Strona Główna Ogród Oprysk z mleka na pomidory

Oprysk z mleka na pomidory

autor Ogarnij Ogród

Oprysk z mleka na pomidory to prosty i skuteczny sposób na ochronę roślin uprawnych przed chorobami grzybowymi oraz niektórymi szkodnikami, polecany przez miłośników ekologicznych rozwiązań. Jak przygotować i stosować oprysk z mleka? Podpowiadamy.

Co zagraża uprawom pomidorów?

Pomidory to warzywa chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Niestety, są one podatne na szkodniki i choroby pomidorów. Uprawom najbardziej zagraża zaraza ziemniaczana, wywoływana przez „Phytophthora infestans„. Charakteryzuje się występowaniem brunatnych plam oraz białego nalotu na spodniej stronie liści. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność, a także bliska obecność upraw ziemniaków. 

Inne, często występujące choroby grzybowe pomidorów to: alterioza, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Jeżeli chodzi o najczęściej występujące szkodniki pomidorów, to zalicza się do nich przede wszystkim mszyce, nicienie oraz rolnice.

Jak oprysk z mleka działa na rośliny uprawne?

Środki ochrony roślin uprawnych domowej roboty mają wiele zalet. Przede wszystkim mają naturalny skład, przez co są bardziej ekologiczne, a także tańsze. Mleko zawiera w swoim składzie laktoferynę, która wykazuje działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze, co skutecznie zabezpiecza pomidory przed chorobami grzybowymi i wirusowymi, w tym zarazą ziemniaczaną i mączniakiem prawdziwym. Oprysk z mleka tworzy na liściach i łodygach solidną warstwę ochronną, uniemożliwiając tym samym przenikanie szkodliwych patogenów bezpośrednio do wnętrza rośliny.

W mleku znajdziemy także witaminy z grupy B, które zwiększają odporność roślin na stres oksydacyjny, choroby i szkodniki jak np. mszyce oraz wapń – niezbędny do właściwego wzrostu i rozwoju roślin.

Warto wiedzieć!

Oprysk z mleka na pomidory – jak wykonać?

Przygotowanie domowego oprysku z mleka jest bardzo proste. Mleko należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5 – czyli jedna szklanka mleka na pięć szklanek wody. Następnie dokładnie wymieszać i przelać do zbiornika opryskiwacza. Zaleca się, aby do roztworu dodać kilka kropel mydła potasowego ogrodniczego lub płynu do mycia naczyń, co zwiększy przyczepność oprysku do powierzchni liści i łodyg. Gotowym środkiem powinna zostać starannie opryskana cała uprawa pomidorów.

Skuteczność oprysku zależy od jakości mleka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie niepasteryzowanego mleka prosto od krowy o niskiej zawartości tłuszczu, które jest doskonałym źródłem wapnia. Świeże mleko opcjonalnie można zastąpić mlekiem UHT 3,2%.

Warto wiedzieć!

Oprysk najlepiej przeprowadzić rano – w dzień pogodny, bez opadów. Zabiegu nie należy wykonywać na mokrych roślinach – w okresie dużej wilgotności, podczas deszczu lub przed zbliżającym się deszczem. Nie wskazane jest także nadmierne nasłonecznienie – to z kolei mogłoby doprowadzić do poparzenia liści i pozostałych części rośliny. 

Jak często stosować oprysk z mleka?

Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów oprysk z mleka należy powtarzać regularnie – mniej więcej co 7-10 dni. Ogrodnicy zalecają, by mleko wykorzystywać nie tylko wtedy, gdy uprawy pomidorów zaatakuje już zaraza ziemniaczana, ale także profilaktycznie, co znacznie zwiększy szansę na obfite i zdrowe plony. Mleko rozcieńczone z wodą można stosować również do podlewania roślin ozdobnych i doniczkowych. Roztwór skutecznie wzmacnia rośliny, wspiera ich prawidłowy wzrost i rozwój oraz bujne kwitnienie. Świetnie sprawdzi się w przypadku m.in. aloesu, bluszczów, dzwonków, fikusów, palm doniczkowych czy paproci.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz