpurowe kwiaty od stycznia do maja. 
  • Wrzosiec bagienny „Ken Underwood” (Erica tetralix „Ken Underwood”)  jest odmianą o intensywnie różowych lub łososiowych kwiatach kwitnących od czerwca do września. Osiąga do 30 cm wysokości, szybko wzrasta i sprawdza się jako roślina okrywowa. 
Wrzośce – Erica tetralix

Wrzośce – Erica tetralix, autor: Gertjan van Noord/flickr.com

  • Wrzosiec darlejski „Kramer Rote” (Erica xdarleyensis „Kramer Rote”)  jest odmianą wysoką, gdyż rośnie do 50 cm. Kwitnie od marca do kwietnia zdobiąc krzew rubinowoczerwonymi kwiatami. Rośnie szybko i podobnie jak poprzednik, świetnie sprawdza się w roli okrywy.
  • Wrzosiec drzewiasty (Erica arboreta) to jedna z największych odmian wrzośców, bowiem rośnie nawet do 2 metrów wysokości. Kwitnie w marcu zdobiąc ogród białymi kwiatami o subtelnym zapachu. Z jego drewna wykonywane są fajki. 

Fot główna: dendoktoor/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content