Strona Główna Dom i Balkon Domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce

autor Ogarnij Ogród

Mszyce potrafią uprzykrzyć ogrodnikowi życie. Pojawiają się nagle, najczęściej w dużych ilościach i nie odpuszczą w zasadzie żadnej roślinie. Wysysając z nich sok, przez nikogo nie niepokojone, mogą w niedługim czasie nieodwracalnie zniszczyć rośliny. Do tego produkują spadź (rosę miodową), która często staje się siedliskiem grzybów sadzakowych. Roznoszą również wirusy. W przydomowym ogródku lepiej nie stosować chemicznych środków, po co zatruwać sobie warzywa i owoce albo szkodzić pszczołom? Jest całkiem sporo możliwości pozbycia się mszyc domowymi sposobami. 

Ocet na mszyce

Roztwór octu i wody (proporcja 1:10) dobrze sprawdza się w walce z mszycami:

  • 1 l wody
  • 100 ml octu 
  • Kilka kropli płynu do mycia naczyń (ekologicznego lub mydła potasowego)

Taką mieszanką należy obficie spryskać zaatakowane rośliny

Usuwanie mechaniczne mszyc 

Jeśli mszyce pojawiają się np. na krzewach i nie ma ich wiele, można założyć rękawice i przecierać nimi miejsca, w których są. Ale sposób ten jest wystarczający, gdy dopiero się pojawiły. Usunięcie ich nie da im szans na rozmnożenie się.

Wyciąg z pokrzywy

Przygotowuje się go bardzo szybko, z braku więc innych możliwości wystarczy:

1 kg świeżych, posiekanych pokrzyw

10 l wody, najlepiej deszczówki 

Pokrzywy zalewamy wodą a już kolejnego dnia można opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Przy okazji wyciąg taki zwalczy lub zapobiegnie atakowi grzybów, np. szarej pleśni

Wyciąg z pokrzywy

Wyciąg z pokrzywy, autor: Mareefe, Pexels

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z mszycami. Może się jednak zdarzyć, że spryskane młode listki zaczną więdnąć. Roślina jednak na pewno zaraz wypuści nowe. 

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 łyżka oliwy lub ta sama objętość mydła potasowego w płynie

1 szklanka (250 ml) wody

Całość trzeba dobrze wymieszać i roztwór jest gotowy do oprysków. 

Roztwór z szarego mydła 

Roztwór ten świetnie sobie radzi szczególnie z mszycami, które opanowały rośliny ozdobne. Zarówno te ogrodowe, jak i domowe. 

20 g szarego mydła

1 l ciepłej wody

Mydło najlepiej jest strugać do ciepłej wody, wówczas szybko się rozpuści. Gdy roztwór jest gotowy i przestudzony, można opryskiwać rośliny. 

Woda i mleko na mszyce

Gdy mszyca pojawi się na pomidorach, to chyba najszybszym sposobem jest użycie mleka. Rzadko się zdarza by nie było go pod ręką. Mieszamy je z wodą w proporcjach 1:1, np.:

1 szklanka wody

1 szklanka mleka

Pamiętać należy, by nie opryskiwać roślin zimnymi mieszankami. Jeśli mleko jest wprost z lodówki, należy je wymieszać z ciepłą wodą. Taki zimny prysznic mógłby zniszczyć nie tylko mszyce, ale również rośliny.

Mleko

Mleko, autor: Couleur, Pixabay

Czosnek na mszyce 

Taki roztwór z wody i czosnku można przygotować szybko a po zużyciu części reszta może stać w lodówce nawet miesiąc i być gotowa do kolejnych oprysków. 

Do przygotowania wystarczą:

3-4 ząbki czosnku

1 l wody + kolejny 1 l wody do rozcieńczenia roztworu

Czosnek przeciskamy przez praskę do naczynia z wodą i intensywnie mieszamy. Po 24 godzinach roztwór jest gotowy do użycia. Można odlać np. szklankę, dodać szklankę wody a resztę wstawić w słoiku do lodówki i korzystać co kilka dni. Pamiętać należy, że biorąc jakąś ilość mieszanki, drugą taką samą ilością ją rozcieńczamy. 

Wywar z cebuli

Ten sposób na pozbycie się mszyc, ale również chorób grzybowych roślin jest bardzo skuteczny. Wywar – a zatem musimy całość gotować, a będziemy potrzebowali:

8 g cebuli

1 l wody 

Cebulę drobno kropimy, wrzucamy do garnka z wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 30 minut na malutkim ogniu. Ma się tylko perlić. Gdy wywar jest gotowy, musi jeszcze tylko wystygnąć i jest gotowy do użycia. 

Wyciąg z mniszka lekarskiego 

Mniszek lekarski, zwany popularnie mleczem rośnie zawsze pod ręką. Wystarczy zerwać 4 garści, zrobić wyciąg i spryskać rośliny. A dokładnie:

4 garści liści mniszka lekarskiego

1 l wody

Liście siekamy, zalewamy letnią wodą, najlepiej deszczówką i zostawiamy na 3 godziny. Po tym czasie wyciąg jest gotowy do opryskania porażonych mszycami roślin.

Lawenda

Lawenda, autor: Rebekka D, Pixabay

Rośliny odstraszające mszyce

Są rośliny, których mszyce wyjątkowo nie lubią i omijają z daleka. Dobrze jest zatem sadzić je lub stawiać rosnące w doniczkach obok tych na atak mszyc narażonych. Oczywiście czynić to należy zanim mszyce się pojawią. 

Do roślin, których mszyce nie lubią należą:

  • nasturcja
  • cząber
  • lawenda
  • czosnek
  • cebula
  • mięta

Fot. główna: g1a1b1i1, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!