Mszyce potrafią uprzykrzyć ogrodnikowi życie. Pojawiają się nagle, najczęściej w dużych ilościach i nie odpuszczą w zasadzie żadnej roślinie. Wysysając z nich sok, przez nikogo nie niepokojone, mogą w niedługim czasie nieodwracalnie zniszczyć rośliny. Do tego produkują spadź (rosę miodową), która często staje się siedliskiem grzybów sadzakowych. Roznoszą również wirusy. W przydomowym ogródku lepiej nie stosować chemicznych środków, po co zatruwać sobie warzywa i owoce albo szkodzić pszczołom? Jest całkiem sporo możliwości pozbycia się ich i najlepiej wykorzystać domowe sposoby na mszyce.
Domowe sposoby na mszyce – Ocet
Roztwór octu i wody (proporcja 1:10) dobrze sprawdza się w walce z mszycami:
- 1 l wody
- 100 ml octu
- Kilka kropli płynu do mycia naczyń (ekologicznego lub mydła potasowego)
Taką mieszanką należy obficie spryskać zaatakowane rośliny
Usuwanie mechaniczne mszyc
Jeśli mszyce pojawiają się np. na krzewach i nie ma ich wiele, można założyć rękawice i przecierać nimi miejsca, w których są. Ale sposób ten jest wystarczający, gdy dopiero się pojawiły. Usunięcie ich nie da im szans na rozmnożenie się.
Wyciąg z pokrzywy
Przygotowuje się go bardzo szybko, z braku więc innych możliwości wystarczy:
1 kg świeżych, posiekanych pokrzyw
10 l wody, najlepiej deszczówki
Pokrzywy zalewamy wodą a już kolejnego dnia można opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Przy okazji wyciąg taki zwalczy lub zapobiegnie atakowi grzybów, np. szarej pleśni
Domowe sposoby na mszyce – Wyciąg z pokrzywy, autor: Mareefe, Pexels
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z mszycami. Może się jednak zdarzyć, że spryskane młode listki zaczną więdnąć. Roślina jednak na pewno zaraz wypuści nowe. Jak widać stosując domowe sposoby na mszyce, należy czynić to z rozwagą, żeby przy okazji walki ze szkodnikiem, nie zniszczyć sobie uprawy.
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżka oliwy lub ta sama objętość mydła potasowego w płynie
1 szklanka (250 ml) wody
Całość trzeba dobrze wymieszać i roztwór jest gotowy do oprysków.
Roztwór z szarego mydła
Roztwór ten świetnie sobie radzi szczególnie z mszycami, które opanowały rośliny ozdobne. Zarówno te ogrodowe, jak i domowe.
20 g szarego mydła
1 l ciepłej wody
Mydło najlepiej jest strugać do ciepłej wody, wówczas szybko się rozpuści. Gdy roztwór jest gotowy i przestudzony, można opryskiwać rośliny.
Woda i mleko na mszyce
Gdy mszyca pojawi się na pomidorach lub ogórkach (np. mszyca ogórkowa), to chyba najszybszym sposobem jest użycie mleka. Rzadko się zdarza by nie było go pod ręką. Mieszamy je z wodą w proporcjach 1:1, np.:
1 szklanka wody
1 szklanka mleka
Pamiętać należy, by nie opryskiwać roślin zimnymi mieszankami. Jeśli mleko jest wprost z lodówki, należy je wymieszać z ciepłą wodą. Taki zimny prysznic mógłby zniszczyć nie tylko mszyce, ale również rośliny.
Domowe sposoby na mszyce – Mleko, autor: Couleur, Pixabay
Czosnek na mszyce
Taki roztwór z wody i czosnku można przygotować szybko a po zużyciu części reszta może stać w lodówce nawet miesiąc i być gotowa do kolejnych oprysków.
Do przygotowania wystarczą:
3-4 ząbki czosnku
1 l wody + kolejny 1 l wody do rozcieńczenia roztworu
Czosnek przeciskamy przez praskę do naczynia z wodą i intensywnie mieszamy. Po 24 godzinach roztwór jest gotowy do użycia. Można odlać np. szklankę, dodać szklankę wody a resztę wstawić w słoiku do lodówki i korzystać co kilka dni. Pamiętać należy, że biorąc jakąś ilość mieszanki, drugą taką samą ilością ją rozcieńczamy.
Wywar z cebuli
Ten sposób na pozbycie się mszyc, ale również chorób grzybowych roślin jest bardzo skuteczny. Wywar – a zatem musimy całość gotować, a będziemy potrzebowali:
8 g cebuli
1 l wody
Cebulę drobno kropimy, wrzucamy do garnka z wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 30 minut na malutkim ogniu. Ma się tylko perlić. Gdy wywar jest gotowy, musi jeszcze tylko wystygnąć i jest gotowy do użycia.
Wyciąg z mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski, zwany popularnie mleczem rośnie zawsze pod ręką. Wystarczy zerwać 4 garści, zrobić wyciąg i spryskać rośliny. A dokładnie:
4 garści liści mniszka lekarskiego
1 l wody
Liście siekamy, zalewamy letnią wodą, najlepiej deszczówką i zostawiamy na 3 godziny. Po tym czasie wyciąg jest gotowy do opryskania porażonych mszycami roślin.
Domowe sposoby na mszyce – Lawenda, autor: Rebekka D, Pixabay
Rośliny odstraszające mszyce
Są rośliny, których mszyce wyjątkowo nie lubią i omijają z daleka. Dobrze jest zatem sadzić je lub stawiać rosnące w doniczkach obok tych na atak mszyc narażonych. Oczywiście czynić to należy zanim mszyce się pojawią.
Do roślin, których mszyce nie lubią należą:
- nasturcja
- cząber
- lawenda
- czosnek
- cebula
- mięta
Jak widać z powyższego, domowe sposoby na mszyce są szybkie i proste w przygotowaniu, przy tym nie szkodzą roślinom ale są zabójcze dla mszyc. Domowe sposoby na mszyce to nie tylko zwalczanie szkodników, przy okazji można rośliny wzmocnić albo uleczyć z chorób.
Fot. główna: g1a1b1i1, Pixabay